Ako stanoviť výšku poistnej sumy pri životnom poistení?

Výška poistného krytia pri životnom poistení sa určuje individuálne, podľa životnej a finančnej situácie každého človeka. Je 50 tisíc euro veľa, málo, alebo tak akurát? Poradíme vám, ako sa zorientovať v týchto výpočtoch.

30994_obr
Pri životnom poistení je kľúčové pokryť hlavne veľké riziká, teda predovšetkým smrť, invaliditu, závažné ochorenia, prípadne práceneschopnosť. Tieto riziká vám môžu spôsobiť dlhodobý výpadok príjmov.

Výška poistnej sumy by sa nemala stanoviť len tak „zbrucha“. Dôležitá je totiž celková situácia klienta, či má úver, či má rodinu, aký má príjem, výdavky, úspory, majetok,.... Preto je dôležité poznať odpovede na tieto otázky:
  1. Koľko peňazí by rodina potrebovala mesačne, aby boli pokryté všetky životné náklady, pokiaľ by prišla o jeden príjem?

  2. Ako dlho by mala poistka vykrývať tieto potreby?

  3. Má rodina úspory, z ktorých by bola schopná vykryť dodatočné náklady na zdravotné pomôcky, úpravu bývania a auta pre hendikepovanú osobu?

  4. Existuje pre túto situáciu nejaká forma štátnej podpory? Aká je výška invalidného dôchodku? Aká je výška príspevku na starostlivosť? Spĺňala by rodina podmienky pre tieto dávky?
Netreba zabúdať ani na úvery a hypotéku. Výška dlhu by mala byť zahrnutá v poistnej sume, bude postačovať, keď poistná suma bude klesajúca, a bude sa v čase znižovať rovnako ako nesplatený úver. „Pre stanovenie optimálnych poistných súm je potrebné vykonať dôkladnú analýzu potrieb, s ktorou by ľuďom mal pomôcť predovšetkým finančný poradca. Na základe takej analýzy sa stanoví rozdiel medzi tým, čo by rodina v takej situácii mala k dispozícii a čo by potrebovala,“ tvrdí Marcela Pekárková z poisťovne YOUPLUS.

Nezabúdajte, že poistenie hlavných rizík nie je lacná záležitosť. Nenechajte sa presvedčiť na lacnú poistku, ktorá vám bude pokrývať len minoritné riziká, ako „bolestné pri zlomenine“. V prípade, že by ste kvôli závažnej chorobe prišli o príjem, takáto lacná poistka vás z biedy nevytiahne. A koľko by teda mali ľudia za životné poistenie ideálne platiť? Vždy záleží na konkrétnej životnej situácii, preto univerzálna hodnota neexistuje. „Ak však vezmeme modelový príklad, v ktorom bude poistený klient, ktorý má tridsať rokov, zakladá si rodinu a plánuje úver na bývanie, tak by to malo byť okolo piatich percent z čistého mesačného príjmu,“ vypočítava Filip Bartoš z poisťovne YOUPLUS.

Vyberáme z poistovne.sk

Allianz_allianz

Allianz je svetovou jednotkou medzi poisťovacími značkami, prvýkrát sa umiestnila v  top 30 globálnych značiek

Allianz pokračovala v roku 2024 v stabilnom vzostupe na vrchol medzi najsilnejšie značky sveta. Poháňalo ju zvyšovanie hodnoty pre zamestnancov, záväzok budovať dôveru prostredníctvom udržateľnosti, ako aj špičkové partnerstvá v oblasti športu.
10.10.2024
Čítať viac o Allianz je svetovou jednotkou medzi poisťovacími značkami, prvýkrát sa umiestnila v  top 30 globálnych značiek
pexels-kampus-7967406

Organizovaná skupina kradne obytné automobily po celom Slovensku

Slovenská asociácia campingu a caravaningu (SACC) upozorňuje na alarmujúci nárast krádeží obytných automobilov, ktoré sa odohrali na území Slovenskej republiky počas posledného týždňa a zároveň sa obracia na verejnosť a príslušné ministerstvá s naliehavou prosbou o pomoc.
10.10.2024
Čítať viac o Organizovaná skupina kradne obytné automobily po celom Slovensku
povoden-carVertical

Má zmysel kupovať zatopené auto?

V inzercii sa po povodniach môžu objaviť aj zatopené autá. Má vôbec zmysel uvažovať nad kúpou takéhoto vozidla?
09.10.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Má zmysel kupovať zatopené auto?

Vyberáme z banky.sk