Alkohol a lyžovačka – patria k sebe, či radšej nie?
Zima sa rozbieha a s pribúdajúcim snehom bude rásť aj počet úrazov pri zimných športoch. Tých, kde úlohy hral alkohol, nevynímajúc. Aj vy si na svah beriete fľaštičku s „hrejivým“ obsahom alebo sa alkoholom potužujete v bufete priamo na svahu? Pozor, okrem zvýšeného rizika úrazu môžete prísť aj o poistné plnenie.
Alkohol vás vonku nezahreje, je to mýtus
Testovanie, ktoré pred troma rokmi na rakúskych svahoch uskutočnil Úrad pre bezpečnosť na cestách, ukázalo, že pod vplyvov alkoholu bol každý piaty lyžiar či snoubordista. Aj keď na Slovensku podobné štatistiky neexistujú, požívanie alkoholu na svahu je u nás, žiaľ, bežnou realitou. „Ľudia často veria, že konzumácia alkoholu ich pri pobyte vonku zohreje, pravda je však opačná. Alkohol rozširuje cievy, čo znamená väčší prietok. Na krátky čas síce cítite zahriatie, no cez rozšírené cievy sa vaša krv bude v studenom prostredí ochladzovať rýchlejšie. V konečnom dôsledku vám tak po krátkom pocite tepla bude ešte väčšia zima,“ hovorí MUDr. Etela Janeková. „Na svah si preto radšej zoberte termosku s horúcim čajom, ten vás zohreje naozaj.“ Ak však neodoláte čaju s rumom alebo poháru vareného vína, dajte si po ich konzumácii aspoň hodinovú pauzu.
Nemusí pomôcť ani poistka
Alkohol či iné omamné látky otupujú zmysly. V praxi to znamená, že na svahu reagujete pomalšie, preceňujete svoje schopnosti, správate sa riskantnejšie a oveľa častejšie aj padáte. Neohrozujete pritom len seba, ale i ostatných ľudí na svahu. Ak sa pre prípad nepríjemnej udalosti spoliehate na vaše životné či cestovné poistenie, vedzte, že alkohol v krvi môže byť zásadnou prekážkou jeho vyplatenia. „V prípade, že osoba uplatňujúca si poistné plnenie bola v čase poistnej udalosti pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok a táto skutočnosť prispela ku vzniku poistnej udalosti, môže poisťovňa krátiť alebo dokonca úplne odmietnuť poistné plnenie,“ hovorí Jiří Čapek, generálny riaditeľ NN Životnej poisťovne. V takom prípade vás úraz môže vyjsť poriadne draho. Napríklad pri zlomenine ruky na zahraničnej lyžovačke počítajte so sumou až 3 000 eur. A ak spôsobíte škodu niekomu inému, môže to byť oveľa viac. „Najmä v cudzine posudzujú súdy takéto prípady mimoriadne prísne a odškodnenie pre poškodeného môže v prípadoch, kde hral úlohu alkohol, dosahovať sumy aj niekoľko desiatok tisíc eur,“ dodáva J. Čapek.