Psychické problémy a stres zažíva 77 % Slovákov

Za posledný rok sa 77 % Slovákov cítilo v strese a psychickej nepohode, z toho 17 % ľudí zažívalo takéto pocity veľmi často.

person-holding-their-head-in-their-hands-close-up
Tieto problémy sa pritom týkajú najmä mladých ľudí do 24 rokov alebo slobodných ľudí, či žien. Vyplýva to z rozsiahleho prieskumu nadnárodnej lekárenskej skupiny Pilulka.sk a výskumnej agentúry Behavio, ktorý bol realizovaný na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku a Rakúsku na reprezentatívnej vzorke 1 000 ľudí z každej krajiny.

Za posledný rok teda často pociťovalo psychické problémy, ako smútok, stres či veľké psychické vypätie, až 17 % ľudí, ďalších 60 % opýtaných zažívalo takéto pocity občas a 23 % respondentov ich takmer nezažívalo. Často pritom s takýmito pocitmi zápasia skôr ženy (21 %) v porovnaní s mužmi (13 %). Zároveň je to približne trikrát viac slobodných ľudí v porovnaní s tými, čo žijú v manželstve. „Mladí ľudia vo veku 18 až 24 v prieskume priznali, že stres zažívajú často. Čísla ukazujú, že ide o každého tretieho mladého človeka. Vo vekovej kategórii od 25 do 34 rokov to je 22 % opýtaných, a teda približne každý piaty Slovák“ priblížil Ján Šaulič, country manager Pilulka.sk. Dodáva, že psychická nepohoda sa vekom znižuje. Pri 35 až 44-ročných je to už iba 12 % respondentov a vo veku od 45 do 54 rokov má také pocity často 13 % ľudí.

SPÚŠŤAČMI SÚ HLAVNE PROBLÉMY V MEDZIĽUDSKÝCH VZŤAHOCH

Hlavnými „spúšťačmi“ psychickej nepohody sú v súčasnosti predovšetkým problémy v medziľudských vzťahoch. „V rodine môže ísť o nedorozumenia medzi rodičmi a deťmi, osamelosť rodičov po tom, ako sa deti osamostatnia, nedostatok času dospelých detí pre rodičov alebo medzigeneračné problémy,“ vymenovala Monika Martinezová, riaditeľka Linky dôvery Nezábudka, ktorú prevádzkuje Liga za duševné zdravie. V rámci partnerských či manželských vzťahoch môže ísť podľa jej slov o rozchody, rozvody, neveru alebo násilie.

Problémy v medziľudských vzťahoch sa však môžu týkať aj vzťahov na pracovisku, keď ľudia zápasia s preťaženosťou, vyhorením alebo nespokojnosťou so sebarealizáciou. „Smútok môže súvisieť aj so stratou či úmrtím milovanej osoby alebo s rozchodom či nezáujmom zo strany dôležitých osôb,“ doplnila Martinezová. Podobné je to podľa jej slov aj pri mladých ľuďoch, ktorých okrem psychických ochorení najčastejšie trápia problémy v partnerských vzťahoch. „Osamelosť, single život a sklamania v partnerských vzťahoch, neschopnosť začleniť sa do vývinových etáp či splniť očakávania sociálneho okolia.“

LEN MÁLO ĽUDÍ RIEŠI TAKÉTO PROBLÉMY S ODBORNÍKOM

Podľa prieskumu sa len veľmi málo ľudí (13 %) pri riešení psychických problémov obráti na odborníka, teda psychológa alebo psychiatra. Najčastejšie (37 %) ľudia hľadajú pomoc u partnera či v najbližšej rodine a približne 15 % opýtaných sa zverí priateľom alebo kolegom. Ďalších 14 % si ľudí si o danom probléme na internete číta články, pozerá videá, prípadne diskutuje na fórach. Až pätina (20 %) respondentov ich však nerieši vôbec.

Podľa Moniky Martinezovej z Linky dôvery Nezábudka môžu pri psychických problémoch pomôcť najbližší, napríklad rodina, partneri a kamaráti. A to podporou a prejavom empatie či nejakou pomocou. Pri vážnych psychických problémoch je však podľa jej slov nevyhnutné vyhľadať odborníka na duševné zdravie. Prečo to ľudia neurobia? „Príčinou môžu byť predsudky, obavy, ako ich budú vnímať druhí ľudia, že budú ´označkovaní´. Zo skúseností je to hlavne nedostatočná dostupnosť odborníkov z dôvodu financií a tiež preťaženosti odborníkov pre stále narastajúci výskyt chorôb v oblasti duševného zdravia a s tým spojené dlhé čakacie termíny,“ vysvetľuje Martinezová.

SLOVÁCI SÚ NA TOM HORŠIE AKO RAKÚŠANIA

Pri porovnaní s okolitými krajinami je Slovensko na pomyselnej druhej priečke. Prieskum ukázal, že len 16 % obyvateľov Rakúska zažíva často psychickú nepohodu, nasleduje Slovensko so 17-timi % respondentov. Horšie je na tom Česká republika, kde takéto pocity priznalo 19 % opýtaných a najhoršie sú na tom obyvatelia Maďarska, kde má často psychické problémy až 27 % opýtaných.

Ak sa človek ocitne v ťažkej životnej situácii alebo v akútnej psychickej kríze, môže sa obrátiť napríklad na Linku dôvery Nezábudka, ktorá je k dispozícii 24 hodín denne. Je to bezplatná linka, ktorú prevádzkuje Liga za duševné zdravie. Volať možno na číslo na 0800 800 566.

Vyberáme z poistovne.sk

packed-and-ready-to-go

Pri celoročnom cestovnom poistení si dajte pozor na maximálnu dobu nepretržitého vycestovania

Vedeli ste, že celoročné poistenie neplatí nepretržite? Po istej dobe sa totiž musíte vrátiť späť na Slovensko, inak vám poistenie prestane platiť. Porovnali sme tieto doby nepretžitého pobytu vo všetkých poisťovniach.
14.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Pri celoročnom cestovnom poistení si dajte pozor na maximálnu dobu nepretržitého vycestovania
persons-torso-on-a-motorbike-holding-a-map

Kedy sa vám oplatí ročné cestovné poistenie? Prepočítali sme to za vás

Ak počas roka vycestuje do zahraničia viackrát, môže sa vám oplatiť celoročné poistenie. Pozrite si porovnanie na rok 2024, čo vás vyjde lacnejšie.
12.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Kedy sa vám oplatí ročné cestovné poistenie? Prepočítali sme to za vás
burka-redakcia

Škody po záplavách poisťovne vyčísľujú na stovky tisíc euro

Vlna povodní a záplav, ktoré od začiatku júna sužujú Európu, páchajú značné škody aj na Slovensku. Pozrite si, koľko škôd už zaznamenali poisťovne.
12.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Škody po záplavách poisťovne vyčísľujú na stovky tisíc euro

Vyberáme z banky.sk