Pokuta za telefonovanie počas jazdy stúpne až na 300 eur

Smartfón za volantom je najčastejšia príčina dopravných nehôd. Od augusta sa zvyšujú pokuty.

hands-grasping-a-steering-wheel
Parlament v júni schválil zmeny v zákone o cestnej premávke, a okrem iného budú prísnejšie penalizovaní aj šoféri, ktorí počas jazdy obsluhujú telefón a podobné zariadenia. Bude sa to považovať za závažné porušenie pravidiel.

Za telefonovanie bez systému "voľné ruky" (handsfree) zaplatí vodič na mieste 150 eur, v správnom konaní až 300 eur. Zároveň bude možné za tento priestupok uložiť zákaz činnosti a porušenie sa bude počítať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov.

Nevenovanie sa plne vedeniu vozidla a nesledovanie situácie v cestnej premávke - teda nepozornosť a rozptyľovanie za volantom patrí totiž posledné roky medzi najčastejšiu príčinou dopravných nehôd a to dokonca aj smrteľných. Podľa policajnej štatistiky za minulý rok tvoria nehody spôsobené porušením povinností vodiča (nevenovanie sa vedeniu vozidla, telefonovanie a pod.) až 47% všetkých nehôd. V prípade smrteľných nehôd je nepozornosť za volantom takisto na 1. mieste a tvorí až za 29% všetkých nehôd so smrteľnými následkami, minulý rok počet týchto dokonca stúpol. Nasleduje nedovolená rýchlosť (27%) a nesprávny spôsob jazdy (13%). Alarmujúce sú aj zistenia z iných európskych krajín, ktoré hovoria, že vodiči si riziko telefonovania za volantom uvedomujú, napriek tomu sa používania mobilov v aute nevzdávajú. Prieskum expertnej organizácie DEKRA ukázal, že v Nemecku občas používa svoj mobil za volantom až 55% vodičov. Najčastejšie dôvody vziať smartfón do ruky sú prichádzajúce SMS alebo správy WhatsApp, či notifikácie na sociálnych sieťach. Tretina všetkých vodičov ich počas jazdy aspoň občas číta. Jedna štvrtina vodičov prijíma prichádzajúce telefonické volania bez handsfree zariadenia, každý piaty vodič sám píše správy a každý šiesty zasa niekomu volá bez handsfree.

Nebezpečenstvo narastá pri písaní SMS

Aby ste mali lepšiu predstavu: Písanie do mobilu je zhruba to isté, ako keby vodič počas jazdy na pár sekúnd zavrel oči. Ak ide o mikrospánok, o nebezpečenstve nikto nepochybuje. Pre mnohých vodičov je však celkom normálne sedieť za volantom a hľadieť na mobil. A pritom je efekt v podstate rovnaký. Kto sa pri rýchlosti 50km/h tri sekundy miesto na cestu pozerá na mobilný telefón, prejde počas tejto doby skoro 42 metrov naslepo. Po piatich sekundách je to skoro 70 metrov.

Poisťovne reagujú

Na tieto alarmujúce zistenia už reagujú aj poistenie vo svete. V niektorých krajinách západnej Európy venujú poisťovne vodičom bez smartfónu za volantom prémiu až do 50% z ceny PZP. Niektoré americké poisťovne zasa začali vyvíjať technológiu, ktorá monitoruje pohyb a narábanie so smartfónom v aute – zariadenie monitoruje, či mobil ležal v čase jazdy vodorovne, či došlo k odomknutiu obrazovky, kedy sa použili jednotlivé aplikácie a pod. Informácie získané z tejto technológie poisťovne vyhodnotia a ak by sa potvrdilo používanie mobilu počas jazdy, poisťovňa by takýmto vodičom mohla zvýšiť poistné.

„Aj keď u nás zatiaľ používanie smartfónu alebo akéhokoľvek mobilného telefónu počas jazdy nemá vplyv na poistné plnenie ani výšku poistného, chceme varovať vodičov, aby mobily počas jazdy odložili. Štatistika smrteľných nehôd následkom používania smartfónov je naozaj alarmujúca. Z našich zistení navyše vyplýva, že používanie mobilu sa stáva nebezpečným nielen počas jazdy autom ale aj pre iných účastníkov cestnej premávky. Evidujeme prípady, keď chodci vošli na cestu pri čítaní správ v mobile, resp. so slúchadlami na ušiach a nehody mali fatálne následky,“ upozorňuje manažér likvidácie poistenie škôd z motorových vozidiel UNIQA Jiří Moravec.

Vyberáme z Poistovne.sk

burst-reading-in-hospital

eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?

Potrebujete lieky? Nemusíte chodiť do ambulancie, stačí zavolať.
19.04.2024 | redakcia
Čítať viac o eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?
freelancer-typing-on-keyboard

Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Pri niektorých finančných produktoch je možné určiť oprávnenú osobu. Pozrite si, prečo sa ju oplatí určiť a aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom.
17.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?
dentist-doing-checkup

Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Návšteva zubára sa niektorým Slovákom predraží. Ministerstvo zdravotníctva SR totiž po konzultácii s rezortom financií navrhlo revíziu v benefitoch zdravotných poisťovní. Dotkne sa pritom práve poskytovania zubného benefitu zdravotnými poisťovňami.
15.04.2024
Čítať viac o Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Vyberáme z banky.sk