Najčastejšie zlozvyky v poistení. Časť II.

V predchádzajúcom článku sme si povedali o najčastejších zlozvykoch v poistení majetku. Dnes sme sa zamerali na neustále opakujúce sa chyby v havarijnom a životnom poistení.

woman-working-on-laptop

1. Havarijné poistenie a PZP je to isté

Pri poistení motorových vozidiel podľa Kataríny Ondra, hovorkyne poisťovne Generali, pozorujú problém pri rozlišovaní poistenia PZP a havarijného poistenia. „Poistenie PZP kryje škody, ktoré spôsobíme naším vozidlom na majetku alebo zdraví iného účastníka cestnej premávky. Havarijné poistenie zasa kryje škody, ktoré vzniknú na našom vozidle,“ vysvetľuje.

2. Staré auto nepotrebuje poistenie

Viera Puškárová, PR manažérka Komunálnej poisťovne, tvrdí, že u mnohých vodičov panuje názor, že havarijné poistenie je určené hlavne pre nové vozidlá. „Vychádzajú z predpokladu, že pri starších autách je takzvaná časová cena (všeobecná hodnota vozidla) nízka a v prípade totálnej škody by ju náklady na opravu presiahli,“ hovorí s tým, že najväčšia časť škôd, ktoré poisťovňa likviduje, sú však menšie, parciálne škody a v prípade poistnej udalosti je hradená plná cena nových náhradných dielov vrátane nákladov na opravu. „Navyše, niektoré škody - napríklad na čelnom skle - sa bežne opakujú aj viackrát za rok, takže aj majiteľ staršieho vozidla môže vďaka havarijnému poisteniu ušetriť celkom významné náklady.“

3. Skúsený šofér poistenie nepotrebuje

Ďalším zlozvykom je podľa Puškárovej predstava, že skúsený vodič havarijné poistenie nepotrebuje. „Dopravné nehody však nepredstavujú jediné riziko pre vozidlo. K škodám môže prísť aj za okolností, ktoré sa nedajú ovplyvniť - stret s divou zverou, živelné udalosti, krádež vozidla a podobne.“

4. Aktualizácia životnej poistky nie je potrebná. Môj život má stále rovnakú cenu

Pri životnom poistení je podľa Puškárovej z pohľadu klienta dôležité ujasniť si dôvod, prečo ho chce uzatvoriť. „Hlavným cieľom môže byť napríklad zabezpečenie rodiny, šetrenie do budúcnosti či potreba zabezpečiť krytie úveru pre prípad, že by dočasne alebo trvalo nemal prostriedky na splácanie. Poistné krytie odporúčame nastaviť podľa rizika, ktoré klientovi hrozí v rámci jeho povolania, voľnočasových aktivít, z rodinnej anamnézy, zo športu a podobne,“ hovorí s tým, že mnoho ľudí zabúda na to, že ich životná situácia sa neustále vyvíja, preto je dôležité poistnú zmluvu pravidelne prehodnocovať, aby vždy zodpovedala aktuálnym potrebám klienta.

5. Jedinou príčinou invalidity a náhlej smrti sú úrazy

Pri životnom poistení sa podľa Kataríny Ondra najmä v minulosti stretávali s tým, že si klienti poisťovali najmä úrazové poistenie. „Vhodne zvolené životné poistenie by však malo kryť základné riziká, a to riziko úmrtia na zabezpečenie záväzkov a úverov, respektíve zabezpečenie pozostalých, riziko choroby a úrazu na zabezpečenie výpadku príjmu pri dlhšej PN a riziko invalidity na vykrytie rozdielu medzi potrebným príjmom a invalidným dôchodkom. V poslednom období však pozorujeme v tomto smere posun klientov k uzatváraniu si komplexného životného poistenia.“

Vyberáme z Poistovne.sk

burst-partners-doctor

Nové benefity Dôvery pre rok 2024

Zdravotná poisťovňa Dôvera prináša svojim poistencom nové benefity, zamerané najmä na lepšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Sú praktické, využiť ich môžu všetci poistenci Dôvery. Pozrite si stručný prehľad tých najzaujímavejších noviniek.
26.02.2024 | redakcia
Čítať viac o Nové benefity Dôvery pre rok 2024
friends-cheers-with-shot-glasses-in-bar

Suchý február: dôležité fakty o alkohole a alkoholizme

V alkohole ľudia hľadajú riešenie svojich problémov, utápajú žiaľ, či im pomáha zapadnúť do partie. Zdravotné poisťovne však varujú, že tento problém je omnoho väčší, ako sa na prvý pohľad zdá. Toto sú fakty, ktoré vám otvoria oči.
26.02.2024 | redakcia
Čítať viac o Suchý február: dôležité fakty o alkohole a alkoholizme
Penazenka a peniaze-002

Sporitelia dostávajú nové výpisy, 2. pilier oslavuje 20 rokov

V týchto dňoch sporitelia v 2. pilieri opäť dostávajú personalizovaný výpis zo svojho osobného dôchodkového účtu. Výpis prichádza v novom, zákonom stanovenom šate - je prehľadnejší a jednoduchší na čítanie.
26.02.2024
Čítať viac o Sporitelia dostávajú nové výpisy, 2. pilier oslavuje 20 rokov

Vyberáme z banky.sk