Letné cestovateľské trendy 2023

Trend skorých rezervácií (First Minute) je späť. Pozreli sme sa na najobľúbenejšie dovolenkové destinácie 2023 a pripravili zopár užitočných tipov.

dovolenka8-redakcia
Po troch rokoch reštrikcií rastie opäť záujem o skoré rezervácie (tzv. First Minute), ktoré naznačujú trendy na sezónu 2023. Podľa dát cestovnej kancelárie TUI ReiseCenter, Slováci si vyberajú dovolenku s priemernou dĺžkou pobytu 8,5 dňa a priemernými nákladmi na osobu 1 200 eur.

Viac ako 55 % dovolenkárov zo Slovenska si rezervovalo pobyt v štyri a pol až päť a pol hviezdičkových hoteloch so službou All Inclusive. A väčšina strávi dovolenku v najobľúbenejších destináciach Stredozemného mora.

Top destinácie

V rebríčku krajín sú spomedzi stredne dlhých letov na prvom mieste Turecko a za ním Španielsko s Gréckom. Do uvedených krajín smeruje spolu až 63 % hostí TUI zo Slovenska. Turecko túto sezónu oslavuje svoj návrat medzi najpopulárnejšie destinácie, v dôsledku citeľnému medziročnému nárastu počtu dovolenkárov. Ak sa pozrieme na destinácie bližšie, na prvom mieste je Antalya, pred Larnakou a Malorkou. Čoraz žiadanejšie sa stávajú dlhé lety, kde je na prvom mieste spomedzi destinácií Mexiko, nasledované nováčikom Tanzániou, Spojenými arabskými emirátmi a Maldivami.

Najobľúbenejšie destinácie na leto 2023

  1. Turecko
  2. Grécko
  3. Španielsko
  4. Chorvátsko
  5. Cyprus

All Inclusive ako megatrend

Rastie aj trend dovoleniek s ponukou All Inclusive. "Ľudia chcú istotu pevného rozpočtu, čo je v týchto časoch obzvlášť dôležité. Chcú vedieť dopredu a presne, koľko bude dovolenka stáť, čo im All Inclusive rezervácia umožňuje, keďže všetky vedľajšie náklady v hoteli sú už zahrnuté v cene," hovorí Gottfried Math, výkonný riaditeľ TUI Austria.

Dovolenkujte len s overenou cestovkou

Pozor si treba dať na ponuku zájazdov na sociálnych sieťach, hlavne na tie, ktoré ponúkajú podozrivo vysoké zľavy. Aby ste sa nestali obeťou podvodu, pred zakúpením výhodného zájazdu sa uistite, kto vám tento zájazd predáva, akú má právnu formu, či je členom Asociácie cestovných kancelárií a či vôbec spĺňa podmienky, že zájazdy predávať môže.

Krach cestovky - ako sa vyhnúť problémom?

Cestovná kancelária (CK), ktorá organizuje, ponúka a predáva zájazdy je povinná súčasne so zmluvou o zájazde odovzdať klientovi doklad o povinnom zmluvnom poistení zájazdu pre prípad jej úpadku.

Slovenská obchodná inšpekcia má na svojej webovej stránke zverejnený zoznam cestovných kancelárií a pri každej z nich nájdete informáciu, či má, alebo nemá uzavreté poistenie proti úpadku. Každý rok na Slovensku skrachuje niekoľko cestovných kancelárií, v roku 2021 tento osud postihol veľkú cestovku FIRO tour.

Nezabudnite na cestovné poistenie

Oproti sume, ktorú zaplatíte za dovolenku, cestovné poistenie zďaleka nie je takým vysokým výdavkom. Chráni vás najmä v prípade choroby a úrazu na dovolenke, dopoistiť si môžete aj batožinu, asistenčné služby, zodpovednosť za spôsobené škody, či storno zájazdu. Za komplexné cestovné poistenie na 7 dní zaplatíte v poisťovni Allianz 12,10 eur a okrem iného získate poistné krytie v prípade choroby a úrazu v neobmedzenej výške. Viac o cestovnom poistení vám ponúkame v týchto článkoch:

Vyberáme z poistovne.sk

packed-and-ready-to-go

Pri celoročnom cestovnom poistení si dajte pozor na maximálnu dobu nepretržitého vycestovania

Vedeli ste, že celoročné poistenie neplatí nepretržite? Po istej dobe sa totiž musíte vrátiť späť na Slovensko, inak vám poistenie prestane platiť. Porovnali sme tieto doby nepretžitého pobytu vo všetkých poisťovniach.
14.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Pri celoročnom cestovnom poistení si dajte pozor na maximálnu dobu nepretržitého vycestovania
persons-torso-on-a-motorbike-holding-a-map

Kedy sa vám oplatí ročné cestovné poistenie? Prepočítali sme to za vás

Ak počas roka vycestuje do zahraničia viackrát, môže sa vám oplatiť celoročné poistenie. Pozrite si porovnanie na rok 2024, čo vás vyjde lacnejšie.
12.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Kedy sa vám oplatí ročné cestovné poistenie? Prepočítali sme to za vás
burka-redakcia

Škody po záplavách poisťovne vyčísľujú na stovky tisíc euro

Vlna povodní a záplav, ktoré od začiatku júna sužujú Európu, páchajú značné škody aj na Slovensku. Pozrite si, koľko škôd už zaznamenali poisťovne.
12.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Škody po záplavách poisťovne vyčísľujú na stovky tisíc euro

Vyberáme z banky.sk