Počet prípadov rakoviny narastá. Poistenie vám pomôže zmierniť finančné následky

Rakovina je druhou najčastejšou príčinou úmrtí nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Počet onkologických ochorení z roka na rok stúpa, dokonca v roku 2020 u nás po prvý raz presiahol hranicu 40-tisíc.

woman-lays-head-on-hospital-bed-while-patient-comforts-her
Podľa informácií Národného onkologického registra má výskyt rakovinových a nádorových ochorení za posledných 40 rokov neustále rastúci trend. Tento vývoj potvrdzujú aj štatistiky poisťovne Generali.Počet nových prípadov rakoviny, ktoré nám klienti hlásia, sa medziročne zvyšuje v priemere o 15,6 %,“ hovorí Peter Koštival, riaditeľ Úseku personálneho poistenia poisťovne Generali, a dodáva, že rakovina je štatisticky aj najčastejšie sa vyskytujúcim ochorením, „spomedzi všetkých závažných ochorení, ktoré nám naši klienti nahlásili od roku 2017, tvoria rakovinové a nádorové ochorenia v priemere až 61,4 % všetkých prípadov.“ Tento rok je zatiaľ najhorší a rakovinu hlásia klienti až 73,2% prípadoch.

Podľa štatistík Národného onkologického registra sa na Slovensku vyskytuje najčastejšie rakovina prsníka, rakovina priedušnice, pľúc a priedušiek, rakovina kože a rakovina kolorekta. Podľa odhadov medzinárodných inštitúcií, v Európe už teraz môže byť nediagnostikovaných až 1 milión prípadov rakoviny, pričom faktom tiež je, že jeden z piatich pacientov s rakovinou v EÚ v súčasnosti nedostáva adekvátnu liečbu, ktorú potrebuje. Mnohé prípady rakoviny sú úspešne liečiteľné, ak sú včas podchytené.

Ako však zároveň upozorňujú odborníci, odvrátenou stránkou mince je tvrdý finančný zásah do rodinného rozpočtu pacienta - nákladná liečba a výrazná strata príjmu v prípade dlhodobej PN, neplateného voľna či OČR pri starostlivosti o blízkeho. „Je potrebné si uvedomiť, že onkologické ochorenie, jeho následky, často trvalé, ako aj zdĺhavá liečba predstavujú významný zásah do rodinného rozpočtu. O to viac, ak je pacient aj živiteľom rodiny,“ upozorňuje Ivan Huspenina, garant pre životné poistenie spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom.

Po onkologických chorobách sú ďalšími najčastejšími skupinami závažných chorôb na Slovensku choroby obehovej sústavy, duševné poruchy, poruchy správania a choroby nervového systému. Vo všetkých prípadoch ide nielen o nákladnú liečbu, ale aj nákladnú starostlivosť. Často je totiž potrebná starostlivosť zo strany iného člena domácnosti, v prípade trvalej invalidity aj nákup drahých zdravotných pomôcok, prestavba bývania na bezbariérové a pod. Práve tu môže poistenie, presnejšie poistné plnenie pomôcť reálnu situáciu v prípade poistnej udalosti finančne zvládnuť.

Ako nastaviť poistenie

Od správne nastavenej poistky závisí poistné krytie. Poistenie kritických chorôb, resp. závažných ochorení je súčasťou životného poistenia. „Poistná suma by mala byť nastavená tak, aby klientovi vykryla zvýšené náklady na liečbu, to znamená, že ju odporúčame na minimálne výšku 1,5 ročného príjmu,“ vysvetľuje Ivan Huspenina. Odborník odporúča k tomuto pripoisteniu aj pripoistenie PN, kedy je klient pri takej vážnej chorobe doma a prichádza dlhodobo k strate príjmu. „Poistná suma by mala byť nastavená tak, aby dokázala vykryť túto stratu príjmu,“ dodáva. Za dôležité považuje aj pripoistenie invalidity nad 40 %. Najčastejšou príčinou invalidity sú totiž choroby, nie úrazy.

Životné poistenie má zmysel pre každého, najdôležitejšie však je v prípade nízkopríjmových rodín.

Vyberáme z Poistovne.sk

female-executive-looks-out-modern-office-window

Ako urýchliť vyplatenie poistného plnenia?

Aby ste mali peniaze z poistky k dispozícii čo najskôr, je potrebné správne postupovať pri hlásení poistnej udalosti a dodržiavať tri zásady, ktoré pomôžu s hladkým vybavením poistného plnenia. Aj zdanlivé nepresnosti na strane klienta totiž môžu oddialiť, v horšom prípade dokonca znemožniť jeho výplatu.
06.12.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Ako urýchliť vyplatenie poistného plnenia?
woman-checking-phone

Ak ste zmenili zdravotnú poisťovňu, nezabudnite to nahlásiť do 8. januára

k ste zmenili zdravotnú poisťovňu, mali by ste to nahlásiť najneskôr do 8. januára. Ako informuje Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), okrem zamestnávateľa je potrebné informovať aj všetkých ďalších zamestnávateľov, ak ich máte, a tiež svojho ošetrujúceho lekára.
05.12.2024
Čítať viac o Ak ste zmenili zdravotnú poisťovňu, nezabudnite to nahlásiť do 8. januára
hands-grasping-a-steering-wheel

Havarijné poistenie sa môže oplatiť aj pre staršie vozidlá

Staršie vozidlá nemusia byť automaticky bez potreby havarijného poistenia, tvrdí ČSOB Poisťovňa.
04.12.2024
Čítať viac o Havarijné poistenie sa môže oplatiť aj pre staršie vozidlá

Vyberáme z banky.sk