Kto má nárok na bezplatné očkovanie proti HPV vírusu

Od 1. decembra 2023 sa rozširuje skupina detí, ktoré majú nárok na bezplatné očkovanie proti vírusu HPV.

a-doctor-smiles-while-holding-her-clipboard
Deťom vo veku 12 až 14 rokov zdravotná poisťovňa uhradí očkovanie proti HPV vírusu v plnej výške. Stačí, ak prvú dávku u svojho všeobecného lekára stihnú najneskôr v deň svojich 15. narodenín. Z verejného zdravotníctva je hradené očkovanie dvomi dávkami. Ak je prvá dávka podaná najneskôr v deň pred 15. narodeninami, bude preplatená aj druhá dávka vakcíny.

Doposiaľ mali nárok na plnú úhradu len 12-ročné deti, avšak nová novinka rozširuje možnosti očkovania a zvyšuje efektívnosť ochrany pred nebezpečným vírusom.

Vírus HPV môžu dostať ženy aj muži, spôsobuje komplikované ochorenia, ako rakovinu krčka maternice, rakovinu ženských a mužských pohlavných orgánov. Očkovanie pomáha prevencii a najúčinnejšie je práve pred začiatkom aktívneho sexuálneho života. Ideálne je okolo 11. až 13. roku života.

Príspevok na očkovanie starších detí nad rámec zákona

Zdravotné poisťovne prispejú na očkovaciu vakcínu aj starším deťom:

VšZP

VšZP preplatí do 50 % z ceny každej vakcíny starším deťom do 18 rokov (presnejšie do veku 17 rokov a 364 dní). Poistenci môžu požiadať o príspevok na tento doplatok v rámci benefitu na prevenciu a očkovanie v Peňaženke zdravia MINI aj MAXI, a to do výšky 31,45 eura na jednu dávku vakcíny. Žiadosť môžu poslať hneď po podaní prvej dávky

Dôvera

Poistencom od 15 do 17 rokov na očkovanie prispeje Dôvera do výšky 70 % nákladov za očkovanie (do maximálnej výšky 130 €) na vakcínu CERVARIX sus. inj. 1 x 0,5ml. a vakcínu Gardasil 9 sus. Inj. 1 x 0,5 ml. Výška príspevku závisí od toho, ako dlho je dieťa poistené v Dôvere.

Ak sa chlapec alebo dievča zaočkujú ešte pre 15. rokom života, najlepšiu ochranu mu zabezpečia dve vakcíny. Staršie deti potrebujú tri.

Union

V rámci benefitov Union poskytne príspevok 50 % z ceny na každú dávku vakcíny Cervarix alebo Gardasil 9 pre deti (dievčatá a chlapcov) od 15 rokov, až do dovŕšenia 18. roku života.

Nezabudnite: Ak chcete využiť tento benefit, vytlačte si najprv Žiadosť o úhradu očkovacej látky. Uschovajte si účtenku z lekárne. Po zaočkovaní si žiadosť nechajte potvrdiť u pediatra. Potvrdenú žiadosť spolu s účtenkou zašlite do vašej zdravotnej poisťovne. Viac informácií o tomto benefite nájdete na webovej stránke svojej zdravotnej poisťovne.

Vyberáme z poistovne.sk

grateful-patient

Toto robia pacienti s vysokým krvným tlakom nesprávne

To, že vysoký krvný tlak ľudia podceňujú a mnohí ani netušia, že ho majú, je už dlhšie známe. Zdravotné poisťovne upozorňujú na nové fakty o hypertenzii, ktorou trpia už aj deti.
20.06.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Toto robia pacienti s vysokým krvným tlakom nesprávne
20073

Sezóna pre motocykle sa už naplno rozbehla, nehody môžu byť fatálne

Počet nehôd motorkárov sa z roka na rok zvyšuje. Podľa štatistík Polície SR prišlo minulý rok o život na slovenských cestách 28 motorkárov. Medzi najčastejšie príčiny smrteľných nehôd patrilo neprispôsobenie jazdy technického stavu vozovky, nedanie prednosti, ale aj požitie alkoholu, či omamných látok.
19.06.2024
Čítať viac o Sezóna pre motocykle sa už naplno rozbehla, nehody môžu byť fatálne
burst-partners-donut-float-fun

Letné zľavy a výhody pre poistencov Dôvery

Výhody zdravotnej poisťovne viete využiť nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Pozrite si, ako so zdravotnou poisťovňou môžete ušetriť desiatky eur a v ktorých prípadoch jej pomoc naozaj oceníte.
19.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Letné zľavy a výhody pre poistencov Dôvery

Vyberáme z banky.sk