Radíme: Ako optimalizovať poistky a ušetriť?

Vysoká inflácia a ekonomická neistota núti Slovákov obmedzovať svoje výdavky. Poradíme vám, ako správne nastaviť poistenie, aby ste ho nemuseli rušiť.

business-woman-with-laptop
Principiálne, poistenie vám dokáže ušetriť množstvo financií, keď sa dostanete do nečakanej životnej situácie - vytopí vás sused, na dovolenke si zlomíte ruku, zrazíte zajaca alebo kvôli chorobe ostanete dlhodobo PN.

Prinášame vám preto zopár užitočných rád, ktoré vám pomôžu ušetriť financie a ľahšie zvládnuť obdobie zdražovania vďaka jednoduchej optimalizácii vášho poistenia.

Upravte si frekvenciu platieb

Najjednoduchším krokom, ako znížiť nápor na vašu peňaženku, je zmena frekvencie platieb: „Klientom, ktorí doteraz platili za poistenie na ročnej báze, odporúčam zmeniť frekvenciu platieb na mesačnú, respektíve štvrťročnú. Takýmto spôsobom si rozložia platbu za poistenie do viacerých splátok,“ vysvetľuje Tomáš Potúček, riaditeľa poistenia majetku a zodpovednosti poisťovne Generali.

Je totiž jednoduchšie zaplatiť každý mesiac napríklad 10 eur, než sa raz ročne nárazovo popasovať so sumou 120 eur. Najmä, ak neviete predpokladať, či vám v danom období platenia nevybehnú aj ďalšie nečakané náklady.

Nečakaný výpadok príjmu

Komplexné životné poistenie by malo kryť významné výpadky príjmu, ktoré môžu ohroziť chod rodiny. Zvlášť dôležité je pre živiteľa rodiny, a pre tých, ktorí majú hypotekárny úver. Správne nastaviť životné poistenie vám pomôže odborník na financie. Každému ho totiž treba ušiť na mieru. Najväčší význam majú tie pripoistenia, ktoré vás a vašu rodinu dokážu zabezpečiť pri vážnych situáciach ako je dlhodobá PN, invalidita či smrť. Pripoistenia, ktoré vás "z biedy nevytrhnú" (napr. bolestné 100 eur pri zlomenine), zbytočne predražujú vašu poistku. Netreba sa spoliehať len na poistenie, treba mať vytvorenú aj finančnú rezervu, ktorá v prípade výpadku príjmu dokáže pokryť vaše výdavky na 3-6 mesiacov.

Poistenie majetku

Je jednoduchšie platiť mesačne pár eur za poistenie, než sa v prípade škody nárazovo vysporiadať s nečakanými výdavkami, ktoré môžu byť navyše poriadne vysoké. V prípade majetkového poistenia sa priemerná škoda v poisťovni Generali pohybuje na úrovni viac ako 500 eur. Živelné pohromy však dokážu spôsobiť škody oveľa väčších rozmerov.

Z údajov NBS vyplýva, že v polovici tohto roka bola cena nehnuteľností medziročne vyššia priemerne až o štvrtinu. „Preto je nesmierne dôležité správne nastaviť poistenie nehnuteľnosti a domácnosti, ktorého poistnú sumu je potrebné raz ročne prekalkulovať, aby ste sa tak vyhli riziku podpoistenia,“ odporúča T. Potúček. Ak by ste mali svoju nehnuteľnosť podpoistenú, v prípade neočakávanej škodovej situácie vám môže poisťovňa vyplatiť sumu, ktorá nebude postačovať na zabezpečenie porovnateľného bývania.

PZP s havarijným pripoistením

Kým PZP je nevyhnutné zo zákona, pri havarijnej poistke majú šoféri na výber. Odborníci na poistenie jednoznačne odporúčajú havarijne poistiť nové auto. Pri starých autách môže byť havarijné poistenie už nerentabilné. Ako lacnejšia alternatíva k plnohodnotnému havarijnému poisteniu je havarijné pripoistenie k PZP. Šofér si tak môže vybrať len konkrétne riziká, ktoré si dá poistiť. Štatistika poisťovne Generali hovorí, že priemerná výška škody z motorového poistenia je v priemere až 1 200 eur. V Allianz poisťovni v roku 2021 priemerná škoda na vozidle spôsobená zrážkou so zverou činila viac ako 2 400 eur.

Pri častých cestách do zahraničia sa oplatí celoročné poistenie

S ročným cestovným poistením dokážete v porovnaní s krátkodobým cestovným poistením ušetriť, ak počas roka viackrát cestujete do zahraničia. Pokiaľ idete len raz do roka na týždňovú dovolenku k moru, celoročné cestovné poistenie sa vám neoplatí. Pri výbere poistky si porovnajte ceny i výšku poistného krytia.

Jedna zmluva - viacerí poistení

Ak na jednej zmluve poistíte celú svoju rodinu, môžete získať zľavu z poistného. Zľavu vám ponúkne poisťovňa aj v prípade, ak už u nej máte poistené aj niečo iné.

Vyberáme z poistovne.sk

31403_obr

Vyššie zdravotné odvody zaplatia aj štatutári eseročiek so symbolickou mzdou a nízkopríjmoví zamestnanci

Novela zákona o zdravotnom poistení zavádza od nového roka tzv. minimálne zdravotné odvody pre štatutárov a nízkopríjmových zamestnancov.
03.02.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Vyššie zdravotné odvody zaplatia aj štatutári eseročiek so symbolickou mzdou a nízkopríjmoví zamestnanci
write-notes-from-laptop

Zmeny v sociálnom poistení od začiatku roka 2023. Čo potrebujete vedieť? (2. časť) - 2. pilier

Rok 2023 so sebou prináša niekoľko dôležitých zmien v oblasti sociálneho poistenia. Dnes sme pripravili prehľad toho najdôležitejšieho v oblasti 2. dôchodkového piliera.
02.02.2023 | redakcia
Čítať viac o Zmeny v sociálnom poistení od začiatku roka 2023. Čo potrebujete vedieť? (2. časť) - 2. pilier
33131_obr

Od februára sa zavádza generálny pardon pre dlžníkov Sociálnej poisťovne

Od začiatku februára sa na Slovensku zavádza generálny pardon pre dlžníkov Sociálnej poisťovne. Ide o odpustenie povinnosti zaplatiť penále za podmienky, že dlžníci poisťovni uhradia dlžné poistné.
31.01.2023
Čítať viac o Od februára sa zavádza generálny pardon pre dlžníkov Sociálnej poisťovne

Vyberáme z banky.sk