10 najčastejších podvodov pri kúpe ojazdeného auta

V súčasnosti je na trhu s ojazdenými autami veľa podvodníkov, ktorí sa snažia nalákať šoférov na drahé podvody. Pozrite si, ako sa bežný kupujúci dokáže vyhnúť tomu, aby ho podvodníci oklamali a obrali o peniaze.

hands-grasping-a-steering-wheel
Keďže podvodov s ojazdenými autami je neúrekom, odborníci zo spoločnosti carVertical, pripravili niekoľko tipov, ako môžu kupujúci lepšie rozpoznať bežné podvody a vyhnúť sa tomu, aby ich podvodníci obrali o peniaze.

Platba vopred

Podvodníci zverejňujú inzeráty áut, ktoré sa na prvý pohľad javia ako veľmi výhodné. Potom presvedčia kupujúceho, že sa auto nachádza na vzdialenom mieste, a požiadajú ho, aby poslal peniaze vopred ešte predtým, ako si auto pozrie. Podvodníci často predstierajú, že o auto má záujem veľa ľudí, aby na kupujúceho vyvinuli tlak. Keď kupujúci naletí na tento trik, pošle peniaze podvodníkovi, ktorý ich potom okamžite vyberie z účtu, vymaže inzerát a a už ho nikdy nikto neuvidí.

Podvodné webové stránky predajcov

Niektorí podvodníci vytvárajú falošné webové stránky, cez ktoré inzerujú “výhodné” ojazdené autá. Tieto webové stránky často kopírujú dizajn webov známych predajcov ojazdených áut. Keď zákazníci kontaktujú údajného predajcu, podvodník ich požiada o platbu vopred - čím ich pripraví o peniaze. Kupujúci by mali vždy venovať zvýšenú pozornosť akejkoľvek webovej stránke, najmä ak cez ňu plánujú poslať peniaze. Ak ponuka vyzerá príliš dobre na to, aby bola pravdivá, pravdepodobne ide o podvod.

Predávajúci tají, že auto bolo dovezené

Niekedy sa predajcovia vyhýbajú poskytnutiu informácií o histórii vozidla pochádzajúceho zo zahraničia. Aj keď bolo auto dovezené pred 5 rokmi, stále ide o cennú informáciu, ktorá môže byť pre kupujúceho veľmi dôležitá. Dovoz auta na Slovensko je relatívne jednoduchý a lacný proces, preto sa mnoho áut často kupuje v jednej krajine, ale nakoniec sa prevezú do inej, kde sa potom predávajú. Pri cezhraničných transakciách však môže dôjsť k manipulácii s počtom najazdených kilometrov a niektoré poškodenia môžu dokonca zmiznúť z histórie.

Facebook Marketplace

Falošné inzeráty na autodiely sa často vyskytujú aj na Facebook Marketplace. Podvodník požiada kupujúceho o platbu vopred a potom zmizne. Bohužiaľ, na platforme Facebook sa pravosť inzerátu kontroluje len minimálne. Okrem toho Facebook neponúka zákaznícku podporu. Existuje niekoľko rád, ako si overiť predávajúceho na Facebooku.

Podvody so stáčaním kilometrov

Medzi ďalší obľúbený podvod patrí stáčanie najazdených kilometrov. Čím menej najazdených kilometrov, tým vyššia cena. V prípade starších vozidiel sa počet najazdených kilometrov dá stočiť ručne, u novších vozidiel sa kilometre stáčajú prostredníctvom diagnostického zariadenia. Nižší stav odometra evokuje pocit, že vozidlo je mladšie a viac zachovalé. Kupujúci sa vystavuje riziku, že auto bude mať rôzne vady a zaplatí za neho neprimerane vysokú cenu.

