Telemedicína: Aký je rozdiel medzi telemonitoringom a používaním fitness aplikácie? Časť 3.
V poslednej dobe nastal rozmach nositeľných zariadení (náramkov, prsteňov,...), ktoré slúžia na sledovanie vlastného zdravia a umožňujú monitorovať podobné veličiny ako v telemedicíne. Dokáže fitness aplikácia nahradiť telemedicínsku? Aké sú v nich rozdiely?

Wellness/Fitness náramky, hodinky, prstene spojené s aplikáciou
V súčasnosti je na trhu množstvo fitness zariadení, ktoré dokážu monitorovať tepovú frekvenciu, kvalitu spánku, okysličenie krvi, dýchanie či počet prejdených krokov. Celé nastavenie aplikácie je na pleciach používateľa. Lekár do tohto procesu nevstupuje vôbec. Fitness nositeľné zariadenia nie sú nijako regulované zdravotníckym systémom. Bezpečnosť je všeobecná, riadi sa pravidlami firmy, ktorá poskytuje danú službu.- Telemedicína, či lekár na diaľku – čo si má pacient predstaviť pod týmito zdravotnými službami? Časť 1.
- Telemedicína, či lekár na diaľku –Ako fungujú telekonzultácie, telemonitoring a telekonzílium. Časť 2.
Namerané údaje sa neprenášajú do zdravotnej dokumentácie používateľa a majú skôr informatívnu funkciu pre užívateľa. V prípade zdravotných ťažkostí používateľ sa sám rozhodne, či namerané údaje poskytne svojmu lekárovi pri vyšetrení, alebo nie.
Kúpu fitness náranku a používanie aplikácie si hradí používateľ sám.
- Nový benefit pre poistencov Dôvery – Lekár na telefóne. Aké telemedicínske služby ponúka konkurencia?
- Európsky preukaz poistenca ani cestovné poistenie nekryje každé ošetrenie v zahraničí
- Toto robia pacienti s vysokým krvným tlakom nesprávne
- Dôležité fakty o cukrovke
Telemedicína - Telemonitoring
Na rozdiel od wellness/fitness aplikácií, telemonitoring je nastavený na pokyn lekára, a môže byť prepojený aj s rodinnými príslušníkmi. Používajú sa tu prístroje, ktoré sú definované ako zdravotnícke prostriedky alebo sú aspoň medicínsky certifikované. Pacient si v domácom prostredí môže merať teplotu, saturáciu kyslíkom, tlak, glukózu, váhu,.... Ochrana dát je prísnejšia než pri wellness aplikáciách, pričom sa dodržiavajú predpisy zákona o zdravotných službách, zdravotnej dokumentácii, ako aj nariadenia GDPR.V praxi telemonitoring poskytuje informácie o zdravotnom stave pacienta v spolupráci so zdravotníckym zariadením a slúži na prevenciu, diagnostiku, liečbu, rehabilitáciu a paliatívnu starostlivosť. Ak sa hodnota meraní významne odlišuje od stanoveného štandardu, systém lekára upozorní. Lekár tým pádom môže promptne zareagovať a upraviť liečbu.
V súčasnosti je telemonitoring hradený zdravotnými poisťovňami len veľmi obmedzene vo forme benefitných programov. Inak je financovanie na pleciach pacienta. Veríme, že do budúcnosti sa to zmení.