Cestovanie v EÚ a mimo nej. V čom sa líšia pravidlá? Časť II.

V predchádzajúcom článku sme sa pozreli na pravidlá, ktoré je treba dodržať, keď sa chystáme vycestovať s deťmi do zahraničia. Teraz si priblížime zásady ako postupovať pri žiadosti o preplatenie nákladov po návrate domov v prípade, že šlo o krajinu mimo Európskej únie.

32984_obr
V prípade návštevy krajiny mimo EÚ si podľa Marianny Bublavej, manažérky komunikácie Všeobecnej zdravotnej poisťovne, za zdravotnú starostlivosť poistenec platí sám, a následne môže požiadať o preplatenie nákladov zdravotnú poisťovňu; to sa však vzťahuje len na neodkladnú zdravotnú starostlivosť, ktorú posudzuje poisťovňa. „Výška preplatenia nákladov je len do výšky nákladov, ako na Slovensku. Preto pri cestách do zahraničia odporúčame mať uzatvorené aj komerčné poistenie, ktoré pokrýva napríklad aj:
  • náklady za spoluúčasť poistenca
  • náklady za prevoz do SR
  • náklady na repatriáciu či náklady pri ošetrení v zdravotníckom zariadení a u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí nie sú napojení na miestny systém verejného zdravotného poistenia.“
Ak sa poistenec zdržiava v členskom štáte EÚ a štátoch EHP, úhrada za potrebnú zdravotnú starostlivosť sa realizuje prostredníctvom platného Európskeho preukazu zdravotného poistenia. „Treba si však preveriť, či lekár, ktorého vyhľadáte, je napojený na verejný systém zdravotného poistenia,“ hovorí Bublavá. „Upozorňujeme, že každá krajina EÚ a EHS má iný rozsah úhrad z prostriedkov verejného zdravotného poistenia. Ak poistenec navštívi lekára, ktorý nie je napojený na systém verejného ZP, zdravotnú starostlivosť si hradí sám.“

Pomoc asistenčných služieb

Ako sme spomenuli v predchádzajúcom článku, vždy je dobré uzavrieť aj komerčné cestovné poistenie. Podľa Catherine Černochovej, hovorkyne poisťovne Generali, v prípade akútneho zdravotného problému odporúčajú klientom vždy kontaktovať asistenčné služby, ktoré sú jeho súčasťou. Asistenčná služba je k dispozícii 24/7 a poskytne klientovi lekárske odporúčania, informácie o miestnych lekároch a nemocniciach, dohodne stretnutie u lekára a v prípade potreby aj nástup do nemocnice, prevoz do zdravotníckeho zariadenia alebo repatriáciu do vlasti. „Ak sa klient nespojil s asistenčnou službou a vznikli mu náklady za ošetrenie u lekára, škodovú udalosť môže poisťovni nahlásiť dodatočne. Môže tak urobiť pomocou online formulára, poštou alebo osobne na pobočke. Poisťovňa mu následne náklady preplatí.“ Klient je podľa nej povinný kontaktovať asistenčné služby v prípade opakovaných ambulantných návštev lekára, úhrad za lekárske výkony nad 300 eur, hospitalizácie, poistných udalostí mimo Európy, zabezpečenia prevozu späť na Slovensko alebo prepravy telesných pozostatkov v prípade úmrtia.

Na záver pripájame rady od hovorkyne Generali, ktoré odporúča pri dlhšej ceste mimo nášho územia.

  • Pred cestou si overte, či máte platné cestovné poistenie. V prípade potreby kontaktujte asistenčnú službu. Kontaktné údaje i číslo vašej poistnej zmluvy nájdete na kartičke poistenia.
  • Myslite na to, že deti potrebujú na vycestovanie do zahraničia doklad totožnosti. Ak cestujete v rámci schengenského priestoru, postačí občiansky preukaz, ak mimo, potrebujú platný cestovný pas. Aktuálne informácie a špeciálne požiadavky (podmienky na vstup, očkovanie, potrebné víza) do dovolenkovej destinácie, ktorú plánujete navštíviť, si môžete preveriť na webe Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
  • Uistite sa, že máte so sebou lieky, ktoré vaše dieťa pravidelne užíva, alebo ktoré by potrebovalo počas cesty.
  • Dávajte si pozor na svoje osobné veci a doklady. Zistite si kontakt na veľvyslanectvo SR v krajine, kam cestujete, pre prípad, že by ste stratili alebo vám odcudzili cestovné doklady. Telefónne číslo na veľvyslanectvo býva často uvedené v SMS správe, ktorú dostanete po prekročení hraníc.
  • Overte si, či je v lokalite, kam cestujete, pitná voda. Ak nie je, pite iba originálne balenú vodu z obchodu a nejedzte neumyté alebo neošetrené ovocie a zeleninu.
  • Dbajte na miestne špecifiká, ktoré by vám mohli spôsobiť problémy. Napríklad v Grécku vodiči na oranžovú farbu často zrýchľujú namiesto spomalenia, na 3-prúdových cestách sú všetky pruhy využívané na predbiehanie a na kruhových objazdoch má prednosť vozidlo v pruhu so značkou STOP (hlavná cesta nie je označená). V Egypte je zakázané fotografovať vojenské a policajné objekty, železničné stanice, mosty, osoby v uniformách, vojenskú a policajnú techniku.
  • Počas cesty majte k dispozícii dostatok tekutín, najmä ak cestujete autom v krajinách, kde môžete čakať v dopravných zápchach alebo na diaľničných mýtach.
  • Majte so sebou hotovosť v miestnej mene.

Vyberáme z Poistovne.sk

Nemocnica_Bory_redakcia_3

Zmena zdravotnej poisťovne v 2024 - návod ako podať prihlášku

Podať si prihlášku do novej zdravotnej poisťovne je veľmi jednoduché a môžete tak urobiť viacerými spôsobmi. Poistovne.sk prinášajú návod ako na to.
13.09.2024 | redakcia
Čítať viac o Zmena zdravotnej poisťovne v 2024 - návod ako podať prihlášku
Záplavy_Rudno_Allianz1

Na Slovensko prichádzajú intenzívne zrážky. Toto vám radia poisťovne.sk

Viac ako polovicu škôd na majetku spôsobuje voda. Pozrite si, čo treba spraviť, aby ste minimalizovali škody a ako treba postupovať v prípade poistnej udalosti.
12.09.2024 | redakcia
Čítať viac o Na Slovensko prichádzajú intenzívne zrážky. Toto vám radia poisťovne.sk

Vyberáme z banky.sk