Cestovné poistenie a repatriácia: Čo robiť pri úmrtí blízkeho v zahraničí?

Podľa štatistiky minulý rok zahynulo v zahraničí 1500 Slovákov. Náklady na repatriáciu/prevoz telesných pozostatkov stoja tisíce euro. Pomôže vám v takejto situácii cestovné poistenie? Ponúkame vám niekoľko užitočných rád.

woman-sits-in-front-of-computer-talking-on-the-phone

1. Bez cestovného poistenia do zahraničia nechoďte

Najlepšia rada, akú vám vieme dať, je uzatvoriť si cestovné poistenie. Všetky poisťovne v poistení liečebných nákladov majú zahrnutú aj repatriáciu telesných pozostatkov späť na Slovensko.

Pozor! Ani európsky preukaz zdravotného poistenia (EHIC) ani životné poistenie nepokrýva prevoz telesných pozostatkov, preto je naozaj potrebné cestovné poistenie.

2. Kontaktujte asistenčnú službu

Ihneď, ako je to možné kontaktujte asistenčnú službu. V rôznych krajinách platia rôzne predpisy a asistenčná služba vám pomôže zorientovať sa v nich a zabezpečí:
  • repatriáciu telesných pozostatkov poisteného späť na Slovensko (po dohodne aj do inej krajiny EU)
  • spopolnenie telesných pozostatkov
  • uloženie telesných pozostatkov v mieste poistnej udalosti.
Niektoré poisťovne vo svojich poistných podmienkach majú výslovne uvedené, že náklady na prevoz telesných pozostatkov vrátane súvisiacich opodstatnených nákladov preplatia ak boli vynaložené so súhlasom poisťovne / asistenčnej spoločnosti. Ak súhlas od poisťovne nemáte, uhradia vám náklady spojené s repatriáciou/kremáciou len do takej výšky, ako by to stálo, keby tieto úkony zabezpečila asistenčná služba. „Za náklady na prepravu telesných pozostatkov sa považujú všetky priame náklady spojené s touto prepravou, a ak je pitva vyžadovaná na základe platnej legislatívy príslušného štátu aj náklady na vykonanie pitvy poisteného. V prípade, ak súčasne s telesnými pozostatkami nie sú prepravované aj veci (batožina) zomrelého poisteného, poisťovateľ uhradí aj náklady na prevoz týchto vecí do vlasti poisteného,“ uvádza vo svojich poistných podmienkach Union.

Repatriáciu organizuje asistenčná služba, pričom poisťovňa / asistenčná služba má právo rozhodnúť o časovom pláne a spôsobe dopravy a mali by vybaviť aj všetky úradné povolenia nevyhnutné k prevozu. „V praxi prebieha komunikácia s pozostalými prostredníctvom asistenčného partnera, ich prítomnosť nie je pre koordináciu repatriácie potrebná,” vysvetľuje Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa poisťovne Union. “Ak do zahraničia cestuje klient trpiaci závažným chronickým ochorením, je potrebné vopred konzultovať možnosť vycestovania so svojím ošetrujúcim lekárom. Pokiaľ je stav poisteného stabilizovaný a z lekárskeho hľadiska je vycestovanie možné, náklady repatriácie sú z poistenia hradené,” hovorí Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Ak k úmrtiu došlo pri dopravnej nehode, je potrebné vyriešiť aj problém s nepojazdným autom. Na auto sa však cestovné poistenie nevzťahuje, preto je nutné kontaktovať asistenčnú službu k havarijnej poistke. Čiže repatriaáciu telesných pozostatkov rieši asistenčná služba k cestovnému poisteniu a prevoz auta asistenčná služba k havarijnej poistke.

Pripravte si doklady

Aj keď je asistenčná služba veľmi nápomocná, nevyhnete sa vybavovaniu dokladov. Komunálna poisťovňa vo svojich poistných podmienkach uvádza, že v záujme urýchleného prevozu telesných pozostatkov je potrebné, aby blízka osoba poisteného bez zbytočného odkladu predložila poisťovni najmä tieto doklady:

a) úmrtný list poisteného a lekárske osvedčenie o príčine smrti,
b) rodný list poisteného,
c) sobášny list poisteného, prípadne úmrtný list manžela/manželky,
d) potvrdenie pohrebného ústavu o následnom vykonaní spopolnenia,
e) v prípade nehody: dokumenty potrebné na bližšie určenie príčiny smrti.

Koľko uhradí poisťovňa za repatriáciu telesných pozostatkov?

Poistné limity sú stanovené vo všeobecných poistných podmienkach a medzi poisťovňami existujú značné rozdiely. Uvádzame zopár príkladov:

Uniqa: 250 tisíc euro
Komunálna poisťovňa: 30 tisíc eur
Union 10 resp. 50 tisíc eur
Metlife: 7 tisíc eur

Treba počítať s tým, že služby v zahraničí sú násobne drahšie ako na Slovensku. Pre porovnanie, na Slovensku za oblečenie pozostalého vám budú účtovať cca 40 eur, v Taliansku cena za túto službu je neuveriteľných 850 eur! Preto je dôležité mať cestovné poistenie.

