Ako poistiť psa? Pozornosť venujte aj bezpečnej doprave

Cestovanie so psom alebo mačkou prináša určité obmedzenia a povinnosti. Dbať treba hlavne na bezpečnosť. Čo všetko treba zabezpečiť, aby vaša cesta prebehla hladko? Prinášame základný prehľad odporúčaní a informácie o poistení zvierat.

chocolate-lab-dog

Na čo netreba zabudnúť pred odjazdom

Základným dokladom pre psa na cesty do zahraničia je Európsky pas s potvrdením o vykonaných očkovaniach (pet pas). Súčasťou dokumentácie musí byť meno a adresa majiteľa a číslo čipu, ktorým je pes označený. Samozrejmosťou je aj vodítko a v prípade potreby pevný náhubok. Obojok by mal byť tiež opatrený nielen známkou, ale aj kontaktom na majiteľa pre prípad straty alebo úteku zvieraťa. Ak máte veterinárom predpísané lieky, nezabudnite ich pribaliť do batožiny.

Vopred si zistite, čo je v cieľovej aj tranzitných krajinách pre pobyt psov vyžadované. Napríklad očkovanie je platné až 3 týždne po vykonaní vakcinácie, odčervenie by malo prebehnúť 5 dní pred odchodom.

Ak cestujete mimo krajín EÚ, všetky potrebné informácie vám poskytne Štátna veterinárna správa, alebo veľvyslanectvo či konzulát príslušnej krajiny.

Ako správne prevážať psa

Podľa viacerých prieskumov asi štvrtina motoristov upevnenie zvieraťa vo vozidle nerieši. Pokiaľ počas jazdy zviera nie je riadne zabezpečené, v krízových situáciách môže byť ohrozený jeho život, ale aj zdravie a život ostatných pasažierov. V prípade prudkého nárazu sa stáva nebezpečným letiacim telesom a nemusí udalosť prežiť. Pri náraze aj v nižšej rýchlosti je zviera vymrštené vpred takou silou, že sa jeho vlastná hmotnosť mnohonásobne zvýši. Allianz Centrum pre technológie (AZT) v Mníchove crash testom zistilo, že počas nehody v rýchlosti 40 km za hodinu vyvinie 35-kilogramový nemecký ovčiak silu až 1400 kilogramov, čo je v podstate hmotnosť hrocha. Malé psie plemená sú mnohí zvyknutí voziť na kolenách. Lenže pri nehode ich nechránia ani bezpečnostné pásy, ani airbagy. V štatistikách nehôd klientov UNIQA je množstvo prípadov, keď voľne dopravovaný malý pes spôsobil nehodu tým, že sa dostal do priestoru pedálov alebo rozptýlil pozornosť vodiča pohybom na zadnom sedadle.

Pre malé plemená je určená prepravná schránka, ktorá sa upevní bezpečnostným pásom, aby sa nemohla hýbať. Pre väčšie plemená sú na trhu prepravné boxy, poprípade mreže na oddelenie priestoru za sedadlami. Psy je možné zabezpečiť aj špeciálne vyrobenými postrojmi s upevneniami, ktoré sa zapínajú podobne ako bezpečnostné pásy. Zvieratá by sa mali fixovať špeciálnymi postrojmi na zadných sedadlách aj v batožinovom priestore auta. Optimálne je umiestniť psa do batožinového priestoru v uzavretej prepravke alebo klietke.

Viac o bezpečnom prevážaní sa dočítate tu.

Nezabúdajte ani na prestávky, počas ktorých sa zvieratko môže trochu prebehnúť a napiť.

So svojím psom sa môžete vydať aj na leteckú dovolenku. Čakajú vás však zvýšené náklady. Psovi totiž musíte kúpiť vlastnú letenku a okrem toho aj špeciálnu klietku na prepravu zvierat. To isté platí aj pre mačky.

Ako je to s cestovným poistením pre psa

Áno, existuje aj cestovné poistenie pre domáce zvieratá :). Cestovné poistenie pre domácie zviera ponúka napríklad poisťovňa Union a toto poistenie kryje liečebné náklady spojené s náhlym ochorením či úrazom a zodpovednosť za škodu spôsobenú zvieraťom. Toto poistenie vám pokryje náklady na ambulantné veterinárne ošetrenie, veterinárom predpísané lieky, hospitalizáciu zvieraťa a jeho prepravu do najbližšej veterinárnej kliniky.

