Lyžovanie, skialpinizmus, zimná turistika. Aké poistenie budete potrebovať na Slovensku a v zahraničí?

Zimné športy prinášajú riziko zranenia, či uviaznutia v nebezpečnom teréne. Pripravili sme jednoduchý prehľad, aké poistenie budete potrebovať, aby ste mali kryté všetky dôležité riziká.

ski-resort-crowd
Poisťovne každoročne riešia prípady ťažkých úrazov na svahu následkom zrážky, ktoré nezriedka končia vážnymi zraneniami a domáhaním sa náhrady škody. Časté sú aj prípady zranení mimo vyznačených trás v rámci strediska či krádež lyžiarskej výstroje.

Lyžovačka na Slovensku

lyzovacka_sk

Základné balíčky domáceho cestovného poistenia zvyčajne zahŕňajú len pomoc Horskej záchrannej služby. Ak si chcete pripoistiť viacero rizík, je potrebné siahnuť do drahšom balíčku.
Viac o poistení na hory sme písali v článku:

Lyžovačka v zahraničí

lyzovacka_zahranicie

Pri zahraničnej lyžovačke potrebujete správne nastavené cestovné poistenie s liečebnými nákladmi v zahraničí, v rámci ktorého je kryté aj vyhľadávanie a vyslobodzovanie na horách a prevoz do nemocnice. Európsky zdravotný preukaz nekryje náklady v súkromných zdravotníckych zariadeniach, nekryje ani spoluúčasť pacienta v štátnych zariadeniach, takisto nie vždy pokrýva náklady na transport a vôbec nerieši právne služby."Pokiaľ si klient na lyžovačku neuzatvoril komplexný balík poistenia, ale má len poistenie liečebných nákladov, ktoré mu pokrýva ošetrenie, hospitalizáciu, liečbu, prípadne operáciu nutnú v dôsledku úrazu a ak klientovi vznikli po úraze trvalé následky, tie si môže uplatniť zo svojej životnej, resp. úrazovej poistky", vysvetľuje Helena Kanderková, PR špecialistka poisťovne Allianz.

V rámci cestovného poistenia si môžete taktiež pripoistiť:
- zodpovednosť za škodu tretím osobám, alebo na majetku. V Taliansku toto poistenie je od januára 2022 povinné. Viac sme o tom písali v článku: V roku 2022 budú potrebovať lyžiari na talianske zjazdovky poistenie zodpovednosti

„Konkrétne pre Taliansko odporúčame turistom túto vyššiu hladinu krytia, pretože poškodení tam žiadajú spravidla jedno z najvyšších odškodnení na našom kontinente a sú vo vymáhaní veľmi úspešní“, upozorňuje Eva Trajboldová, manažérka poistenia osôb UNIQA. Na lyžovačku si nezabudnite so sebou vziať certifikát v angličtine, ktorý vám vystaví vaša poisťovňa. Mať poistenie zodpovednosti za spôsobené škody, odporúča aj H. Kanderková: "Ak klient spôsobil škodu na majetku iného v zahraničí, napríklad zničil niekomu lyže, škodu si môže uplatniť aj z poistenia zodpovednosti v rámci poistenia domácnosti, ale len do výšky 5000 eur. Toto poistenie slúži predovšetkým na krytie menších škôd, ktoré spôsobíme napríklad na nákupoch v zahraničí. V prípade lyžovačky vždy odporúčame uzavrieť si poistenie zodpovednosti v rámci cestovného poistenia, ktoré kryje škody na majetku a zdraví iného, a to až do výšky 200-tisíc eur".

Čítajte viac: Ako postupovať pri zrážke na svahu

- batožinu. Ak máte v cestovnom poistení pripoistenú aj batožinu, máte kryté aj ukradnuté lyže. Musia však byť odcudzené z uzamknutého priestoru. Lyže odložené voľne napr. pred bufetom na svahu nie sú poistením kryté. Čítajte viac: Preplatí poisťovňa ukradnuté či zničené lyže? Ako kedy.

- storno poplatky. Najčastejšími prekážkami pre vycestovanie sú:
  • akútny úraz alebo ochorenie
  • predvolanie na súd
  • úmrtie blízkej osoby
  • nezloženie záverečných skúšok
  • zrušenie svadby
Čítajte viac: V ktorých situáciach vám pomôže poistenie storna?

Výluky

Poistenie zodpovednosti sa nevzťahuje na úmyselne spôsobené škody, škody pod vplyvom alkoholu a návykových látok a v situáciách, keď klient porušil zákonné normy alebo nariadenia platné v krajine či konkrétnom stredisku. Ak pod vplyvom alkoholu dôjde k zrážke s iným lyžiarom a jeho zraneniu, poisťovňa môže vyplatenú škodu od vás vymáhať naspäť. Ak sa chcete venovať rizikovým športom, napríklad horolezectvo a skialpinizmus nad 5000 m, nezabudnite, že sú vo výlukách a teda poistenie vás nechráni. Adrenalínové športy si môžete pripoistiť zvlášť, no dajte si pozor na podmienky, ktoré športy poistenie pokrýva a ktoré už nie.

Vyberáme z Poistovne.sk

Viete koľko stojí pohreb? Cena vás bude šokovať.

Štátna sociálna dávka, príspevok na pohreb, je už niekoľko rokov rovnaká 79,67 eur. Nevyhnutné výdavky spojené s pohrebom sa pritom aktuálne pohybujú od stoviek po tisíce eur, v závislosti od mesta či regiónu a miestnych zvyklostí.
01.03.2024 | redakcia
Čítať viac o Viete koľko stojí pohreb? Cena vás bude šokovať.
17444

Od budúceho roku vám bude stačiť biela/zelená karta len v elektronickej podobe

Šoféri POZOR! Nastáva veľká zmena v preukazovaní PZP od 1.1.2025. Bližšie informácie o pripravovanej zmene redakcii Poistovne.sk poskytla Slovenská kancelária poisťovateľov.
28.02.2024 | redakcia
Čítať viac o Od budúceho roku vám bude stačiť biela/zelená karta len v elektronickej podobe
IMG_2905-R

Poistné Kooperativy vlani stúplo vo všetkých segmentoch

Poisťovňa Kooperativa dosiahla v minulom roku predpísané poistné 680 mil. eur. V medziročnom porovnaní je to podľa vyjadrení spoločnosti nárast o viac ako šesť percent.
27.02.2024
Čítať viac o Poistné Kooperativy vlani stúplo vo všetkých segmentoch

Vyberáme z banky.sk