Aký je rozdiel medzi poistením pre prípad dožitia a poistením pre prípad úmrtia?

S týmito termínmi sa stretávame pri životnom poistení a netreba si ich zamieňať. Je v nich totiž dosť podstatný rozdiel.

businessman-uses-calculator
Životné poistenie slúži na zabezpečenie seba, alebo svojich blízkych pre prípad životnej udalosti, ako je napr. dosiahnutie dôchodkového veku, vážny úraz, choroba, či smrť.

Rozdiel je v poistnej udalosti

Na poistnom trhu sa väčšinou tieto typy poistenia objavujú v jednom produkte. Pre prípad dožitia je poistnou udalosťou dosiahnutie určeného veku, pre poistenie úmrtia zase smrť počas poistnej doby.

Ak sa na to pozrieme bližšie, poistenie pre prípad smrti slúži na zabezpečenie pozostalých v prípade smrti poisteného. Poistné plnenie je vyplatené oprávnenej osobe, alebo dedičom. Užitočné je napríklad pre osoby, ktoré živia maloleté deti. Pokiaľ niekto žije sám a nemá žiadnych príbuzných, poistenie pre prípad smrti mu asi bude zbytočné.

Poistenie pre prípad dožitia určitého veku zas slúži na to, že poisťovňa vyplatí plnenie pri dožití sa určitého veku (konca poistnej doby) a teda finančne zabezpečí poisteného. Môže to byť napríklad vek odchodu do dôchodku, keď príjem čerstvému dôchodcovi zo dňa na deň klesne. V podstate týmto poistením sa vytvára finančná rezerva do budúcnosti.

Poisťovne ponúkajú aj kombináciu oboch týchto produktov a poistiť sa môžete aj pre prípad smrti aj pre prípad dožitia.

Aké chyby klienti zvyknú robiť?

Medzi najčastejšie chyby, ktorých sa poistenci dopúšťajú, patrí zrušenie poistenia po veľmi krátkej dobe. Keďže ide o produkt na niekoľko desiatok rokov, nie je vhodné ani jeho uzavretie oddiaľovať, ani ho často meniť. "Medzi časté chyby patrí aj zatajovanie skutočnosti ohľadom zdravotného stavu, ako aj zlé nastavenie zmluvy nepokrývajúce výpadok príjmu. Rozhodne je lepšie byť úprimne poistený s plnením, ako zatajovať svoj zdravotný stav a následne poistné plnenie nedostať," uzatvára Matej Dobiš, výkonný riaditeľ Finančného kompasu.

Vyberáme z Poistovne.sk

Čo robiť, ak vás zasiahol ničivý živel na dovolenke?

Náhle zmeny počasia každý rok spôsobujú problémy aj dovolenkárom. Požiare, silné búrky a víchrice dokážu spôsobiť obrovské škody na majetku aj na životoch. Ponúkame rady pre dovolenkárov, čo robiť v takýchto prípadoch.
26.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Čo robiť, ak vás zasiahol ničivý živel na dovolenke?
olympic-amphitheatre-in-berlin

Vplyv olympijských hier na ekonomiku hosťujúcej krajiny

Olympijské hry v Paríži majú potenciál podnietiť k pravidelnému pohybu a zlepšeniu zdravia populácie. Umelá inteligencia prispeje k presnejším a spravodlivejším hodnoteniam športovcov aj väčšej bezpečnosti účastníkov hier. Hry podľa Allianz zvýšia HDP Francúzska o 10 miliárd eur, Paríž očakáva rekordný prílev turistov.
25.07.2024
Čítať viac o Vplyv olympijských hier na ekonomiku hosťujúcej krajiny
beachside-relaxing

Cestovné poistenie: dovolenkárov najčastejšie trápia zdravotné ťažkosti a strata batožiny

Prvé letné týždne priniesli zvýšený počet poistných udalostí súvisiacich s cestovaním. Pozrite si, aké ťažkosti riešili Slováci najčastejšie.
25.07.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Cestovné poistenie: dovolenkárov najčastejšie trápia zdravotné ťažkosti a strata batožiny

Vyberáme z banky.sk