Najčastejšie zlozvyky v poistení. Časť II.
V predchádzajúcom článku sme si povedali o najčastejších zlozvykoch v poistení majetku. Dnes sme sa zamerali na neustále opakujúce sa chyby v havarijnom a životnom poistení.

1. Havarijné poistenie a PZP je to isté
Pri poistení motorových vozidiel podľa Kataríny Ondra, hovorkyne poisťovne Generali, pozorujú problém pri rozlišovaní poistenia PZP a havarijného poistenia. „Poistenie PZP kryje škody, ktoré spôsobíme naším vozidlom na majetku alebo zdraví iného účastníka cestnej premávky. Havarijné poistenie zasa kryje škody, ktoré vzniknú na našom vozidle,“ vysvetľuje.2. Staré auto nepotrebuje poistenie
Viera Puškárová, PR manažérka Komunálnej poisťovne, tvrdí, že u mnohých vodičov panuje názor, že havarijné poistenie je určené hlavne pre nové vozidlá. „Vychádzajú z predpokladu, že pri starších autách je takzvaná časová cena (všeobecná hodnota vozidla) nízka a v prípade totálnej škody by ju náklady na opravu presiahli,“ hovorí s tým, že najväčšia časť škôd, ktoré poisťovňa likviduje, sú však menšie, parciálne škody a v prípade poistnej udalosti je hradená plná cena nových náhradných dielov vrátane nákladov na opravu. „Navyše, niektoré škody - napríklad na čelnom skle - sa bežne opakujú aj viackrát za rok, takže aj majiteľ staršieho vozidla môže vďaka havarijnému poisteniu ušetriť celkom významné náklady.“3. Skúsený šofér poistenie nepotrebuje
Ďalším zlozvykom je podľa Puškárovej predstava, že skúsený vodič havarijné poistenie nepotrebuje. „Dopravné nehody však nepredstavujú jediné riziko pre vozidlo. K škodám môže prísť aj za okolností, ktoré sa nedajú ovplyvniť - stret s divou zverou, živelné udalosti, krádež vozidla a podobne.“- Ako riešiť nehodu ak vinník nemá PZP? Kedy dostanete náhradu z Poistného garančného fondu?
- Ako sa vyhnúť zrážke so zverou a čo robiť po kolízii
- Havarijné poistenie: Prečo má zmysel aj u starších vozidiel?
4. Aktualizácia životnej poistky nie je potrebná. Môj život má stále rovnakú cenu
Pri životnom poistení je podľa Puškárovej z pohľadu klienta dôležité ujasniť si dôvod, prečo ho chce uzatvoriť. „Hlavným cieľom môže byť napríklad zabezpečenie rodiny, šetrenie do budúcnosti či potreba zabezpečiť krytie úveru pre prípad, že by dočasne alebo trvalo nemal prostriedky na splácanie. Poistné krytie odporúčame nastaviť podľa rizika, ktoré klientovi hrozí v rámci jeho povolania, voľnočasových aktivít, z rodinnej anamnézy, zo športu a podobne,“ hovorí s tým, že mnoho ľudí zabúda na to, že ich životná situácia sa neustále vyvíja, preto je dôležité poistnú zmluvu pravidelne prehodnocovať, aby vždy zodpovedala aktuálnym potrebám klienta.- Koľko by sme mali platiť za životné poistenie?
- Ako správne nastaviť riziká v životnom poistení
- Aký je rozdiel medzi poistením pre prípad dožitia a poistením pre prípad úmrtia?