Na čo si dať pozor pri kúpe ojazdeného elektromobilu?
Ojazdený elektromobil môžete kúpiť za výrazne nižšiu cenu ako nový. Poradíme vám, na čo sa treba pri kúpe zamerať.
Popularita elektromobilov neustále rastie. S pribúdajúcim počtom vodičov, ktorí o ne majú záujem, sa tak prirodzene zväčšuje aj trh ojazdených vozidiel.
Najväčším problémom pri kúpe ojazdeného elektroauta je stav batérie. Spoločnosť carVertical, upozorňuje na nepoctivých predajcov, ktorí môžu stáčať počet najazdených kilometrov, aby zatajili skutočný stav batérie a zvýšili hodnotu vozidla. To ale nie je jediným rizikom.
Samozrejme, počet kilometrov nie je jediným faktorom, ktorý ovplyvňuje stav batérie. Výrazný vplyv naň má aj spôsob nabíjania. To znamená, či predchádzajúci majiteľ používal často rýchlonabíjacie stanice, alebo vozidlo nabíjal pomaly a len do 80 % ako to odporúčajú výrobcovia.
Problém však nastáva, keď sa elektromobil stane účastníkom vážnej dopravnej nehody. V takýchto situáciách môžu stáť opravy tisíce eur. Potvrdzuje to aj portál carVertical, podľa ktorého mali elektroautá najvyššiu priemernú hodnotu škody spomedzi všetkých kontrolovaných áut.
Najväčším problémom pri kúpe ojazdeného elektroauta je stav batérie. Spoločnosť carVertical, upozorňuje na nepoctivých predajcov, ktorí môžu stáčať počet najazdených kilometrov, aby zatajili skutočný stav batérie a zvýšili hodnotu vozidla. To ale nie je jediným rizikom.
Počet kilometrov i spôsob nabíjania
Výrobcovia elektrických vozidiel zvyčajne ponúkajú záruku na batérie na 8 až 10 rokov alebo dovtedy, kým nenajazdíte 160 000 kilometrov. Popritom platí, že čím viac kilometrov má elektromobil najazdených, tým horší je stav jeho batérie.Samozrejme, počet kilometrov nie je jediným faktorom, ktorý ovplyvňuje stav batérie. Výrazný vplyv naň má aj spôsob nabíjania. To znamená, či predchádzajúci majiteľ používal často rýchlonabíjacie stanice, alebo vozidlo nabíjal pomaly a len do 80 % ako to odporúčajú výrobcovia.
- Čo priniesla novela zákona o PZP v 2024?
- Poistenie elektromobilov
- 10 najčastejších podvodov pri kúpe ojazdeného auta
- Špecifiká poistenia elektromobilu – v čom sa líši od poistenia benzínového auta?
- Ako riešiť nehodu ak vinník nemá PZP? Kedy dostanete náhradu z Poistného garančného fondu?
Pozor na zaplavené autá
Ďalšia skutočnosť, ktorú by ste si pri kúpe mali preveriť, či auto nebolo poškodené počas záplavy. Moderné vozidlá plné elektronickej výbavy a bezpečnostných prvkov potom vykazujú výrazne zvýšenú náchylnosť k poruchám. Zlyhanie elektroniky môže nastať kedykoľvek, mnoho závad môže byť životu nebezpečných, napríklad kolapsy ABS, ESP alebo prednárazových asistentov. Ďalším dlhodobejšie negatívnym efektom býva nadmerná korózia, ktorá sa objavuje na neobvyklých a skrytých miestach auta. „Pri kúpe ojazdených áut z dovozu si starostlivo skontrolujte, či nepochádza z územia, ktoré bolo pod vodou. Mali by ste to zistiť podľa miesta registrácie, aj keď ani to nie je stopercentné. Dealeri si autá často predávajú a krátkodobo ich registrujú v iných regiónoch, niekedy aj v iných krajinách. Tým sa snažia ich pôvod zamaskovať,“ varuje Petr Vaněček, generálny riaditeľ AURES Holdings.Lacnejšia údržba, no drahšie opravy
Mnohí kupujúci sa obávajú najmä údržby elektrického vozidla. Myslia si, že je príliš drahá, čo nemusí byť vôbec pravda. Elektromobily majú vo všeobecnosti jednoduchšiu konštrukciu ako autá so spaľovacím motorom a disponujú menším počtom pohyblivých častí.Problém však nastáva, keď sa elektromobil stane účastníkom vážnej dopravnej nehody. V takýchto situáciách môžu stáť opravy tisíce eur. Potvrdzuje to aj portál carVertical, podľa ktorého mali elektroautá najvyššiu priemernú hodnotu škody spomedzi všetkých kontrolovaných áut.