Nástrahy cestovania s deťmi. Na čo by rodičia nemali zabúdať? Časť I.

Idete na dlhšiu zahraničnú cestu a máte so sebou deti? Venujte pozornosť cestovnému poisteniu, kontrole dokladov a uloženiu užitočných kontaktov. V nasledujúcom článku prinášame niekoľko užitočných rád.

young-girl-reading-on-train

Sociálna poisťovňa – formulár PD A1

Podľa Martina Kontúra, hovorcu Sociálnej poisťovne, Európska legislatíva hovorí, že osoba je sociálne a zdravotne poistená len v štáte, v ktorom reálne vykonáva činnosť, teda tam, kde sa práca realizuje. „Ak teda budete dočasne vykonávať činnosť mimo územia Slovenska (ako zamestnanec/samostatne zárobkovo činná osoba) na území iného členského štátu (t.j. pôjde o štáty EÚ, Nórsko, Lichtenštajnsko, Island alebo Švajčiarsko) alebo na území viacerých členských štátov súčasne, potom je potrebné si podať žiadosť o vystavenie formulára PD A1 z dôvodu vyslania, prípadne žiadosť o určenie uplatniteľnej legislatívy príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne.“

Pri vystavovaní formulárov PD A1 sa podľa neho nerozlišuje medzi prácou v zahraničí, ktorá trvá tri mesiace, a prácou, ktorá trvá aj viac ako po roka mimo Slovenska. „Pokiaľ ide o obdobie, sleduje sa, či dĺžka činnosti prekročí hranicu 24 kalendárnych mesiacov alebo nie. Okrem obdobia sa tam sledujú aj ďalšie podmienky.“ Viac informácií k téme PD A1 nájdete na webe Sociálnej poisťovne.

Zdravotné poistenie

Na dočasné pobyty v zahraničí, napríklad dovolenku či štúdium, slúži Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP). „Poistencom tento preukaz vykrýva takzvanú potrebnú zdravotnú starostlivosť, teda takú, ktorej poskytnutie sa nedá vzhľadom na zdravotný stav poistenca odložiť do jeho návratu na Slovensko,“ hovorí Marianna Bublavá, manažérka komunikácie Všeobecnej zdravotnej poisťovne. „Zahŕňa aj starostlivosť napríklad pri chronických ochoreniach, ktorých príznaky sa môžu prejaviť náhle počas pobytu v zahraničí.“ Ak poistenec potrebuje zdravotnú starostlivosť v zahraničí, môže ju podľa Bublavej čerpať na základe EPZP u zmluvného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, a to za rovnakých podmienok, ako domáci poistenec. „Na základe EPZP má poistenec nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť v členských štátoch EÚ, v Nórsku, Lichtenštajnsku, vo Švajčiarsku, na Islande a vo Veľkej Británii. Využiť ho môže aj na čerpanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti v Srbsku, Macedónsku a v Čiernej Hore.“

Mimo EÚ platia iné pravidlá

Ak je poistenec služobne vyslaný ako zamestnanec alebo SZČO v rámci EÚ a priestoru EHS s aktuálne platným prenosným dokumentom na výkon práce vydaným Sociálnou poisťovňou, aj vtedy podľa Marianny Bublavej môže využiť EPZP. „Ak ide o nezaopatrené dieťa, je možné v rámci EÚ využiť EPZP na akútne ošetrenie, ale len u poskytovateľov, ktorí sú napojení na verejný systém zdravotného poistenia.“ V prípade návštevy krajiny mimo EÚ si za zdravotnú starostlivosť poistenec platí sám; na to sa podrobnejšie pozrieme v ďalšom článku.

