Aký je rozdiel medzi poistením pre prípad dožitia a poistením pre prípad úmrtia?

S týmito termínmi sa stretávame pri životnom poistení a netreba si ich zamieňať. Je v nich totiž dosť podstatný rozdiel.

businessman-uses-calculator
Životné poistenie slúži na zabezpečenie seba, alebo svojich blízkych pre prípad životnej udalosti, ako je napr. dosiahnutie dôchodkového veku, vážny úraz, choroba, či smrť.

Rozdiel je v poistnej udalosti

Na poistnom trhu sa väčšinou tieto typy poistenia objavujú v jednom produkte. Pre prípad dožitia je poistnou udalosťou dosiahnutie určeného veku, pre poistenie úmrtia zase smrť počas poistnej doby.

Ak sa na to pozrieme bližšie, poistenie pre prípad smrti slúži na zabezpečenie pozostalých v prípade smrti poisteného. Poistné plnenie je vyplatené oprávnenej osobe, alebo dedičom. Užitočné je napríklad pre osoby, ktoré živia maloleté deti. Pokiaľ niekto žije sám a nemá žiadnych príbuzných, poistenie pre prípad smrti mu asi bude zbytočné.

Poistenie pre prípad dožitia určitého veku zas slúži na to, že poisťovňa vyplatí plnenie pri dožití sa určitého veku (konca poistnej doby) a teda finančne zabezpečí poisteného. Môže to byť napríklad vek odchodu do dôchodku, keď príjem čerstvému dôchodcovi zo dňa na deň klesne. V podstate týmto poistením sa vytvára finančná rezerva do budúcnosti.

Poisťovne ponúkajú aj kombináciu oboch týchto produktov a poistiť sa môžete aj pre prípad smrti aj pre prípad dožitia.

Aké chyby klienti zvyknú robiť?

Medzi najčastejšie chyby, ktorých sa poistenci dopúšťajú, patrí zrušenie poistenia po veľmi krátkej dobe. Keďže ide o produkt na niekoľko desiatok rokov, nie je vhodné ani jeho uzavretie oddiaľovať, ani ho často meniť. "Medzi časté chyby patrí aj zatajovanie skutočnosti ohľadom zdravotného stavu, ako aj zlé nastavenie zmluvy nepokrývajúce výpadok príjmu. Rozhodne je lepšie byť úprimne poistený s plnením, ako zatajovať svoj zdravotný stav a následne poistné plnenie nedostať," uzatvára Matej Dobiš, výkonný riaditeľ Finančného kompasu.

Vyberáme z Poistovne.sk

IMG_20180706_154126_HDR

Vandalizmus: Ktoré škody vám preplatí poisťovňa a ktoré nie?

Vandali môžu spôsobiť škodu na majetku (posprejovať fasádu), alebo na aute (prerezanie pneumatík). Pozrite si, aké druhy vandalizmu poisťovne rozlišujú, aké doklady budú požadovať a s akými prípadmi sa poisťovne stretávajú najčastejšie.
02.10.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Vandalizmus: Ktoré škody vám preplatí poisťovňa a ktoré nie?
31403_obr

Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz

Svet zažil tzv. annus horribilis - globálne finančné aktíva poklesli o 2,7 %, čo je najväčší pokles od svetovej finančnej krízy. Z finančného majetku nám výrazne ukrajuje inflácia, potrebujeme sa naučiť inteligentne sporiť. Slovenskí sporitelia sa bankám otočili chrbtom – vyberali úspory a investovali na kapitálových trhoch, kde nakúpili rekordné množstvo cenných papierov za 1,5 miliardy eur.
28.09.2023
Čítať viac o Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz
Businessman podpisuje zmluvu-001

Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Dopravné nehody, zneužívanie, rôzne zločiny, či úmrtie blízkej osoby. Väčšina z nás si zažije počas svojho života určitý druh traumy. Hoci po takomto šoku nie každý na to myslí, ale obeť násilného trestného činu má nárok na odškodné. Či už po podaní žiadosti na ministerstve spravodlivosti, alebo ak má uzatvorené životné poistenie, tak prostredníctvom poistenia.
26.09.2023
Čítať viac o Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Vyberáme z banky.sk