Ako stanoviť výšku poistnej sumy pri životnom poistení?

Výška poistného krytia pri životnom poistení sa určuje individuálne, podľa životnej a finančnej situácie každého človeka. Je 50 tisíc euro veľa, málo, alebo tak akurát? Poradíme vám, ako sa zorientovať v týchto výpočtoch.

30994_obr
Pri životnom poistení je kľúčové pokryť hlavne veľké riziká, teda predovšetkým smrť, invaliditu, závažné ochorenia, prípadne práceneschopnosť. Tieto riziká vám môžu spôsobiť dlhodobý výpadok príjmov.

Výška poistnej sumy by sa nemala stanoviť len tak „zbrucha“. Dôležitá je totiž celková situácia klienta, či má úver, či má rodinu, aký má príjem, výdavky, úspory, majetok,.... Preto je dôležité poznať odpovede na tieto otázky:
  1. Koľko peňazí by rodina potrebovala mesačne, aby boli pokryté všetky životné náklady, pokiaľ by prišla o jeden príjem?

  2. Ako dlho by mala poistka vykrývať tieto potreby?

  3. Má rodina úspory, z ktorých by bola schopná vykryť dodatočné náklady na zdravotné pomôcky, úpravu bývania a auta pre hendikepovanú osobu?

  4. Existuje pre túto situáciu nejaká forma štátnej podpory? Aká je výška invalidného dôchodku? Aká je výška príspevku na starostlivosť? Spĺňala by rodina podmienky pre tieto dávky?
Netreba zabúdať ani na úvery a hypotéku. Výška dlhu by mala byť zahrnutá v poistnej sume, bude postačovať, keď poistná suma bude klesajúca, a bude sa v čase znižovať rovnako ako nesplatený úver. „Pre stanovenie optimálnych poistných súm je potrebné vykonať dôkladnú analýzu potrieb, s ktorou by ľuďom mal pomôcť predovšetkým finančný poradca. Na základe takej analýzy sa stanoví rozdiel medzi tým, čo by rodina v takej situácii mala k dispozícii a čo by potrebovala,“ tvrdí Marcela Pekárková z poisťovne YOUPLUS.

Nezabúdajte, že poistenie hlavných rizík nie je lacná záležitosť. Nenechajte sa presvedčiť na lacnú poistku, ktorá vám bude pokrývať len minoritné riziká, ako „bolestné pri zlomenine“. V prípade, že by ste kvôli závažnej chorobe prišli o príjem, takáto lacná poistka vás z biedy nevytiahne. A koľko by teda mali ľudia za životné poistenie ideálne platiť? Vždy záleží na konkrétnej životnej situácii, preto univerzálna hodnota neexistuje. „Ak však vezmeme modelový príklad, v ktorom bude poistený klient, ktorý má tridsať rokov, zakladá si rodinu a plánuje úver na bývanie, tak by to malo byť okolo piatich percent z čistého mesačného príjmu,“ vypočítava Filip Bartoš z poisťovne YOUPLUS.

Vyberáme z Poistovne.sk

hands-grasping-a-steering-wheel

Ako podať výpoveď poistnej zmluvy k PZP?

Ak nie ste spokojný s ponukou PZP, ktorú vám dala vaša poisťovňa, môžete zmluvu vypovedať a poistiť sa v inej poisťovni. Pozrite si, akú formu má mať výpoveď, aké lehoty musíte dodržať a aké sú najčastejšie chyby, ktoré ľudia robia pri výpovedi PZP.
04.10.2024 | redakcia
Čítať viac o Ako podať výpoveď poistnej zmluvy k PZP?
vszp_logo

VšZP pokračuje vo zvyšovaní efektivity zmluvných vzťahov, zavádza dočasné opatrenia v sektore jednodňovej zdravotnej starostlivosti

Efektívnejšie vynakladanie prostriedkov z verejného zdravotného poistenia s maximálnym prínosom pre pacienta. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) pristúpila k opatreniam, ktoré prinesú hospodárnejšie nakladanie s verejnými zdrojmi a chránia poistencov pred zbytočným finančným zaťažením. Zároveň tak zodpovedne pristupuje k požiadavkám zo strany Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a tiež k výzvam Ministerstva zdravotníctva SR.
03.10.2024
Čítať viac o VšZP pokračuje vo zvyšovaní efektivity zmluvných vzťahov, zavádza dočasné opatrenia v sektore jednodňovej zdravotnej starostlivosti
Záplavy_Rudno_Allianz2

Živelná udalosť a zodpovednosť za škodu

Dobré susedské vzťahy môže narušiť škoda, ktorú spôsobí jeden sused druhému. Ktoré škody poisťovňa uhradí a ktoré nie?
02.10.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Živelná udalosť a zodpovednosť za škodu

Vyberáme z banky.sk