Okrem poistenia liečebných nákladov majiteľ zvieraťa môže oceniť aj poistenie zodpovednosti za škody, ktoré štvornohý miláčik spôsobí. Pokiaľ máte cestovné poistenie vy a zároveň máte poistenú aj domácnosť, extra poistenie pre psa kvôli zodpovednosti za škodu potrebovať nebudete. „Do limitu plnenia sú kryté náklady spojené so zodpovednosťou za škodu, ktorú spôsobí Váš domáci miláčik na zdraví alebo majetku tretej osobe na dovolenke v zahraničí v rámci celého sveta s výnimkou Kanady, USA, Austrálie. V praxi to znamená, že ak Váš pes niekoho pohrýzol, poškodil oblečenie, prípadne poškodil zariadenie v mieste ubytovania, škodu Vám preplatí poisťovňa, pokiaľ máte poistku zariadenia domácnosti,“ vysvetľuje Róbert Koch u oddelenia poistenia majetku UNIQA.

Napríklad v poisťovni Allianz, v rámci cestovného poistenia - zodpovednosťou za škodu sú kryté škody, ktoré spôsobí zviera na zdraví, avšak vylúčené sú škody spôsobené zvieraťom na veciach. Tzn. že ak váš pes pohryzie človeka na dovolenke, táto škoda je poistením krytá, ak však pes poškodí zariadenie v hoteli, táto škoda nie je krytá cestovným poistením. Škody na veciachsú kryté poistením zodpovednosti v rámci poistenia domácnosti. Pozor si dajte na poistné limity a územnú platnosť. Je možné že poistenie sa bude vzťahovať len na územie EÚ. Napríklad v Allianzi škody spôsobené psom mimo EÚ v rámci cestovného poistenia, ani v rámci poistenia domácnosti nepoisťujú.

Aj toto poistenie má svoje výluky. Z plnenia sú vylúčené napríklad škody spôsobené zvieraťom na životnom prostredí, na rastlinách a škody spôsobené šírením nákazlivej choroby.

Poistnú udalosť spôsobenú vašim psom môžete nahlásiť buď priamo z dovolenky asistenčnej službe alebo online, prípadne ju môžete nahlásiť po návrate z dovolenky.

Vyberáme z poistovne.sk

IMG_20180706_154126_HDR

Vandalizmus: Ktoré škody vám preplatí poisťovňa a ktoré nie?

Vandali môžu spôsobiť škodu na majetku (posprejovať fasádu), alebo na aute (prerezanie pneumatík). Pozrite si, aké druhy vandalizmu poisťovne rozlišujú, aké doklady budú požadovať a s akými prípadmi sa poisťovne stretávajú najčastejšie.
02.10.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Vandalizmus: Ktoré škody vám preplatí poisťovňa a ktoré nie?
31403_obr

Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz

Svet zažil tzv. annus horribilis - globálne finančné aktíva poklesli o 2,7 %, čo je najväčší pokles od svetovej finančnej krízy. Z finančného majetku nám výrazne ukrajuje inflácia, potrebujeme sa naučiť inteligentne sporiť. Slovenskí sporitelia sa bankám otočili chrbtom – vyberali úspory a investovali na kapitálových trhoch, kde nakúpili rekordné množstvo cenných papierov za 1,5 miliardy eur.
28.09.2023
Čítať viac o Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz
Businessman podpisuje zmluvu-001

Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Dopravné nehody, zneužívanie, rôzne zločiny, či úmrtie blízkej osoby. Väčšina z nás si zažije počas svojho života určitý druh traumy. Hoci po takomto šoku nie každý na to myslí, ale obeť násilného trestného činu má nárok na odškodné. Či už po podaní žiadosti na ministerstve spravodlivosti, alebo ak má uzatvorené životné poistenie, tak prostredníctvom poistenia.
26.09.2023
Čítať viac o Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Vyberáme z banky.sk