Najväčšie online cestovné agentúry vrátia peniaze do 14 dní

Riešili ste už situáciu, keď ste museli z dôvodu zrušenia vášho letu žiadať vrátenie peňazí za letenku? Ak áno, pravdepodobne ste na platbu museli čakať niekoľko týždňov až mesiacov. Tieto situácie by už mali byť minulosťou.

redakcia-letisko
Mnohí spotrebitelia, ktorí sa obrátili na Európske spotrebiteľské centrum v Slovenskej republike riešili veľmi podobné prípady, a to, že sa nevedeli spojiť s cestovnou agentúrou prostredníctvom ktorej si zakúpili letenky. Je to nepríjemné najmä v situáciách, keď cestujúci potrebujú vystaviť boarding pass, vykonať zmeny v rezervácii alebo si overiť, či nebol ich let zrušený. Online cestovné agentúry často na ich súrne požiadavky nereagovali a leteckí dopravcovia zmeny neumožňovali z dôvodu, že letenky boli zakúpené sprostredkovane cez cestovné agentúry.

V dôsledku týchto praktík, ktoré vyvrcholili v rokoch pandémie COVID-19, začala Európska komisia v spolupráci s vnútroštátnymi orgánmi na ochranu spotrebiteľa spoločné konanie EÚ o presadzovaní práva proti online cestovným agentúram eDreams ODIGEO (prevádzkovateľ portálov eDreams, Opodo, Go Voyages, Travellink a Liligo), Etraveli Group (prevádzkovateľ portálov Mytrip, GotoGate, Flybillet, Flightnetwork, Supersavetravel, seat24 a Travelstart) a spoločnosti Kiwi.com.

Cieľom konania bolo dohodnúť sa s uvedenými spoločnosťami na opatreniach, ktoré zlepšia postavenie cestujúcich a zabezpečia, aby nedochádzalo zo strany cestovných agentúr k porušovaniu právnych predpisov.

Uvedené cestovné agentúry zaviedli od 30. júna 2023 nasledujúce zmeny

1. Vracať cestujúcim peniaze za letenky do 14 dní

Letecké spoločnosti sú v prípade zrušenia letu povinné vrátiť cestujúcim peniaze za letenku do 7 dní, keď sa cestujúci rozhodol nechať si let preplatiť. Cestujúci si však kupujú letenky aj cez online cestovné agentúry, ktoré sa zaviazali realizovať vrátenie peňazí za letenky do 7 dní od ich prijatia od leteckej spoločnosti, čo znamená, že spotrebitelia by ich mali dostať najneskôr do 14 dní (pozn. toto opatrenie dopĺňa predchádzajúci dialóg so 16 veľkými európskymi leteckými spoločnosťami, ktorého výsledkom bol záväzok týchto spoločností dodržiavať 7-dňovú lehotu na vrátenie platby).

2. Sprístupniť svoje kontaktné údaje

Online cestovné agentúry sa zaviazali, že telefonický kontakt a ich e-mailová adresa budú uvedené na ich webových sídlach, aby sa cestujúci mohli s nimi spojiť, pričom by už nemali nastať situácie, že cestovná agentúra nebude v naliehavých prípadoch odpovedať na ich požiadavky.

3. Lepšie informovať cestujúcich o ich právach

Online cestovné agentúry sa zaviazali lepšie informovať cestujúcich o ich nárokoch, ktoré vyplývajú z európskeho nariadenia 261/2004 v prípade zrušenia alebo veľkého meškania letov. Takisto sa zaviazali, že cestujúcich budú jasne informovať o zrušení ich letov a o konkrétnych výhodách spojených s rôznymi balíkmi služieb, ktoré ponúkajú, ako i o následkoch špecifických služieb na ich práva v prípade narušenia letu. Cieľom je, aby cestujúci lepšie porozumeli, čo získajú a aké majú práva.

Čo v prípade, ak cestovné agentúry doteraz meškajú s vrátením peňazí?

Plnenie záväzkov zo strany cestovných agentúr monitoruje Európska komisia v spolupráci s vnútroštátnymi orgánmi na ochranu spotrebiteľa. V prípade, že čakáte na vrátenie peňazí cestovnou agentúrou viac ako 14 dní alebo sa domnievate, že si neplní iný z vyššie uvedených záväzkov, neváhajte kontaktovať Európske spotrebiteľské centrum v SR.

Vyberáme z poistovne.sk

business-sales-meeting

Počet poistných podvodov za 1.polrok 2023 sa výrazne zvýšil

Tento rok už poisťovne stihli odhaliť poistné podvody v desiatkach miliónov euro. Pozrite si, aké sú praktiky podvodníkov a ako sa im poisťovne bránia.
04.10.2023 | redakcia
Čítať viac o Počet poistných podvodov za 1.polrok 2023 sa výrazne zvýšil
IMG_20180706_154126_HDR

Vandalizmus: Ktoré škody vám preplatí poisťovňa a ktoré nie?

Vandali môžu spôsobiť škodu na majetku (posprejovať fasádu), alebo na aute (prerezanie pneumatík). Pozrite si, aké druhy vandalizmu poisťovne rozlišujú, aké doklady budú požadovať a s akými prípadmi sa poisťovne stretávajú najčastejšie.
02.10.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Vandalizmus: Ktoré škody vám preplatí poisťovňa a ktoré nie?
31403_obr

Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz

Svet zažil tzv. annus horribilis - globálne finančné aktíva poklesli o 2,7 %, čo je najväčší pokles od svetovej finančnej krízy. Z finančného majetku nám výrazne ukrajuje inflácia, potrebujeme sa naučiť inteligentne sporiť. Slovenskí sporitelia sa bankám otočili chrbtom – vyberali úspory a investovali na kapitálových trhoch, kde nakúpili rekordné množstvo cenných papierov za 1,5 miliardy eur.
28.09.2023
Čítať viac o Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz

Vyberáme z banky.sk