Odpovede na 10 najčastejších otázok týkajúcich sa poistenia počas zimnej dovolenky
S príchodom jarných prázdnin sa na Slovensku očakáva zvýšený záujem o dovolenky v rôznych vysokohorských strediskách, či už doma alebo v zahraničí. Poisťovne odpovedajú na 10 najčastejších otázok týkajúcich sa poistenia počas zimnej dovolenky:

1. S rodinou sa plánujeme ísť lyžovať. Na aké poistenie by sme mali myslieť a čo všetko kryje?
Súčasťou zimnej výbavy by malo byť cestovné poistenie, ktoré vás kryje na dovolenke v zahraničí aj na Slovensku. Vybrať si môžete medzi krátkodobým alebo celoročným cestovným poistením. Ide o komplexné poistenie, ktoré kryje riziká, ako sú smrteľné úrazy, liečebné náklady v zahraničí (úraz pri lyžovaní), odškodné za trvalé následky úrazu či škody z občianskej zodpovednosti spôsobené napríklad pri strete lyžiarov na svahu. Ak okrem lyžovania plánujete aj iné športy, vopred si overte, či sú poistením kryté.Ak patríte medzi turistov, ktorí v priebehu roka často a radi cestujú na hory, či už na Slovensku alebo do zahraničia, odporúčame vám uzatvoriť si celoročné cestovné poistenie, ktoré je cenovo výhodnejšie.
2. Prečo je dôležité mať uzatvorené cestovné poistenie na lyžovačke?
Na svahu sa môže zraniť každý, či už je to začiatočník alebo skúsený lyžiar a náklady na liečbu sa môžu vyšplhať až na tisíce eur. „V poisťovni evidujeme napríklad prípad klienta, ktorý sa bol lyžovať v Rakúskych Alpách. Žiaľ, nešťastným pádom utrpel silný otras mozgu a stratu pamäte, čo si vyžiadalo okamžitý prevoz vrtuľníkom do najbližšej nemocnice. Výška poistného plnenia sa vyšplhala na viac ako 7 300 eur,“ hovorí Eva Štefančínová, produktová manažérka cestovného poistenia z poisťovne Generali.3. Kryje cestovné poistenie krádež batožiny a lyžiarskej výstroje?
Batožinu si môžete poistiť v rámci cestovného poistenia. Čo sa týka hodnotnejších vecí, ako sú napríklad lyže či iné športové náradie, dbajte na to, aby ste ich mali dostatočne zabezpečené napríklad v uzamykateľnom strešnom boxe na aute alebo v stráženej hotelovej šatni. Majte na pamäti, že na voľne odložené lyže sa poistné krytie nevzťahuje.4. Dojednali sme si cestovné poistenie na 10 dní. Ak by sme sa na dovolenke rozhodli zostať dlhšie, je možné poistenie predĺžiť?
Ak ste si dojednali krátkodobé cestovné poistenie na dobu určitú a váš pobyt sa nečakane predĺži, poistenie si môžete predĺžiť novou zmluvou. Jednoducho si ju uzatvoríte online. Mali by ste tak urobiť najneskôr posledný deň platnosti aktuálneho cestovného poistenia, aby ste boli poistení nepretržite.5. Zranil/a som sa na svahu, pričom pred jazdou som požil alkohol. Uhradí mi poisťovňa liečebné náklady?
Alkohol výrazne zhoršuje koordináciu a rovnováhu, spomaľuje reakcie, znižuje pozornosť a zvyšuje riziko nehôd. Skreslené vnímanie vzdialenosti a rýchlosti často vedie ku kolíziám s inými lyžiarmi. „Užitie alkoholu patrí k najčastejším výlukám z cestovného poistenia a klient si v prípade zranenia musí zásah hradiť sám. Ak príde k úrazu mimo vyznačených zjazdoviek na slovenských svahoch, náklady spojené so zásahom HZS musí taktiež znášať klient,“ dopĺňa Patrik Klimko, riaditeľ úseku vývoja produktov poisťovne Wüstenrot. V niektorých krajinách sú zavedené kontroly a sankcie za lyžovanie pod vplyvom alkoholu. Podľa údajov z Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR napríklad v Taliansku na svahu platí nulová tolerancia alkoholu. V prípade pozitívneho testu hrozí lyžiarovi pokuta až do výšky 1 000 eur, resp. trestné stíhanie. Rovnako je zakázané lyžovať pod vplyvom toxických látok.Poisťovňa Generali toleruje hladinu alkoholu v krvi do 0,8 promile (0,38 mg/l). Tolerancia je však iba pod podmienkou, že sa neporušujú miestne predpisy. Krytie sa vzťahuje na poistenie liečebných nákladov, úrazové poistenie, ale aj na poistenie pátrania a záchrany. Pri posudzovaní poistenej udalosti poisťovňa stále skúma príčinné súvislosti, a teda do akej miery alkohol zavinil poistnú udalosť.