Európsky preukaz poistenca – koľko budete doplácať za ošetrenie v cudzine?

Pri cestách do zahraničia jednoznačne odporúčame cestovné poistenie. Ak ho však nemáte, pomôže vám aj Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP). Pozrite si, kde ho môžete využiť, aké sú pravidlá a koľko budete doplácať za ošetrenie a lieky.

doctor-approaches-patient
Ak ste vycestovali na dovolenku v rámci Európskej únie bez cestovného poistenia a potrebujete zdravotnú starostlivosť, môžete ju čerpať na základe EPZP u zmluvného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, a to za rovnakých podmienok ako domáci poistenec. Pod názvom zmluvný poskytovateľ sa myslí zdravotnícke zariadenie, ktoré je zapojené do siete verejného zdravotníctva a teda akceptuje preukaz poistenca. Je to v podstate veľmi podobné systému, ktorý máme na Slovensku. Aj u nás sú lekári/ambulancie, ktoré majú podpísané zmluvy so zdravotnými poisťovňami a pri ošetrení od vás nepožadujú úhradu (alebo len čiastočnú) a potom sú lekári, ktorí s poisťovňou zmluvu nemajú a všetky úkony si hradíte sami v hotovosti. Preukaz poistenca je možné využiť v zahraničí aj u súkromného lekára, ak má uzavretú zmluvu s niektorou zo zdravotných poisťovní v danom štáte, teda je napojený na systém verejného zdravotného poistenia.

POZOR! Z verejného zdravotného poistenia nehradí spoluúčasť, ktorú musíte zaplatiť pri prevoze do nemocnice, za ošetrenie, za lieky a rovnako sa nevzťahuje na prevoz na Slovensko ani repatriáciu pozostatkov v prípade úmrtia. Štáty EÚ, Nórsko, Švajčiarsko, Lichtenštajnsko a Island, kde platí EPZP, nemajú rovnaký systém zdravotného poistenia ako máme na Slovensku. „V týchto krajinách je súčasťou systému aj tzv. povinná spoluúčasť, na ktorú si domáci poistenci pravidelne počas roka prispievajú. A keďže z EPZP sú kryté len zdravotné výkony, ktoré sa v danej krajine štandardne uhrádzajú z verejného zdravotného poistenia, poistenci bez uzavretej komerčnej poistky musia pri čerpaní potrebnej zdravotnej starostlivosti počítať aj s doplatkami,“ upozorňuje manažérka komunikácie VšZP Marianna Bublavá.

Aké sú doplatky za lieky a ošetrenie?

Základné informácie o poskytovaní zdravotnej starostlivosti v krajinách Európy nájdete na webovej stránke Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Z kompletného zoznamu sme pre vás vybrali najčastejšie navštevované destinácie:

poplatok

Vyberáme z Poistovne.sk

Ako zistím, či cestovná kancelária je poistená proti úpadku?

Každý rok na Slovensku skrachuje niekoľko cestovných kancelárií. Vyhnite sa problémom a vopred si zistite, či vaša cestovka je poistená proti úpadku.
12.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Ako zistím, či cestovná kancelária je poistená proti úpadku?
hory1

Poistenie do hôr

Na čo všetko sa toto poistenie vzťahuje? Koľko stojí zásah horskej služby a kto ho zaplatí?
10.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Poistenie do hôr
nervous-patient-in-wheelchair

Poistenie pracovnej neschopnosti: Ak ste chorí, buďte doma a liečte sa. Inak riskujete, že prídete o dávky

Poistenie PN vás môže finančne zachrániť v prípade dlhotrvajúcej choroby. Čo sa však stane, ak chorý nedodržiava liečebný režim a počas kontroly zo Sociánej poisťovne nebude doma? Čo ak sa zistí, že práceneschopnosť bola neoprávnená?
08.07.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Poistenie pracovnej neschopnosti: Ak ste chorí, buďte doma a liečte sa. Inak riskujete, že prídete o dávky

Vyberáme z banky.sk