Na rakovinu prostaty ročne zomrie 500 Slovákov

K zníženiu smutnej štatistiky by stačilo, keby muži chodili na preventívne prehliadky.

reading-in-hospital-waiting-room
Rakovina prostaty je druhým najčastejším onkologickým ochorením mužov a tretím pokiaľ ide o mortalitu. Ako však upozorňuje urológ MUDr. Peter Garaj z bratislavskej kliniky FRAIS, len 12 % mužov absolvuje preventívnu prehliadku. Na Slovensku pritom ročne zomrie okolo 500 mužov na rakovinu prostaty. Zvrátiť trend by mohli preventívne prehliadky. „Pri včasnom zachytení karcinómu prostaty je úspešnosť vyliečenia až 97 %, konštatuje doktor Garaj.

Toto sú rizikové faktory

Rizikovým faktorom je genetika, avšak aj zlý životný štýl, ako fajčenie, nadváha či stres. „Robili sa štúdie, ktoré napríklad ukázali, že aj práca v noci zvyšuje u mužov riziko karcinómu prostaty,“ hovorí MUDr. Peter Garaj. Riziko vzniku rakoviny prostaty sa všeobecne zvyšuje po 50. roku veku. Najrizikovejšia skupina sú muži medzi 60-70 rokom života. Ak je v rodine pozitívna anamnéza, riziko prepuknutia onkologického ochorenia je u týchto mužov vyššie a obvykle sa objaví o 6 - 7 rokov skôr, ako u ostatných pacientov. Karcinóm sa môže objaviť aj u mladších ľudí po tridsiatke, no hoci je to len okolo 3-8 % mužskej populácie, v mladšom veku je častokrát agresívnejši.

Kedy na prvú kontrolu a aké sú príznaky

Aj preto je podľa odborníkov dôležité podchytiť prípadný karcinóm čo najskôr, v čom môžu pomôcť preventívne prehliadky. Vyšetrenie nie je nebolestivé. „V prípade pozitívnej anamnézy v rodine by mal muž absolvovať prvú preventívnu prehliadku už v 40. roku života. Inak by malo byť prvé vyšetrenie v 50-tke a následne raz za 2-3 roky,“ hovorí urológ.

Všetky zdravotné poisťovne hradia preventívnu urologickú prehliadku už od 40. roku veku.

V počiatočnom štádiu je rakovina prostaty bezpríznaková. Symptómy sa často objavujú až v pokročilejšom štádiu. Môže ísť o problémy s močením, napríklad nutkanie na častejšie močenie, slabší prúd, krv v moči, krv v ejakuláte alebo erektilná dysfunkcia. „Okrem týchto symptómov v lokálne pokročilých nálezoch sa môžu objaviť celkové symptómy, ktoré vznikajú pri generalizácii tohto ochorenia, ako únava, nechutenstvo či chudnutie. Keďže rakovina prostaty najčastejšie metastázuje v kostiach, často sa pridružuje aj bolesť kostí a chrbtice, objaviť sa môžu patologické zlomeniny, prípadne, ak sa rakovinové bunky šíria do kostnej drene, tak aj anémia,“ vysvetľuje doktor Peter Garaj.

Možnosti liečby

Stanovenie liečby závisí od štádia, v ktorom sa ochorenie podchytí. Či už ide o chirurgický zákrok alebo rádioterapiu. V špecifických prípadoch, ak má pacient nízko agresívny nález, môže lekár odporučiť aj aktívne sledovanie pacienta. Keďže rakovina prostaty je závislá na hladine testosterónu, v odôvodnených prípadoch sa môže nasadiť aj hormonálna liečba, pri ktorej sa testosterón umelo blokuje. Pri včasnom zachytení je pacient po liečebnej terapii vyliečený a jeho stav sa následne v pravidelných intervaloch už len monitoruje. Z pohľadu poistenia kritických ochorení je rakovina zaradená medzi závažné choroby vo všetkých poisťovniach.

Vyberáme z poistovne.sk

burst-reading-in-hospital

eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?

Potrebujete lieky? Nemusíte chodiť do ambulancie, stačí zavolať.
19.04.2024 | redakcia
Čítať viac o eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?
freelancer-typing-on-keyboard

Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Pri niektorých finančných produktoch je možné určiť oprávnenú osobu. Pozrite si, prečo sa ju oplatí určiť a aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom.
17.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?
dentist-doing-checkup

Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Návšteva zubára sa niektorým Slovákom predraží. Ministerstvo zdravotníctva SR totiž po konzultácii s rezortom financií navrhlo revíziu v benefitoch zdravotných poisťovní. Dotkne sa pritom práve poskytovania zubného benefitu zdravotnými poisťovňami.
15.04.2024
Čítať viac o Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Vyberáme z banky.sk