Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent

Prírodné živly spôsobili minulý rok najviac škôd za posledných 5 rokov. Medziročne stúpol počet škôd o 185 percent, pričom povodne a záplavy spôsobili nárast škodovosti o 433 percent. Na ochranu klientov pred podpoistením Allianz aktualizuje výšku poistnej sumy nehnuteľnosti podľa vývoja cien realít.

Záplavy_Rudno_Allianz1
Aprílové počasie aj tento rok ukazuje svoju divokosť a nevyspytateľnosť. Z nedávnych horúcich dní v krátkych tričkách sme zo dňa na deň prešli do zimných búnd a v mnohých lokalitách sa obyvatelia zobúdzajú do mrazivých rán. Globálne otepľovanie a klimatické zmeny sa v posledných rokoch významnejšie prejavujú aj v štatistikách škodovosti a kedysi pre nás nezvyčajné prírodné živly ako tornádo či zemetrasenie, sa už objavujú aj u nás. Za posledných 5 rokov bol minulý rok, podľa štatistík Allianz – Slovenskej poisťovne, najškodovejší.

naklady_zivly
V roku 2023 Allianz riešila viac ako 11 500 poistných udalostí spôsobených prírodnými živlami, čo je o 185 % viac ako rok predtým. Náklady za ne presiahli 16,8 milióna eur, čo je najviac za posledných 5 rokov. „Minulý rok nás živel jednoznačne preveril. V lete sme mali dve väčšie záplavy, spojené s povodňami, niekoľko silných búrok a v októbri zemetrasenie, ktoré spôsobilo viac ako 2 800 škôd, čo je najviac spomedzi všetkých živlov. Za tieto škody sme doteraz vyplatili cez 4 milióny eur“, konštatuje riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz Dárius Nógli. Oproti minulému roku stúpol počet škôd pri všetkých prírodných živloch. Druhý najškodovejší živel boli povodne a záplavy, ktoré spôsobili 2 472 škôd, čo je medziročný nárast o 433 percent. Allianz za ne vyplatil viac ako 3,7 milióna eur. Nasledovali atmosférické zrážky s 1 725 škodami a víchrice s 1 698 škodami.

pocet_skod

Ľadovec je najničivejší

Z pohľadu nákladov bolo minulý rok najškodovejšie krupobitie. „Silný ľadovec dokáže napáchať obrovské a trvalé škody, a to najmä na úrode či vozidlách. Minulý rok sme za škody spôsobené ľadovcom vyplatili viac ako 4,36 milióna eur. Priemerná výška škody po ľadovci bola zo všetkých živloch tiež najvyššia, v hodnote 3 212 eur,“ vysvetľuje D. Nógli. Najväčšie samostatné škody spôsobilo krupobitie a zemetrasenie. „V epicentre otrasov sme mali niekoľko poistených nehnuteľností, ktorým bola podľa statického posudku odporúčaná asanácia domu. Škody v oboch prípadoch presahujú 100-tisíc eur,” vysvetľuje D. Nógli.

Ochrana pred podpoistením vďaka zmenám v indexácii

Nárast škôd po prírodných živloch a nákladov za ne potvrdzuje dôležitosť výberu poistných rizík aj výšky poistnej sumy. „Po minuloročnom zemetrasení niektorí poistení zistili, že riziko zemetrasenie kryté ani nemajú. Iní mali svoje nehnuteľnosti podpoistené a po vzniku totálnej škody si nemohli zabezpečiť nehnuteľnosť rovnakých parametrov v rovnakej hodnote z poistného plnenia. Odporúčame pravidelne, aspoň raz za 5 rokov, prehodnotiť svoju poistnú zmluvu a aktualizovať výšku poistnej sumy podľa reálnej hodnoty majetku,“ radí hovorkyňa Allianzu Lucia Strnad Muthová. Na výrazný nárast cien nehnuteľností Allianz minulý rok zareagovala zmenami v indexácii majetkových poistných zmlúv. Po novom pri určovaní výšky poistnej sumy okrem vývoja cien stavebných materiálov, prác a tovarov a služieb berie do úvahy aj vývoj cien na realitnom trhu. Vďaka indexácii tak majetok klientov Allianz nie je podpoistený, ale je automaticky krytý v aktuálnych cenách.

Vyberáme z poistovne.sk

436744768_6606007092041_4682621123979878352_n

Poistenie pre dobrovoľných hasičov

Na Slovensku je približne 80 000 dobrovoľných hasičov, ktorí doteraz nemali možnosť uzavrieť si poistenie zodpovednosti za spôsobenú škodu pri výkone svojej činnosti. Od mája taktéto poistenie už existuje.
24.05.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Poistenie pre dobrovoľných hasičov
business-women-working

V poistení nezabudnite na oprávnenú osobu. Takto ju môžete určiť, zmeniť a zrušiť.

Vysvetlíme vám význam oprávnenej osoby a odpovieme na praktické otázky, ako ju môžete určiť, zmeniť, či zrušiť. Poradíme, čo treba robiť v prípade rozvodu a aké obmedzenia sú pri maloletých oprávnených osobách.
22.05.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o V poistení nezabudnite na oprávnenú osobu. Takto ju môžete určiť, zmeniť a zrušiť.
redakcia-nehoda1

Minulý rok riešila Allianz 64 škôd spôsobených alkoholom za volantom. Najväčší účet presiahol 238-tisíc

Za škody spôsobené opitými vodičmi vyplatila Allianz za minulý rok takmer 607-tisíc eur. Vodička pod vplyvom drog spôsobila škodu za 238-tisíc eur. Účet musí zaplatiť. Allianz sa opäť zapojila do edukatívnej kampane, v ktorej návštevníkom barov a krčiem rozdávajú fiktívne účty s reálnymi nákladmi za nehodu pod vplyvom alkoholu.
21.05.2024
Čítať viac o Minulý rok riešila Allianz 64 škôd spôsobených alkoholom za volantom. Najväčší účet presiahol 238-tisíc

Vyberáme z banky.sk