Odpovede na 10 najčastejších otázok týkajúcich sa poistenia počas zimnej dovolenky

S príchodom jarných prázdnin sa na Slovensku očakáva zvýšený záujem o dovolenky v rôznych vysokohorských strediskách, či už doma alebo v zahraničí. Poisťovne odpovedajú na 10 najčastejších otázok týkajúcich sa poistenia počas zimnej dovolenky:

a-blanket-of-mist-over-a-large-ski-resort-on-a-mountain

1. S rodinou sa plánujeme ísť lyžovať. Na aké poistenie by sme mali myslieť a čo všetko kryje?

Súčasťou zimnej výbavy by malo byť cestovné poistenie, ktoré vás kryje na dovolenke v zahraničí aj na Slovensku. Vybrať si môžete medzi krátkodobým alebo celoročným cestovným poistením. Ide o komplexné poistenie, ktoré kryje riziká, ako sú smrteľné úrazy, liečebné náklady v zahraničí (úraz pri lyžovaní), odškodné za trvalé následky úrazu či škody z občianskej zodpovednosti spôsobené napríklad pri strete lyžiarov na svahu. Ak okrem lyžovania plánujete aj iné športy, vopred si overte, či sú poistením kryté.

Ak patríte medzi turistov, ktorí v priebehu roka často a radi cestujú na hory, či už na Slovensku alebo do zahraničia, odporúčame vám uzatvoriť si celoročné cestovné poistenie, ktoré je cenovo výhodnejšie.

2. Prečo je dôležité mať uzatvorené cestovné poistenie na lyžovačke?

Na svahu sa môže zraniť každý, či už je to začiatočník alebo skúsený lyžiar a náklady na liečbu sa môžu vyšplhať až na tisíce eur. „V poisťovni evidujeme napríklad prípad klienta, ktorý sa bol lyžovať v Rakúskych Alpách. Žiaľ, nešťastným pádom utrpel silný otras mozgu a stratu pamäte, čo si vyžiadalo okamžitý prevoz vrtuľníkom do najbližšej nemocnice. Výška poistného plnenia sa vyšplhala na viac ako 7 300 eur,“ hovorí Eva Štefančínová, produktová manažérka cestovného poistenia z poisťovne Generali.

3. Kryje cestovné poistenie krádež batožiny a lyžiarskej výstroje?

Batožinu si môžete poistiť v rámci cestovného poistenia. Čo sa týka hodnotnejších vecí, ako sú napríklad lyže či iné športové náradie, dbajte na to, aby ste ich mali dostatočne zabezpečené napríklad v uzamykateľnom strešnom boxe na aute alebo v stráženej hotelovej šatni. Majte na pamäti, že na voľne odložené lyže sa poistné krytie nevzťahuje.

4. Dojednali sme si cestovné poistenie na 10 dní. Ak by sme sa na dovolenke rozhodli zostať dlhšie, je možné poistenie predĺžiť?

Ak ste si dojednali krátkodobé cestovné poistenie na dobu určitú a váš pobyt sa nečakane predĺži, poistenie si môžete predĺžiť novou zmluvou. Jednoducho si ju uzatvoríte online. Mali by ste tak urobiť najneskôr posledný deň platnosti aktuálneho cestovného poistenia, aby ste boli poistení nepretržite.

5. Zranil/a som sa na svahu, pričom pred jazdou som požil alkohol. Uhradí mi poisťovňa liečebné náklady?

Alkohol výrazne zhoršuje koordináciu a rovnováhu, spomaľuje reakcie, znižuje pozornosť a zvyšuje riziko nehôd. Skreslené vnímanie vzdialenosti a rýchlosti často vedie ku kolíziám s inými lyžiarmi.Užitie alkoholu patrí k najčastejším výlukám z cestovného poistenia a klient si v prípade zranenia musí zásah hradiť sám. Ak príde k úrazu mimo vyznačených zjazdoviek na slovenských svahoch, náklady spojené so zásahom HZS musí taktiež znášať klient,“ dopĺňa Patrik Klimko, riaditeľ úseku vývoja produktov poisťovne Wüstenrot. V niektorých krajinách sú zavedené kontroly a sankcie za lyžovanie pod vplyvom alkoholu. Podľa údajov z Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR napríklad v Taliansku na svahu platí nulová tolerancia alkoholu. V prípade pozitívneho testu hrozí lyžiarovi pokuta až do výšky 1 000 eur, resp. trestné stíhanie. Rovnako je zakázané lyžovať pod vplyvom toxických látok.

Poisťovňa Generali toleruje hladinu alkoholu v krvi do 0,8 promile (0,38 mg/l). Tolerancia je však iba pod podmienkou, že sa neporušujú miestne predpisy. Krytie sa vzťahuje na poistenie liečebných nákladov, úrazové poistenie, ale aj na poistenie pátrania a záchrany. Pri posudzovaní poistenej udalosti poisťovňa stále skúma príčinné súvislosti, a teda do akej miery alkohol zavinil poistnú udalosť.

