Poistenie na študijný pobyt

Ak sa chystáte niekoľko mesiacov stráviť na stáži v zahraničí, nezabudnite na poistenie. Pozreli sme sa na to, čo je dôležité pri jeho výbere

students-head-to-class
Poistenie pre študentov, ktorí cestujú do zahraničia za účelom študijného pobytu, školenia, výučby alebo praxe či pracovnej stáže, je možné uzatvoriť prakticky vo všetkých poisťovniach. Vhodné sú aj bežné produkty cestovného poistenia určené pre širokú verejnosť.

Aké sú možnosti?

Niektoré poisťovne ponúkajú cestovné poistenie "šité na mieru" pre študentov. Ich výhodou je, že platia 6 mesiacov alebo jeden rok nepretržite. Pri bežnom dlhodobom cestovnom poistení zvyčajne platia limity na dĺžku jedného pobytu (napr. 45 dní), čo nemusí byť výhodné pre tých študentov, ktorí sa počas stáže nebudú pravidelne vracať na Slovensko. Špeciálne poistenie určené pre študentov ponúkajú napríklad: Ak sa študent bude v určitých intervaloch vracať domov, môže si kľudne vybrať aj bežné cestovné poistenie. Krátkodobé aj dlhodobé cestovné poistenia ponúkajú nielen krytie liečebných nákladov, ale aj poistenie batožiny, úrazu, zodpovednosti, rozšírenej asistencie a právnej pomoci i pátranie a záchranu v horách. Rozsah a limity poistného krytia pre študenta tak môžu byť zhodné s balíkmi vhodnými pre akéhokoľvek turistu.

Ako si vyberať a na čo nezabudnúť?

V prípade, že je študijný pobyt spojený aj s praxou alebo výkonom práce, predovšetkým manuálnej, je dôležité správne vybrať poistné krytie alebo poistný balík, ktorý by mal obsahovať aj zodpovednosť za škody spojené s pracovnou činnosťou študenta. Poisťovne tieto poistenia označujú ako "pracovná cesta". Bežná všeobecná zodpovednosť obvykle škody vyplývajúce z pracovnej povahy pobytu nekryje. Duševná nemanuálna práca nie je pre poisťovne riziková, preto vo väčšine poisťovní je možné voliť aj typ cesty „turistika“.

Čo je ešte dôležité zohľadniť?

Rovnako, ako pri výbere iných poistení, aj pri cestovnom poistení pre študenta je dôležité porovnávanie poistných podmienok jednotlivých produktov – najmä rozsahu poistného krytia a limitov poistného plnenia. Určite treba zamerať pozornosť aj na výluky z poistenia, teda veci a skutočnosti, ktoré nie sú v poistení zahrnuté.

Informácie nám poskytol Vladimír Cvik, konateľ a výkonný riaditeľ Netfinancie, s.r.o.

Vyberáme z poistovne.sk

Ako zistím, či cestovná kancelária je poistená proti úpadku?

Každý rok na Slovensku skrachuje niekoľko cestovných kancelárií. Vyhnite sa problémom a vopred si zistite, či vaša cestovka je poistená proti úpadku.
12.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Ako zistím, či cestovná kancelária je poistená proti úpadku?
hory1

Poistenie do hôr

Na čo všetko sa toto poistenie vzťahuje? Koľko stojí zásah horskej služby a kto ho zaplatí?
10.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Poistenie do hôr
nervous-patient-in-wheelchair

Poistenie pracovnej neschopnosti: Ak ste chorí, buďte doma a liečte sa. Inak riskujete, že prídete o dávky

Poistenie PN vás môže finančne zachrániť v prípade dlhotrvajúcej choroby. Čo sa však stane, ak chorý nedodržiava liečebný režim a počas kontroly zo Sociánej poisťovne nebude doma? Čo ak sa zistí, že práceneschopnosť bola neoprávnená?
08.07.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Poistenie pracovnej neschopnosti: Ak ste chorí, buďte doma a liečte sa. Inak riskujete, že prídete o dávky

Vyberáme z banky.sk