Čo sa neuhrádza z cestovného poistenia

Prípady, na ktoré sa nevzťahuje poistenie liečebných nákladov, sú podľa Catherine Černochovej, hovorkyne poisťovne Generali, tie, ktoré sú vzhľadom na zdravotný stav klienta, teda aj dieťaťa, vopred známe, predvídateľné alebo plánované, napríklad liečba úrazov a chorôb známych pred cestou, plánované ošetrenie u zubára, liečebná a kúpeľná starostlivosť a podobne. „V rámci poistenia liečebných nákladov sú klientom hradené náklady súvisiace so zdravotnými prípadmi, ktoré nastali počas cesty nepredvídateľne a akútne a ktoré priamo ohrozujú zdravie alebo život poisteného, vyžadujúce si bezodkladnú liečbu lekárom,“ vysvetľuje s tým, že za akútne ochorenie nie je možné považovať ochorenie, ktoré sa prejavilo pred nástupom na cestu, a to ani v prípade, ak nebolo liečené alebo lekársky vyšetrené pred nástupom na cestu. „Poistenie preplatí nevyhnutné náklady spojené s neodkladným lekárskym ošetrením, liekmi, hospitalizáciou, prevozom a ďalšími výdavkami, ktoré vznikli v dôsledku úrazu, akútneho ochorenia alebo úmrtia v zahraničí.“

Chronické ochorenie a cestovné poistenie

Pred cestou do zahraničia si je dobré zriadiť aj komerčné cestovné poistenie, a zároveň si aj zistiť podmienky konkrétnej poisťovne, ktorú si zvolíme. Čo sa týka chronických ochorení, podľa Catherine Černochovej u nich uzatvorené cestovné poistenie kryje takéhoto klienta len vtedy, ak je jeho zdravotný stav stabilný a spĺňa nasledujúce podmienky:
  • v priebehu posledných 12 mesiacov nevyžadoval hospitalizáciu,
  • ochorenie nie je progresívneho charakteru,
  • v priebehu posledných 12 mesiacov nebolo potrebné meniť liečbu alebo lieky,
  • lekár mu odporučil cestovať.
Chronické ochorenia a výber liekov môže byť podľa Bublavej v prípade zhoršenia hradené aj na základe EPZP, a to v takom prípade, že túto situáciu samotný poskytovateľ v krajinách EÚ a EHP vyhodnotí ako potrebnú zdravotnú starostlivosť.

Pred cestou si nezabudnite skontrolovať doklady. Odlet na dovolenku môžu zmariť zbytočné chyby, viaceré súvisia s cestovným pasom.

V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, ako spätne žiadať o preplatenie, a zároveň aj na všeobecné rady, ktoré sa v zahraničí v tejto oblasti môžu zísť.

Vyberáme z Poistovne.sk

friends-cheers-with-shot-glasses-in-bar

Veľká Noc na cestách: Pozor na sviatočných vodičov a najmä alkohol za volantom – môže vás vyjsť draho

Veľkonočné sviatky patria z hľadiska počtu poistných udalostí k tým pokojnejším v roku, aspoň čo sa týka škôd na motorových vozidlách. Podľa štatistiky UNIQA sa najmenej poistných udalostí na cestách stáva na Veľkonočnú nedeľu, kedy evidujeme každoročne zhruba o polovicu škôd menej ako na Veľkonočný pondelok, ktorý je sprevádzaný šibačkami a konzumáciou alkoholu.
17.04.2025
Čítať viac o Veľká Noc na cestách: Pozor na sviatočných vodičov a najmä alkohol za volantom – môže vás vyjsť draho
woman-holding-phone-browsing-social-media

Kuriózne poistné udalosti na Veľkú noc: vykradnuté domy, aj vrtuľník v akcii

Veľká noc je pre mnohých časom tradícií, rodinných stretnutí či krátkeho oddychu mimo domova. Počas voľných dní odchádzajú na niekoľko dní z mesta – a práve to je čas, keď sa aktivizujú aj tí „šibači“, ktorí si rozhodne neprišli len po vaše veľkonočné vajíčka - zaujíma ich úplne iná „výslužka“.
17.04.2025
Čítať viac o Kuriózne poistné udalosti na Veľkú noc: vykradnuté domy, aj vrtuľník v akcii
Doktor a peniaze-005

Zdravotná poisťovňa Dôvera ukončila rok 2024 so ziskom takmer 30 miliónov eur

Zdravotná poisťovňa Dôvera uzavrela hospodárenie za rok 2024 so ziskom vo výške 29,38 milióna eur. Ako informovalo vedenie poisťovne, suma 5,88 milióna eur bude presunutá do rezervného fondu, zatiaľ čo zvyšných 23,50 milióna eur poputuje do nerozdeleného zisku z minulých rokov.
16.04.2025
Čítať viac o Zdravotná poisťovňa Dôvera ukončila rok 2024 so ziskom takmer 30 miliónov eur

Vyberáme z banky.sk