Poistenie majetku: Kedy vám úder bleskom preplatí poisťovňa?

Poisťovne vždy rozlišujú, či škoda na majetku vznikla následkom priameho alebo nepriameho úderu blesku. Aký je medzi nimi rozdiel? Poistovne.sk sa pozreli na to, ako môžete pred úderom blesku ochrániť svoj majetok alebo aspoň čiastočne zmierniť škody.

burst-matthew-henry-storm-clouds-at-sunset

Priamy úder blesku znamená, že blesk bezprostredne prešiel cez poistenú vec. Škody spôsobené priamym úderom blesku (vrátane guľového blesku) sú automaticky kryté v základnom poistení nehnuteľnosti a domácnosti. Ak blesk udrie priamo, sú účinky blesku tepelné, mechanické a elektromagnetické.

Nepriamy úder blesku je poškodenie alebo zničenie predmetov poistenia prepätím spôsobeným napäťovou špičkou v elektrickej sieti alebo atmosférickým prepätím. Ak sa napríklad po nepriamom úderu blesku poškodia elektrospotrebiče, poisťovňa škody uhradí, ak je nehnuteľnosť a domácnosť proti nepriamemu úderu blesku pripoistená.

Pri nepriamom údere blesku zostanú spotrebiče zväčša nefunkčné, aj keď zvonku nevidieť poškodenie. Aj preto poisťovne vyžadujú vyjadrenia od príslušného odborného servisu poškodeného elektrospotrebiča. Najčastejšie ide o poškodenie elektroniky (satelity, modemy), v prípade rodinných domov sú to najmä zabezpečovacie systémy (alarmy) alebo elektronika kúrenia či klimatizácie.

Poistenie proti priamemu úderu blesku majú poisťovne zahrnuté už v základných balíkoch, teda tých najlacnejších. Pokiaľ by ste chceli zabezpečiť svoju domácnosť aj pred nepriamym úderom blesku, musíte siahnuť po drahšom poistnom balíku. Vyberať si môžete z týchto poistiek.

Ako si ochrániť domácnosť pred úderom blesku?

Bleskozvod je už v dnešnej dome samozrejmosťou, iba vonkajšia ochrana však domácnosť pred úderom blesku neochráni. Ak chcete zabrániť škodám po údere blesku, je potrebné vytiahnuť spotrebiče zo zásuviek alebo sa istiť tzv. prepäťovou ochranou. Ak odchádzate z domu na dlhší čas na dovolenku alebo služobnú cestu, odpojte televíziu, počítač aj všetky elektrické prístroje z elektrickej siete aj anténnych prívodov. „Druhou možnosťou je využitie tzv. prepäťovej ochrany, ktorá znižuje veľkosť prepätia na hodnoty, ktoré už elektrospotrebičom neuškodia. V domácnostiach sa najčastejšie využíva jedno, resp. viaczásuvková ochrana prepätia,“ radí Róbert Koch z oddelenia poistenia majetku UNIQA poisťovne. Ak by sme však chceli riešiť vnútornú ochranu pred bleskom komplexne, museli by sa ochrániť všetky cesty, ktorými sa prepätie môže do domácnosti dostať, to znamená od rozvádzača až po zásuvky a anténne prívody do elektrospotrebičov.

Niektoré poisťovne klientov varujú pred zlým počasím

Poisťovňa Allianz a Uniqa svojim klientom posielajú sms (resp. emailové) varovania pred nepriaznivým počasím v prípade víchrice, silného dažďa, hustého sneženia, búrok s prívalovým dažďom a hustým krupobitím, ale aj v prípade hrozby mrznúceho dažďa a tvorby poľadovice. Rýchlym a lokálne cieleným elektronickým varovaním pred živlami klienti dostanú včasnú informáciu o zmene počasia a v mnohých prípadoch tak dokážu aj vďaka tejto službe zabrániť škodám. Poisťovne pošlú každý rok tisíce varovných SMSiek. Táto extra služba klientom nemá žiaden vplyv na riešenie prípadnej vzniknutej poistnej udalosti ani na výšku poistného plnenia.

Vyberáme z poistovne.sk

Auto-004

Zákon o PZP sa mení, maximálne limity v rámci škôd a aj pokuty sa plánujú zvýšiť

Zákon o povinnom zmluvnom poistení (PZP) motorových vozidiel opäť čakajú zmeny. Poslanci parlamentu novelu zákona posunuli do druhého čítania.
24.04.2024
Čítať viac o Zákon o PZP sa mení, maximálne limity v rámci škôd a aj pokuty sa plánujú zvýšiť
Záplavy_Rudno_Allianz1

Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent

Prírodné živly spôsobili minulý rok najviac škôd za posledných 5 rokov. Medziročne stúpol počet škôd o 185 percent, pričom povodne a záplavy spôsobili nárast škodovosti o 433 percent. Na ochranu klientov pred podpoistením Allianz aktualizuje výšku poistnej sumy nehnuteľnosti podľa vývoja cien realít.
24.04.2024
Čítať viac o Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent
policia-redakcia

Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.

Slovenské cesty o výtlky nemajú núdzu. Aj keď ich každý rok opravia, objavia sa nové. Čo robiť, ak ste na jeden z nich s autom nabehli a odnieslo si to vozidlo? Preplatí vám škodu poisťovňa?
24.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.

Vyberáme z banky.sk