Skryté vady

Podvodní predajcovia radi zatajujú históriu poškodenia vozidla. Jediným spôsobom, ako odhaliť históriu vozidla, je preto jeho kontrola. Kúpa ojazdeného vozidla s vážnym poškodením v minulosti by mohla kupujúceho nakoniec stáť veľa peňazí navyše za neočakávané opravy. Nehovoriac o tom, že vozidlo môže mať štrukturálne poškodenie, ktoré môže ohroziť bezpečnosť vodiča.

Falošný prehľad histórie vozidla

Niektorí podvodní predajcovia falšujú prehľad o histórii vozidla, aby si kupujúci myslel, že vozidlo nemá žiadne nedostatky. Ak má predávajúci už vopred pripravený prehľad histórie vozidla, je možné, že z neho vymazal niektoré významné udalosti. Kupujúci by si preto mal prehľad histórie vozidla vytvoriť sám, aby sa vyhol tomuto podvodu.

Taxíky alebo vozidlá z prenájmu

Vo všeobecnosti by ste sa mali vyhýbať vozidlám, ktoré sa využívali na krátkodobé prenájmy alebo ako taxíky, pretože tieto autá bývajú veľmi opotrebované a stávajú sa z nich žrúti peňazí. Nepoctiví predajcovia túto informáciu často zatajujú.

Najväčším problémom áut používaných na účely carsharingu je vysoký počet studených štartov. To znamená, že motor a niektoré ďalšie komponenty už môžu mať svoje najlepšie dni za sebou. Auto tak už nemusí byť také spoľahlivé, ako by ste očakávali. Na druhej strane, taxíky majú zvyčajne najazdených veľa kilometrov, čo spoznáte podľa opotrebovania interiéru - môžete si to všimnúť najmä na zadných sedadlách. Keďže väčšina taxíkov krúži po mestách, kupujúci by si v prípade záujmu o takéto vozidlo mali dôkladne skontrolovať brzdový systém a odpruženie.

Ukradnuté autá

Takmer všetky ukradnuté vozidlá končia na čiernom trhu a zlodeji ich predávajú na náhradné diely. Niekedy sa však tieto autá môžu objaviť aj v internetových bazároch alebo na sociálnych sieťach. Ak si kúpite kradnuté auto, môže to znamenať mnoho týždňov, márneho snaženia sa získať svoje peniaze späť. Kontrola histórie vozidla vám pomôže zistiť, či auto bolo kradnuté.

Podozrivé spôsoby platby

Podvodníci vám takisto môžu tvrdiť, že neprijímajú platby bežným bankovým prevodom, ale uprednostňujú platby prostredníctvom služieb, ako je napríklad Western Union. V tomto momente by ste mali obchod odmietnuť, pretože by to pre vás malo byť varovným signálom. Podvodníci si totiž môžu vytvoriť falošný doklad totožnosti, aby od vás vylákali peniaze a auto, za ktoré ste zaplatili, nikdy neuvidíte.

Vyberáme z Poistovne.sk

Ako zistím, či cestovná kancelária je poistená proti úpadku?

Každý rok na Slovensku skrachuje niekoľko cestovných kancelárií. Vyhnite sa problémom a vopred si zistite, či vaša cestovka je poistená proti úpadku.
12.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Ako zistím, či cestovná kancelária je poistená proti úpadku?
hory1

Poistenie do hôr

Na čo všetko sa toto poistenie vzťahuje? Koľko stojí zásah horskej služby a kto ho zaplatí?
10.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Poistenie do hôr
nervous-patient-in-wheelchair

Poistenie pracovnej neschopnosti: Ak ste chorí, buďte doma a liečte sa. Inak riskujete, že prídete o dávky

Poistenie PN vás môže finančne zachrániť v prípade dlhotrvajúcej choroby. Čo sa však stane, ak chorý nedodržiava liečebný režim a počas kontroly zo Sociánej poisťovne nebude doma? Čo ak sa zistí, že práceneschopnosť bola neoprávnená?
08.07.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Poistenie pracovnej neschopnosti: Ak ste chorí, buďte doma a liečte sa. Inak riskujete, že prídete o dávky

Vyberáme z banky.sk