Môže vám poisťovňa preplatiť liečbu u psychológa?

Kvôli psychickým problémom ľudia čoraz častejšie hľadajú pomoc u odborníkov. Vybrať si môžete z naozaj širokej ponuky psychológov, nie každý si však môže dovoliť terapiu u súkromného špecialistu. Máte nárok na to, aby vám takúto liečbu preplatila zdravotná poisťovňa?

burst-nemocnica

Nenechávajte si depresiu pre seba

Psychické problémy sú niečo, s čím sa človek takpovediac „nechváli“. Tento postoj však môže narobiť veľa zla. Vyčerpanosť či depresiu si trpiaci často dlhú dobu nechávajú pre seba, čo však robia na vlastnú škodu. Pre laika je ťažké odhadnúť, čo je iba dlhodobejšia zlá nálada a čo už je stav, ktorý treba riešiť s odborníkom. Ľudia postihnutí depresiou môžu trpieť stavmi úzkosti a nechuťou k mnohým veciam, ktoré im predtým prinášali radosť; tiež môžu trpieť sebapoškodzovaním či myšlienkami na samovraždu. Tento stav je nebezpečný a vo vlastnom záujme by mali čím skôr vyhľadať odbornú pomoc, s ktorou ho dokážu prekonať.

Depresiu môžu spôsobiť genetické faktory, problematická puberta či potlačené traumy – možných faktorov je veľa. Mnoho ľudí môže mať genetickú predispozíciu, ktorá sa však nemusí prejaviť roky alebo ani vôbec, ak sa neobjaví „spúšťač“. Takisto aj príznaky nemusia byť u každého rovnaké, vo všeobecnosti však možno uviesť neprimeranú únavu či nechuť robiť rôzne veci, ktoré nám predtým prinášali radosť. Ak na sebe podobné javy pozorujete, je načase zbystriť pozornosť a vyhľadať pomoc, rozhodne sa nespoliehajte na to, že to „prejde“.

Psychoterapia je hradená z prostriedkov verejného zdravotníctva

Ak sa rozhodnete pre návštevu psychológa, máte právo na to, aby vám ju preplatila vaša zdravotná poisťovňa. Zdravotná starostlivosť u psychológov je hradená z verejného zdravotného poistenia podľa platného katalógu výkonov. "Výkony individuálnej psychoterapie bez obmedzenia veku štandardne hradíme v počte 25 sedení a výkony individuálnej psychoterapeutickej intervencie bez obmedzenia veku štandardne v počte 30 sedení," upresňuje Matej Štepiansky, PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera.
"VšZP poistencom prepláca široké spektrum diagnóz aj u psychiatrov, ako je napríklad demencia, duševné poruchy, poruchy osobnosti, správania a ďalšie. Z verejného zdravotného poistenia je hradená aj liečba u psychológov, najčastejšie psychodiagnostické vyšetrenia, individuálne alebo skupinové terapie," dodáva Ivana Linetová, PR špecialistka Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Zoznam zmluvných psychológov i psychiatrov majú zdravotné poisťovne uvedené na svojich webových stránkach.

Ak váš psychológ nemá zmluvu so zdravotnou poisťovňou, môžete svoju poisťovňu požiadať o preplatenie časti nákladov za ošetrenie u nezmluvného lekára. Poisťovne preplácajú 80% zo sumy, ktorú by uhradili za príslušný výkon zmluvnému lekárovi. Nezabudnite, túto žiadosť je potrebné do poisťovne doručiť ešte pred samotným vyšetrením a musí byť potvrdená aj psychológom. V poisťovni Dôvera je potrebné žiadosť doručiť min. 10 dní pred plánovaným vyšetrením, v poisťovni Union je to až 20 dní. Žiadosť musí byť schválená poisťovňou.

Zdravotná poisťovňa Dôvera prispeje svojim poistencom aj cez benefitný program Podpora duševného zdravia. Uplatniť si môžete 5 zľavových kupónov na online konzultácie u partnerov Hedepy a ksebe spolu v hodnote 50 €. Hodnota jedného zľavového kupónu je 10 €. Ďalším benefitom Dôvery na podporu duševného zdravia je bezplatný prístup do aplikácie VOS: Duševné zdravie & Denník vo verzii Premium. Ušetríte tak 7 eur mesačne.

