Možem si vybrať liek na predpis v zahraničí?

Ak váš liek je na Slovensku nedostupný, alebo ak ste si ho nestihli vyzdvihnúť pred cestou do zahraničia, je možné, aby ste si recept vybrali v lekárni v cudzine? Poradíme ako nato.

packaged-pink-pills-on-dusty-yellow

Ako postupovať pri výbere liekov v zahraničí?

Podľa platnej legislatívy si poistenci slovenských zdravotných poisťovní môžu zakúpiť liek v členských štátoch EÚ. Liek im bude následne preplatený, ak je hradený z verejného zdravotného poistenia na základe Zoznamu kategorizovaných liekov MZ SR. „So žiadosťami o preplatenie liekov, ktoré si poistenci zakúpili v zahraničí, sa v Union zdravotnej poisťovni stretávame. Poistencom je preplatená suma vo výške ako je hradená na Slovensku podľa Kategorizačného zoznamu liekov MZ SR,“ uvádza hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne Kristína Baluchová.

Postup

  1. Lekársky recept je potrebné mať v papierovej forme a jeho kópiu si odložte, neskôr ju budete potrebovať. (Pozn. elektronický recept v štátoch EÚ nie je akceptovaný)
  2. Liek si vyberiete a zaplatíte za neho v lekárni v cudzine. Pozor, môžete sa stretnúť aj s odmietavým postojom v lekárni.
  3. Je potrebné ponechať si doklad o zaplatení.
  4. Následne treba zaslať do zdravotnej poisťovne žiadosť o preplatenie cezhraničnej zdravotnej starostlivosti spolu s originálom dokladu o zaplatení a kópiu lekárskeho predpisu poštou na adresu poisťovne alebo priniesť na pobočku poisťovne.
Zaslanie žiadosti neodkladajte zbytočne dlho, napríklad v poisťovni Union by ste to mali stihnúť do 6 mesiacov od zakúpenia lieku v zahraničí. Každá zdravotná poisťovňa má vlastné tlačivo Žiadosť o preplatenie cezhraničnej zdravotnej starostlivosti, ak ho nenájdete na webovej stránke, informujte sa na call centre poisťovne, určite vám pomôžu.

Vyberáme z Poistovne.sk

povoden1-redakcia

Allianz hlási výrazný nárast škôd po živloch. Náklady za ne sú rovnaké ako za celý jeden rok

Prírodné živly opäť ukazujú svoju silu. Od začiatku júna nahlásili klienti Allianz – Slovenskej poisťovne denne v priemere 75 poistných udalostí spôsobených živlom.
17.07.2024
Čítať viac o Allianz hlási výrazný nárast škôd po živloch. Náklady za ne sú rovnaké ako za celý jeden rok
burst-brodie-car

Súvisí výkon motora s počtom nehôd?

Je to mýtus, alebo pravda, že autá so silnejším motorom sa častejšie dostávajú do kolíznych situácií? Toto hovoria data.
17.07.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Súvisí výkon motora s počtom nehôd?
burst-matthew-Henry-pink-pill-pattern-on-a-baby-blue-surface

V Česku hľadajú cesty, ako doručiť lieky na predpis až domov, na Slovensku s tým máme už dvojročné skúsenosti

Politici, ale aj odborníci v Českej republike aktuálne riešia návrh zákona, ktorý by okrem voľnopredajných liekov, ktoré sa dajú objednať online s doručením domov, bolo možné doručovať na adresu aj lieky vydávané výhradne na lekársky predpis. Kým niektorí tento krok vítajú ako uľahčenie života pacienta, iní sa obávajú o zdravie pacientov.
16.07.2024
Čítať viac o V Česku hľadajú cesty, ako doručiť lieky na predpis až domov, na Slovensku s tým máme už dvojročné skúsenosti

Vyberáme z banky.sk