Telemedicína, či lekár na diaľku –Ako fungujú telekonzultácie, telemonitoring a telekonzílium. Časť 2.

Mnohí ľudia si nevedia predstaviť, ako môže lekár liečiť na diaľku. Vysvetlíme vám, ako fungujú niektoré telemedicínske aktivity a aké benefity prinášajú pacientom.

woman-checking-phone

Telekonzultácie

Asi najviac ľudí má skúsenosti práve s telekonzultáciami počas pandémie covidu, keď lekári ordinovali len na diaľku. Konzulácie cez obyčajný telefonický hovor alebo videohovor majú však opodstatnenie aj v čase, keď žiadna pandémia nie je. Častokrát sa pacient potrebuje len uistiť, ako má zvládnuť liečbu menej závažného ochorenia doma (prechladnutie, rôzne ľahšie respiračné ochorenia,…) a nemusí ísť do ambulancie osobne. Telekonzulácie môžete oceniť, aj keď ste na dovolenke v zahraničí a máte zdravotné ťažkosti. Cez apku/telefonicky sa jednoducho spojíte s lekárom, ktorý vám poradí, či liečbu zvládnete sami, alebo je potrebné navštíviť miestne zdravotné stredisko.

Telekonzultácie ponúka v rámci svojich benefitov aj Všeobecná zdravotná poisťovňa a Dôvera. Viac o benefite sme písali v článku: Nový benefit pre poistencov Dôvery – Lekár na telefóne. Aké telemedicínske služby ponúka konkurencia?
Telemonitoring


Telemedicína umožňuje vzdialený monitoring zdravotného stavu pacienta. Vďaka nemu je možné zdieľať namerané hodnoty vitálnych funkcií pacienta s lekárom na diaľku a v reálnom čase. Pacient tak dostane personalizovanú liečbu ušitú namieru. Ako to funguje? Lekár pri návšteve pacienta v ambulancii ho môže vyhodnotiť ako vhodného na vzdialený monitoring. Ukáže mu telemedicínsky prístroj (EKG monitor, glukomer, spirometer, pulzný oximeter, teplomer, tlakomer, váhu,...) a vysvetlí jeho používanie. Pacient si doma merá svoje funkcie podľa inštrukcií, ktoré mu dal lekár. Merať si môže napríklad teplotu, saturáciu kyslíkom, tlak, glukózu, váhu,.... Namerané hodnoty sa automaticky prenášajú do systému a lekár ich má hneď k dispozícii. Ak sa hodnota merania významne odlišuje od stanoveného štandardu, systém lekára upozorní.

Telemonitoring je výhodný aj pre pacienta, aj pre lekára – lekár má k dispozícii stále aktuálnu informáciu o stave pacienta, má ho pod lepším dohľadom. Pacient zas ušetrí veľa času, ktorý by strávil cestou do ambulancie, minimalizuje riziko, že sa v čakárni nakazí od iných pacientov, a je spokojnejší, pretože v prípade potreby mu vie lekár promptne zmeniť dávkovanie liekov, alebo inak upraviť liečbu.

Telekonzílium

Prostredníctvom telekonzília sa môžu prepojiť odborníci a tímy špecialistov z rôznych miest za účelom komplexnejšej a hlbšej analýzy a stanovenia diagnózy pacienta. A nielen to. Lekári v nemocnicach môžu množstvo problémov konzultovať na diaľku, pretože vyšetrenia a operácie môžu byť riešené cez kameru pripojenú online. Dokážu tak promptne posielať obrazové nálezy aj videozáznamy zákrokov. To umožňuje do procesu liečby zapojiť aj zahraničných odborníkov.

Vyberáme z Poistovne.sk

hands-grasping-a-steering-wheel

Havarijné poistenie sa môže oplatiť aj pre staršie vozidlá

Staršie vozidlá nemusia byť automaticky bez potreby havarijného poistenia, tvrdí ČSOB Poisťovňa.
04.12.2024
Čítať viac o Havarijné poistenie sa môže oplatiť aj pre staršie vozidlá
Union-zdravomer

Zdravotná poisťovňa Union rozšírila ponuku telemedicínskych služieb o Zdravomer

Zdravomer dokáže monitorovať stav niektorých vitálnych parametrov. Pozrite si, ako táto apka funguje a aké telemedicínske služby poskytujú ostatné zdravotné poisťovne.
04.12.2024 | redakcia
Čítať viac o Zdravotná poisťovňa Union rozšírila ponuku telemedicínskych služieb o Zdravomer
womens-athletic-leggings

Telemedicína: Aký je rozdiel medzi telemonitoringom a používaním fitness aplikácie? Časť 3.

V poslednej dobe nastal rozmach nositeľných zariadení (náramkov, prsteňov,...), ktoré slúžia na sledovanie vlastného zdravia a umožňujú monitorovať podobné veličiny ako v telemedicíne. Dokáže fitness aplikácia nahradiť telemedicínsku? Aké sú v nich rozdiely?
02.12.2024 | redakcia
Čítať viac o Telemedicína: Aký je rozdiel medzi telemonitoringom a používaním fitness aplikácie? Časť 3.

Vyberáme z banky.sk