6. Prečo pri lyžovačke v Taliansku musím mať uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu?

V Taliansku platí nariadenie, podľa ktorého musí mať každý športovec na svahu uzatvorené poistenie zodpovednosti pre prípad škody na majetku alebo zdraví spôsobené iným osobám. Zároveň je potrebné sa ním vedieť preukázať ešte pred vstupom na svah. Potvrdenie o poistení dostanete elektronicky v anglickom jazyku na váš e-mail. O tom, že poistenie zodpovednosti za škodu je naozaj potrebné sa presvedčil aj klient, ktorý mal na svahu v zahraničí stret s inou lyžiarkou. Jej hospitalizácia, ambulantné vyšetrenia a množstvo ďalších nákladov (súdne trovy) sa vyšplhali až do výšky 70-tisíc eur.

7. Je povinné nosiť prilbu pri lyžovaní alebo snowboardovaní?

Každá krajina má iné pravidlá. Na Slovensku je podľa zákona prilba povinnou súčasťou lyžiarskej výstroje pre lyžiarov a snowboardistov mladších ako 15 rokov. Avšak nosenie prilby pri zimných športoch je dôležité pre vašu bezpečnosť, a to bez ohľadu na vek, preto ju odporúčame vždy nosiť.

8. Nelyžujem, ale chodím na zimnú turistiku na horách. Mal by som zvážiť nejaké poistenie?

V prípade turistiky na Slovensku vám odporúčame dojednať poistenie na hory, ktoré kryje úhradu nevyhnutných nákladov pri zásahu Horskej záchrannej služby. Ak by ste mali v pláne podniknúť zimnú turistiku v zahraničí, je potrebné mať krátkodobé/celoročné cestovné poistenie. Okrem poistenia odporúčame mať stiahnutú aj aplikáciu Horská záchranná služba (HZS), s ktorou si privoláte pomoc v núdzi len jedným tlačidlom. Obsahuje množstvo užitočných funkcií. Ako turista si viete jednoducho dohľadať najbližšie stredisko HZS, najbližšiu horskú chatu alebo získať prehlaď o aktuálnych lavínových výstrahách. A ak by ste si pred odchodom na túru zabudli uzatvoriť poistenie do hôr, v aplikácii HZS si môžete uzatvoriť poistenie na hory.

9. Môžem si uzatvoriť poistenie na „poslednú chvíľu“?

V prípade, že ste si zabudli dojednať poistenie pred lyžovačkou alebo zimnou turistikou, nič sa nedeje. Poistiť sa môžete aj online tesne pred odchodom. Stačí, ak uhradíte poistenie platobnou kartou. Poistenie nadobudne platnosť ihneď po zaplatení a všetky potrebné dokumenty dostanete do svojej e-mailovej schránky vrátane asistenčnej kartičky. Tú si môžete stiahnuť do mobilu a mať ju tak pri sebe v digitálnej podobe. Kartička obsahuje kontakt na asistenčnú službu aj číslo poistnej zmluvy. Poistenie sa nedá uzatvoriť v momente, keď sa stane úraz alebo je nutné zavolať záchranárov.

10. Akým spôsobom môžem nahlásiť poistnú udalosť?

Poistnú udalosť je možné nahlásiť telefonicky, pomocou online formulára, písomne alebo osobne na ktorejkoľvek pobočke vašej poisťovne.

Vyberáme z Poistovne.sk

union-plagat

Odstávky systémov Union zdravotnej poisťovne a Union poisťovne dňa 22.3.2025 od 19:00

V sobotu 22.3.2025 v čase od 19:00 sa bude konať technická odstávka systémov poisťovní patriacich pod značku Union.
21.03.2025
Čítať viac o Odstávky systémov Union zdravotnej poisťovne a Union poisťovne dňa 22.3.2025 od 19:00
burst-partners-doctor-reaches-towards-shelf

VšZP odhalila závažné nedostatky v poplatkoch a kvalifikácii zdravotníckeho personálu

Všeobecná zdravotná poisťovňa vykonala rozsiahle kontroly na pracoviskách jednodňovej zdravotnej starostlivosti, ktoré poukázali na viaceré závažné nedostatky, ako neprehľadné úväzky lekárov, či povinné poplatky pre pacientov. S niektorými už zmluvu možno neuzatvorí.
19.03.2025 | redakčne upravené
Čítať viac o VšZP odhalila závažné nedostatky v poplatkoch a kvalifikácii zdravotníckeho personálu
allianz-partnerstvo-1

Allianz predlžuje celosvetové olympijské a paralympijské partnerstvo až do roku 2032

Allianz bude pokračovať ako celosvetový poisťovací partner Zimných olympijských a paralympijských hier 2030 vo Francúzskych Alpách a Olympijských a paralympijských hier 2032 v Brisbane. Poisťovateľ riadi riziká, poisťuje organizátorov, účastníkov a divákov. Vďaka partnerstvu stúpla obľúbenosť značky Allianz.
19.03.2025
Čítať viac o Allianz predlžuje celosvetové olympijské a paralympijské partnerstvo až do roku 2032

Vyberáme z banky.sk