Čo ak cestovné poistenie nemáte? Pomôže vám o.z. Svetluna

Ak potrebujete vyriešiť repatriáciu zo zahraničia a nemáte cestovné poistenie, ste v tej horšej situácii. Môžete sa obrátiť na veľvyslanectvo SR v danej krajine, ktoré vás síce usmerní, no vybaviť a zaplatiť si budete musieť všetko sami. Pripravte sa na byrokratický proces, ktorý navyše komplikuje jazyková bariéra a fakt, že v každej krajine platia iné pravidlá. Kompletný manuál, ktorý by vám pomohol zatiaľ neexistuje.

Pre vašu predstavu, čo všetko je potrebné vybaviť, uvádzame niekoľko príkladov: zhromaždiť doklady potvrdzujúce príbuzenský vzťah (rodný list), doklad o trvalom bydlisku, sobášny list,... Ak sa jednalo o nehodu, budete potrebovať doklady k autu. Všetky tieto doklady musíte nechať úradne preložiť do úradného jazyka krajiny, kde sa nachádza pozostalý. Nájsť si v danej krajine právnika, pohrebnú službu, ktorá pripraví pozostalého na prevoz, resp. zabezpečí kremáciu, zabezpečiť prevoz pozostalého, vybaviť pohreb na Slovensku,.... Ak sa jednalo o tragickú smrť, ktorú vyšetruje polícia, budete musieť komunikovať aj s ňou. Vyriešiť, čo s vrakom auta.... Čím dlhšie vám bude trvať vybavenie všetkých formalít, tým vyšší účet zaplatíte. Samozrejme z vlastného vrecka.

V takejto situácii o pomoc môžete požiadať občianske združenie Svetluna, ktorého poslaním je poskytovať komplexnú právnu i psychologickú pomoc ľuďom, ktorí prišli o svojho blízkeho v zahraničí. Neváhajte sa na nich obrátiť, pomôžu vám prejsť celým procesom. Zastaralá legislatíva a enormná byrokracia pri úmrtiach v zahraničí komplikujú proces repatriácie zosnulých späť na Slovensko. S cieľom zabezpečiť, aby bola repatriácia čo najrýchlejšia a pružná, Svetluna v úzkej spolupráci s partnermi koordinuje celý proces repatriácie zosnulých.

O.z. Svetluna v spolupráci s partnermi pripravuje manuál, ktorý by podrobne popisoval návod, ako je potrebné v takejto situácii postupovať s ohľadom na legislatívne požiadavky každej krajiny. Zároveň v spolupráci s Asociáciou cestovných kancelárií a agentúr bude školiť delegátov cestovných kancelárií, aby v prípade potreby vedeli čo najlepšie usmerniť svojich klientov.

Viac o tom, aké prekážky musíte prekonať pri vybavovaní repatriácie si prečítajte v blogu https://www.svetluna.sk/blog-oz-svetluna/#blog

Vyberáme z poistovne.sk

Asistenčné služby k cestovnému poisteniu

Viete, že asistenčné služby môžete využiť aj v iných prípadoch ako je škodová udalosť? Pozreli sme sa na situácie, kedy vám vedia pomôcť.
18.06.2025 | redakcia
Čítať viac o Asistenčné služby k cestovnému poisteniu
burst-partners-doctor-reaches-towards-shelf

Prečo sú štátne nemocnice stále v strate, aj keď dostávajú viac peňazí?

Údaje, ktoré zverejnil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) a Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) ukazujú zaujímavý paradox v slovenskom zdravotníctve: štátne nemocnice dostávajú z našich zdravotných odvodov podstatne viac peňazí ako súkromné, no napriek tomu každoročne končia v mínuse. Za stratou stojí nízka efektivita.
17.06.2025 | redakčne upravené
Čítať viac o Prečo sú štátne nemocnice stále v strate, aj keď dostávajú viac peňazí?
cestovne-poistenie-uniqa

Cestovné poistenie do Izraela nie je účinné, vzhľadom na eskaláciu napätia na Blízkom východe odporúčame klientom, aby do tohto regiónu necestovali

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZV a EZ SR) vzhľadom na aktuálny vojenský konflikt medzi Izraelom a Iránom upozorňuje, že situácia je vysoko nepredvídateľná a kedykoľvek sa môže prudko zhoršiť. Cestovať do Izraela neodporúča.
16.06.2025
Čítať viac o Cestovné poistenie do Izraela nie je účinné, vzhľadom na eskaláciu napätia na Blízkom východe odporúčame klientom, aby do tohto regiónu necestovali

Vyberáme z banky.sk