Musíte ísť najprv k obvodnému lekárovi?

V súčasnosti sme zvyknutí so zdravotnými problémami navštíviť svojho obvodného lekára, ktorý nás vyšetrí a potom nám dá odporúčanie ku konkrétnemu odborníkovi, ktorého potrebujeme. Je to tak aj v tomto prípade? "V zmysle zákona 576/2004 sa pri poskytnutí zdravotnej starostlivosti v špecializačnom odbore psychiatria a klinická psychológia nevyžaduje odporúčanie všeobecného lekára. To znamená, že poistenec môže psychiatra alebo klinického psychológa, ktorý má zmluvu s jeho zdravotnou poisťovňou navštíviť priamo. Psychiater alebo klinický psychológ rozhodne o potrebe poskytnutia psychoterapie, a ak je indikovaná v súlade s platnou legislatívou a dohodnutými zmluvnými podmienkami, poisťovňa ju uhradí," hovorí I. Linetová.

Samoliečba môže byť nebezpečná

Byť presvedčený, že pri návšteve psychológa či psychiatra už na nás dýcha smrť, je samozrejme hlúposť; títo odborníci sú tu na to, aby nám pomohli. Na klasickú „depku“, ktorú viac-menej všetci poznáme, pomôže orientovať sa na pozitíva, obklopiť sa pozitívnymi ľuďmi, ktorí nám budú dodávať sebavedomie, či rozvíjať v sebe tvorivosť. Veľmi užitočné môžu byť aj antistresové omaľovánky, ktoré dostanete bežne v kníhkupectvách, hudba, poézia a veselá spoločnosť. Veľmi dobrú službu urobí šport, dostatok kvalitného spánku a paradoxne pomoc iným – ľuďom či zvieratám. Môžete sa stať napríklad dobrovoľníkom v útulku či si nejaké zvieratko rovno adoptovať. Tieto rady však na ťažšie stavy nestačia, preto je dôležité neodkladať návštevu odborníka, ak je to naozaj potrebné. Podceňovať depresiu sa rozhodne neoplatí.

Pomôcť vám môžu aj podcasty na tému Zdravá duša, z dielne zdravotnej poisťovne Union a podcasty Všeobecne o zdraví od Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Užitočné informácie a rady zamerané na potrebu starostlivosti o svoje duševné zdravie nájdete aj na stránke preventivne.sk. Pomôžu vám pochopiť rôzne diagnózy i situácie, s ktorými sa stretávate vo svojom najbližšom okolí.

Vyberáme z poistovne.sk

auto-redakcia

Počet poistných podvodov narastá - dôvodom je aj horšia ekonomická situácia

Kým niektoré poistné podvody sú do detailu prešpekulované, iné sú zas veľmi naivné. Pozrite si, s čím sa stretávajú poisťovne.
19.07.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Počet poistných podvodov narastá - dôvodom je aj horšia ekonomická situácia
dovolenka-potapanie

Aké poistenie potrebujem, keď sa idem potápať?

Potápanie vás v prípade nehody môže vyjsť na tisíce eur. Kedy je potápanie ešte rekreačný a kedy už rizikový šport? Kedy vás poisťovne vôbec nepoistia? Toto radí odborník.
19.07.2024 | Redakčne upravené
Čítať viac o Aké poistenie potrebujem, keď sa idem potápať?
povoden1-redakcia

Allianz hlási výrazný nárast škôd po živloch. Náklady za ne sú rovnaké ako za celý jeden rok

Prírodné živly opäť ukazujú svoju silu. Od začiatku júna nahlásili klienti Allianz – Slovenskej poisťovne denne v priemere 75 poistných udalostí spôsobených živlom.
17.07.2024
Čítať viac o Allianz hlási výrazný nárast škôd po živloch. Náklady za ne sú rovnaké ako za celý jeden rok

Vyberáme z banky.sk