Cestovné poistenie: dovolenkárov najčastejšie trápia zdravotné ťažkosti a strata batožiny

Prvé letné týždne priniesli zvýšený počet poistných udalostí súvisiacich s cestovaním. Pozrite si, aké ťažkosti riešili Slováci najčastejšie.

beachside-relaxing
Podľa štatistík jednej z najväčších poisťovní na Slovensku v oblasti cestovného poistenia zaznamenali už v úvode dovolenkovej sezóny celkovo 1 600 poistných udalostí. Najčastejším dôvodom hlásenia poistnej udalosti boli zdravotné problémy, ktoré tvorili až 51 % všetkých nahlásených prípadov. Medzi najčastejšie zdravotné problémy patrili zažívacie ťažkosti, angíny, úpaly a alergické reakcie, bolesti uší a úrazy pri športových aktivitách.

Poistenie liečebných nákladov

„Na dovolenke v Turecku mala klientka žalúdočné problémy po konzumácii jedla. Navštívila lekára, ktorý jej predpísal lieky. Jej stav sa však nelepšil, opätovne navštívila pohotovosť. S akútnou gastroentritídou bola nakoniec jeden deň hospitalizovaná. Náklady za návštevu lekára aj pohotovosť, ošetrenie a následnú hospitalizáciu sa vyšplhali na 1 500 EUR, ktoré bolo plne hradené z cestovného poistenia. Poistné za 13-dňový pobyt pritom predstavovalo len 11,50 EUR,“ hovorí Vladimír Cvik, Country Manager Superpoistenie.sk.

Nepríjemnú skúsenosť zažila aj klientka dovolenkujúca v Spojených Arabských Emirátoch. Pošmykla sa a vyvrtla si členok. Na prvý pohľad banálny úraz bol kvalifikovaný ako zlomenina, bolo teda nevyhnutné zaistiť prevoz na Slovensko v biznis triede s doprovodom, nakoľko so sadrou na nohe nebolo možné letieť ekonomickou triedou. Náklady za prevoz a ošetrenie v mieste boli celkom 8 000 EUR, z toho 6 000 EUR stáli letenky.

Poistenie storno poplatkov

Druhou najčastejšou kategóriou poistnej udalosti bolo storno zájazdu pre ochorenie poisteného alebo blízkej osoby, ktoré tvorilo 35 % všetkých nahlásených prípadov.

„Pribudli nám viaceré prípady ovčích kiahní pre ktoré nakoniec ostala doma celá rodina. Časté bývajú aj zlomeniny a hospitalizácie. Stačí, že sa niečo stane jednému členovi rodiny, či už dieťaťu alebo dospelému a stornovať dovolenku musia všetci,“ vysvetľuje hovorkyňa Unionu Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Nedávno Slovensko potrápili silné prívalové dažde, ktoré tiež znemožnili odchod viacerých dovolenkárov na pobyt. „Museli sanovať svoje vytopené domy a pivnice – to je relevantný dôvod na storno zájazdu,“ objasňuje hovorkyňa. Nie každú žiadosť o preplatenie storno poplatkov poisťovňa schváli. „Nedávno sme mali prípad, kedy jeden zo súrodencov, ktorí mali cestovať s rodičmi do Turecka, spadol na bicykli. Bohužiaľ, tak nešťastne, že si zlomil nohu. Z lekárskych správ sme sa však dozvedeli, že mladík bol v čase tejto nehody pod vplyvom alkoholu. Keďže jeho zranenie vyústilo do niekoľko týždňového liečenia, rodina nakoniec zrušila svoj pobyt, avšak kvôli tomu alkoholu sme im odškodné nemohli vyplatiť,“ uvádza B.Dupaľová Ksenzsighová. Ďalším dôvodom, kedy poisťovňa odmietne plniť storno poplatky je zhoršenie zdravotného stavu kvôli chronickému ochoreniu. Poisťovňa argumentuje tým, že klient je už fakticky chorý v čase, keď si kupuje poistenie.

Aby poisťovňa mohla uznať vašu žiadosť o storno a vyplatiť vám bez komplikácií odškodné, je potrebné dodržať niekoľko zásad:
  • Po zakúpení pobytu / leteniek máte dva dni na uzatvorenie poistenia, aby sa na vás vzťahovalo aj storno. Nie je možné si zakúpiť dovolenku, zlomiť si nohu a následne kúpiť poistenie storna.
  • Storno treba nahlásiť do dvoch dní po tom, čo sa vám niečo stane. Ak to urobíte neskôr, poisťovňa môže odškodnenie krátiť.
  • Nezabúdajte na doklady, ktoré potvrdia váš nárok na storno. Ide napríklad o zmluvu k dovolenke, potvrdenia o zaplatení pobytu, leteniek a samotného poistenia, ale aj tlačivo „Oznámenie škodovej udalosti“.
  • Potrebovať budete aj lekárske správy –správu o vzniku choroby / úrazu, alebo potvrdenie o hospitalizácii
  • Ak vo vašej rodine došlo k úmrtiu, poisťovňa bude potrebovať úmrtný list

Poistenie batožiny

Strata alebo oneskorenie batožiny predstavovali necelých 10 % všetkých poistných udalostí. To platí aj pre ďalšie dôvody, ako meškanie hromadného dopravného prostriedku, zodpovednosť za škodu, odcudzenie cestovných dokladov či predčasný návrat z dovolenky.

Vyberáme z poistovne.sk

woman-sits-in-front-of-computer-talking-on-the-phone

Životné poistenie: Jednorázová výplata alebo renta? Aké doklady budete potrebovať?

Ako sa vypláca poistné plnenie zo životného poistenia? Predtým, ako vám ho poisťovňa vyplatí, budete musieť predložiť niekoľko dokladov. Kedy vám vyplatia sumu jednorázovo a kedy dostanete rentu?
05.09.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Životné poistenie: Jednorázová výplata alebo renta? Aké doklady budete potrebovať?
girl-running

Na začiatku školského roka Allianz registruje viac úrazov detí

Denne eviduje Allianz v priemere 30 úrazov detí, v septembri a októbri je to v priemere 37 hlásení denne. Drobné poranenia stoja stovky, vážne úrazy či trvalé následky tisíce aj desaťtisíce eur. Za pád z preliezky na školskom dvore vyplatil Allianz 3 450 eur. Záujem o skupinové poistenie škôl každý rok mierne stúpa.
02.09.2024
Čítať viac o Na začiatku školského roka Allianz registruje viac úrazov detí
hands-grasping-a-steering-wheel

Treba vypnúť motor pri tankovaní?

Na čerpacích staniciach ste sa určite stretli s varovnými tabuľami, že pred začatím tankovania treba vypnúť motor. Je to skutočne pravda a nutnosť? Hrozí vám nejaké nebezpečenstvo?
02.09.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Treba vypnúť motor pri tankovaní?

Vyberáme z banky.sk