Ako si vybrať a porovnať cestovné poistenie

Cena by nemala byť rozhodujúcim kritériom. Všímajte si poistné riziká i výšku krytia. Poradíme vám aj, na čo netreba zabudnúť pred vycestovaním.

holiday-suitcase

Ešte pred uzavretím poistnej zmluvy

Ak si uzatvárate cestovné poistenie, cieľ vašej cesty už poznáte. Podľa toho si zvoľte územnú platnosť: Slovensko, Európa +Turecko, Svet (okrem USA a Kanady) a celý svet. Ak sa nechystáte za hranice Európy, zbytočne neplaťte za poistenie do celého sveta. Naopak, pri ceste do USA si zvoľte poistenie s vysokým poistným krytím. Zdravotná starostlivosť je v Amerike riadne drahá.

Ďalej sa rozhodujte podľa toho, aký je účel vašej cesty, akým aktivitám sa budete počas pobytu v zahraničí venovať a podľa toho si vyberte rizikovú skupinu poistenia. „Ak teda klient bude v zahraničí športovať, mal by si overiť, či športy, ktoré plánuje vykonávať, má poistené už v základnom krytí, alebo je potrebné zvoliť poistenie so zahrnutím týchto športov. Obdobne je to aj v prípade, ak je účelom pobytu v zahraničí práca - manuálne práce je možné poistiť v zodpovedajúcej rizikovej skupine. Pri pobyte na horách je potrebné myslieť na uzavretie poistenia, ktoré kryje náklady na technickú pomoc pri výkone záchrannej činnosti,“ radí Katarína Ondra, hovorkyňa poisťovne Generali s tým, že pri uzatváraní cestovného poistenia tiež odporúča informovať sa o výlukách z poistnej ochrany, kedy nemusí byť poistné plnenie priznané.

Silvia Nosková Illášová, hovorkyňa poisťovne Kooperativa, odporúča klientom, aby si pri výbere poistenia preverili, ktoré riziká potrebujú alebo chcú mať kryté. „V prípade, že klient chce absolvovať netradičný výlet, napríklad na Južný pól alebo do krajiny, v ktorej aktuálne prebiehajú nepokoje, treba si zistiť, či by bol poistením krytý, respektíve dostatočne krytý.“ Ďalej sa uistite, že platnosť vášho cestovného poistenia trvá počas celej dĺžky pobytu. Cestovné poistenie je potrebné uzatvoriť ešte pred odchodom na dovolenku, najneskôr však v deň odchodu na dovolenku. "Krátkodobé cestovné poistenie je vhodné pre ľudí, ktorí cestujú jednorazovo. Ak sa však chystáte tento rok opakovane vycestovať do zahraničia, výhodnejšie je pre vás uzavrieť ročné cestovné poistenie, ktoré kryje klientov celý rok na neobmedzený počet ciest,“ vysvetľuje Katarína Ondra, hovorkyňa poisťovne Generali. Na cestovné poistenie nezabúdajte ani v prípade krátkych spontánnych ciest do zahraničia, napríklad na predĺžený víkend v Prahe.

Základom cestovného poistenia je poistenie liečebných nákladov. Ďalej si môžete vybrať pripoistenia podľa vašej potreby:
- batožiny (Poistenie batožiny - čo vám poisťovňa nepreplatí)
- úrazu
- zodpovednosti za škodu
- storno poplatkov
- doplnkové asistenčné služby

Pred vycestovaním nezabudnite na dôležité veci

Medzi doklady si nezabudnite pribaliť asistenčnú kartu poistenia, nájdete na nej číslo vašej zmluvy i telefónne číslo na asistenčnú službu. Určite si ju uložte do mobilu prípadne vytlačte jej papierovú verziu. „Zo všeobecných odporúčaní je dobré skontrolovať si platnosť cestovných dokladov, vyhotoviť si ich fotokópie pre prípad straty alebo krádeže v zahraničí,“ odporúča Kristína Balúchová, hovorkyňa poisťovne Union.

Nezabudnite si pribaliť lieky, ktoré pravidelne užívate. Poistenie liečebných nákladov sa totiž vzťahuje na neočakávané zdravotné problémy, nie na liečbu chronických ochorení.

Pred odjazdom nezabudnite zabezpečiť svoj domov , odstavte vodu, odpojte elektrické spotrebiče, ktoré nemusia byť zapojené, zabezpečte dom proti vlámaniu a podobne.

Poistiť sa dnes odkážete online za pár minút. Internetové porovnávače cestovného poistenia vám porovnajú poistné produkty viacerých poisťovní naraz. Ak však potrebujete poistiť neštandardnú vec, napríklad drahé golfové vybavenie, alebo speleologický výlet do Južnej Ameriky, radšej si preverte svoju požiadavku priamo v poisťovni.

Vyberáme z poistovne.sk

Viete koľko stojí pohreb? Cena vás bude šokovať.

Štátna sociálna dávka, príspevok na pohreb, je už niekoľko rokov rovnaká 79,67 eur. Nevyhnutné výdavky spojené s pohrebom sa pritom aktuálne pohybujú od stoviek po tisíce eur, v závislosti od mesta či regiónu a miestnych zvyklostí.
01.03.2024 | redakcia
Čítať viac o Viete koľko stojí pohreb? Cena vás bude šokovať.
17444

Od budúceho roku vám bude stačiť biela/zelená karta len v elektronickej podobe

Šoféri POZOR! Nastáva veľká zmena v preukazovaní PZP od 1.1.2025. Bližšie informácie o pripravovanej zmene redakcii Poistovne.sk poskytla Slovenská kancelária poisťovateľov.
28.02.2024 | redakcia
Čítať viac o Od budúceho roku vám bude stačiť biela/zelená karta len v elektronickej podobe
IMG_2905-R

Poistné Kooperativy vlani stúplo vo všetkých segmentoch

Poisťovňa Kooperativa dosiahla v minulom roku predpísané poistné 680 mil. eur. V medziročnom porovnaní je to podľa vyjadrení spoločnosti nárast o viac ako šesť percent.
27.02.2024
Čítať viac o Poistné Kooperativy vlani stúplo vo všetkých segmentoch

Vyberáme z banky.sk