eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?

Potrebujete lieky? Nemusíte chodiť do ambulancie, stačí zavolať.

burst-reading-in-hospital

Ešte pred desiatimi rokmi lekári vypisovali recepty ručne. Pacienti, ktorí potrebovali len predpísať lieky, zaplavovali čakárne a míňali nielen svoj čas, ale i čas doktorov. Hromady papierových receptov spôsobovali problémy aj zdravotným poisťovniam. Každý mesiac dostali z lekární škatule plné papierových receptov, ktoré bolo treba skontrolovať, roztriediť a niekde uskladniť.

Štát pripravoval elektronizáciu zdravotníctva (e-Health systém) už od roku 2008. Ten mal prepojiť doktorov, nemocnice i lekárne. Hoci systém stál desiatky miliónov eur, ani v roku 2014 nebol funkčný. Preto iniciatívu prevzali súkromníci.

eRecept bol hotový za pol roka

Uvažovali sme, čo by sme vedeli urobiť najrýchlejšie a najjednoduchšie, a vyšiel nám z toho eRecept,” spomína na začiatky riaditeľ IT oddelenia zdravotnej poisťovne Dôvera Ján Tomášik.

V apríli 2014 sme mali hotový koncept. Začali sme s ním obchádzať firmy, ktoré dodávajú softvér lekárňam, nemocniciam a ambulanciám. Aj keď vývoj bol napokon desaťkrát prácnejší, ako bola naša prvotná predstava, o pol roka sme mali eRecept hotový,” hovorí šéf IT oddelenia Dôvery. Úplne prvý eRecept predpísal v októbri 2014 pneumológ z Humenného pre svojho astmatického pacienta.

Navyše, systém elektronického receptu stál Dôveru menej ako pol milióna eur. To bola oveľa nižšia suma, akú dovtedy štát minul v rámci e-Healthu.

Z eReceptu benefitujú všetci; ľudia, lekári i poisťovne

Tým, že eRecept priniesla na trh súkromná zdravotná poisťovňa, zo začiatku ho využívali len zmluvní lekári tejto poisťovne. Mnohí lekári boli voči eReceptu spočiatku skeptickí, a naďalej používali papierovú formu. Po čase sa však presvedčili, že eRecept je rýchly a ušetrený čas môžu venovať ďalším pacientom. Počet pacientov v čakárňach sa znížil o tretinu, a to o tých, ktorí tam prišli „len“ po recept. Ušetrili sa tony papiera a finančné úspory vznikli v celom zdravotníctve.

Zaujímavé fakty o eRecepte

  • Každý deň lekári na Slovensku prepíšu zhruba 300-tisíc eReceptov.
  • Elektronicky predpisuje lieky viac ako 15-tisíc lekárov.
  • Zo sto predpísaných receptov je 93 elektronických.
  • Lekári mesačne predpíšu 6 miliónov eReceptov.

eRecept je užitočný aj v tom, že lekár vidí históriu liečby pacienta, môže si overiť jeho liekové interakcie, čo zvyšuje bezpečnosť pacienta pri liečbe.

eRecepty sa nerozšírili do celého zdravotníctva ihneď. Trvalo to roky. Počas prvých troch mesiacov fungovania sa elektronicky vypísalo len 46-tisíc receptov a papierovo až 4,1 milióna. Za prvý rok stúpol počet eReceptov na 2,4 milióna, čo bolo už 14 % z celkového počtu všetkých receptov.
Na začiatku roku 2015 eRecept využívalo už 770 ambulancií a nemocníc. Aspoň raz ho vyskúšalo 7 500 lekárov a lekárnikov.

eRecept začína využívať aj štát

V jari 2017 štátne riešenie eHealth systému stále nebolo pripravené na spustenie. Slovensku hrozilo, že príde o milióny z eurofondov.

Kým sa rezort zdravotníctva utápal v „digitálnych“ problémoch, eRecept mal za sebou niekoľko rokov úspešného fungovania a profitovali z neho všetci poistenci Dôvery i jej zmluvní lekári. V tej dobe poisťovňa Dôvera robí veľkorysý krok a ponúka svoje riešenie eReceptu štátu bezplatne. Od roku 2018 sa stal eRecept súčasťou štátneho systému a spustil sa plošne pre všetkých pacientov aj lekárov.

Osvedčil sa najmä počas pandémie

Pohodlnejší prístup pacientov k liekom vďaka eReceptu sa plne ukázal počas pandémie koronavírusu. Všetci pacienti sa mohli dostať k svojim životne dôležitým liekom bez návštevy lekára, kde hrozilo zvýšené riziko nákazy covidom. „Slovensko by zrejme malo ešte horšie čísla úmrtnosti nielen na covid,” uvažuje Tomášik.

V rokoch 2020 a 2021 eRecept úplne predbehol papierové verzie. V druhom roku pandémie lekári elektronicky vystavili až 95 % všetkých receptov. Je len otázkou času, kedy papierové recepty úplne zmiznú z ordinácií aj z lekární.

Ako funguje eRecept v praxi

Ak vám lekár predpíše elektronický recept, môžete ísť do najbližšej lekárne a na základe vášho rodného čísla alebo čísla z karty poistenca vám lekárnik vydá lieky.

Výhoda eReceptu je aj v tom, že pacientovi príde SMSka, ktorá ho upozorní na to, že si môže lieky vyzdvihnúť. V SMSke je aj informácia, ako dlho recept platí, čiže pacient vie, dokedy si ho musí vyzdvihnúť, ak nemá čas ihneď. Štandardný eRecept má platnosť 7 dní, ak máte predpísane antibiotikum, tak sa platnosť skracuje na 3 dni.

A viete, že predpísané lieky na eRecept si môžete rezervovať priamo v lekárni? Pozrite si, ako na to.

Vyberáme z poistovne.sk

burst-ohen

Odporúčané a povinné revízie v rodinnom dome. Viete, čo ste povinný kontrolovať?

Doteraz ste bývali v byte, kde sa o všetky potrebné revízie staral správca a teraz ste sa presťahovali do rodinného domu. Všetky potrebné revízie sú odteraz na vašich pleciach. Prečítajte si, na čo netreba zabudnúť.
30.10.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Odporúčané a povinné revízie v rodinnom dome. Viete, čo ste povinný kontrolovať?
Zlata´minca2024-274

Najlepšie poistné produkty: Výsledky súťaže Zlatá minca 2024

Pozrite si výsledky súťaže finančných produktov Zlatá minca 2024. Tieto poistné produkty hodnotia odborníci ako najlepšie.
29.10.2024 | redakcia
Čítať viac o Najlepšie poistné produkty: Výsledky súťaže Zlatá minca 2024
VsZP-redakcia

VšZP pripúšťa možnosť nepokračovať v zmluvnom vzťahu s Psychiatrickou nemocnicou P. Pinela v Pezinku

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) pripúšťa, že od 1. 11. 2024 nebude pokračovať v zmluvnom vzťahu s Psychiatrickou nemocnicou Philippa Pinela v Pezinku. Aktuálne zmluvný vzťah trvá a VšZP vyvíja maximálne úsilie o jeho kontinuálne pokračovanie.
28.10.2024
Čítať viac o VšZP pripúšťa možnosť nepokračovať v zmluvnom vzťahu s Psychiatrickou nemocnicou P. Pinela v Pezinku

Vyberáme z banky.sk