Možem si vybrať liek na predpis v zahraničí?

Ak váš liek je na Slovensku nedostupný, alebo ak ste si ho nestihli vyzdvihnúť pred cestou do zahraničia, je možné, aby ste si recept vybrali v lekárni v cudzine? Poradíme ako nato.

packaged-pink-pills-on-dusty-yellow

Ako postupovať pri výbere liekov v zahraničí?

Podľa platnej legislatívy si poistenci slovenských zdravotných poisťovní môžu zakúpiť liek v členských štátoch EÚ. Liek im bude následne preplatený, ak je hradený z verejného zdravotného poistenia na základe Zoznamu kategorizovaných liekov MZ SR. „So žiadosťami o preplatenie liekov, ktoré si poistenci zakúpili v zahraničí, sa v Union zdravotnej poisťovni stretávame. Poistencom je preplatená suma vo výške ako je hradená na Slovensku podľa Kategorizačného zoznamu liekov MZ SR,“ uvádza hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne Kristína Baluchová.

Postup

  1. Lekársky recept je potrebné mať v papierovej forme a jeho kópiu si odložte, neskôr ju budete potrebovať. (Pozn. elektronický recept v štátoch EÚ nie je akceptovaný)
  2. Liek si vyberiete a zaplatíte za neho v lekárni v cudzine. Pozor, môžete sa stretnúť aj s odmietavým postojom v lekárni.
  3. Je potrebné ponechať si doklad o zaplatení.
  4. Následne treba zaslať do zdravotnej poisťovne žiadosť o preplatenie cezhraničnej zdravotnej starostlivosti spolu s originálom dokladu o zaplatení a kópiu lekárskeho predpisu poštou na adresu poisťovne alebo priniesť na pobočku poisťovne.
Zaslanie žiadosti neodkladajte zbytočne dlho, napríklad v poisťovni Union by ste to mali stihnúť do 6 mesiacov od zakúpenia lieku v zahraničí. Každá zdravotná poisťovňa má vlastné tlačivo Žiadosť o preplatenie cezhraničnej zdravotnej starostlivosti, ak ho nenájdete na webovej stránke, informujte sa na call centre poisťovne, určite vám pomôžu.

Vyberáme z Poistovne.sk

burst-reading-in-hospital

eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?

Potrebujete lieky? Nemusíte chodiť do ambulancie, stačí zavolať.
19.04.2024 | redakcia
Čítať viac o eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?
freelancer-typing-on-keyboard

Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Pri niektorých finančných produktoch je možné určiť oprávnenú osobu. Pozrite si, prečo sa ju oplatí určiť a aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom.
17.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?
dentist-doing-checkup

Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Návšteva zubára sa niektorým Slovákom predraží. Ministerstvo zdravotníctva SR totiž po konzultácii s rezortom financií navrhlo revíziu v benefitoch zdravotných poisťovní. Dotkne sa pritom práve poskytovania zubného benefitu zdravotnými poisťovňami.
15.04.2024
Čítať viac o Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Vyberáme z banky.sk