Kto má nárok na bezplatné očkovanie proti HPV vírusu

Od 1. decembra 2023 sa rozširuje skupina detí, ktoré majú nárok na bezplatné očkovanie proti vírusu HPV.

a-doctor-smiles-while-holding-her-clipboard
Deťom vo veku 12 až 14 rokov zdravotná poisťovňa uhradí očkovanie proti HPV vírusu v plnej výške. Stačí, ak prvú dávku u svojho všeobecného lekára stihnú najneskôr v deň svojich 15. narodenín. Z verejného zdravotníctva je hradené očkovanie dvomi dávkami. Ak je prvá dávka podaná najneskôr v deň pred 15. narodeninami, bude preplatená aj druhá dávka vakcíny.

Doposiaľ mali nárok na plnú úhradu len 12-ročné deti, avšak nová novinka rozširuje možnosti očkovania a zvyšuje efektívnosť ochrany pred nebezpečným vírusom.

Vírus HPV môžu dostať ženy aj muži, spôsobuje komplikované ochorenia, ako rakovinu krčka maternice, rakovinu ženských a mužských pohlavných orgánov. Očkovanie pomáha prevencii a najúčinnejšie je práve pred začiatkom aktívneho sexuálneho života. Ideálne je okolo 11. až 13. roku života.

Príspevok na očkovanie starších detí nad rámec zákona

Zdravotné poisťovne prispejú na očkovaciu vakcínu aj starším deťom:

VšZP

VšZP preplatí do 50 % z ceny každej vakcíny starším deťom do 18 rokov (presnejšie do veku 17 rokov a 364 dní). Poistenci môžu požiadať o príspevok na tento doplatok v rámci benefitu na prevenciu a očkovanie v Peňaženke zdravia MINI aj MAXI, a to do výšky 31,45 eura na jednu dávku vakcíny. Žiadosť môžu poslať hneď po podaní prvej dávky

Dôvera

Poistencom od 15 do 17 rokov na očkovanie prispeje Dôvera do výšky 70 % nákladov za očkovanie (do maximálnej výšky 130 €) na vakcínu CERVARIX sus. inj. 1 x 0,5ml. a vakcínu Gardasil 9 sus. Inj. 1 x 0,5 ml. Výška príspevku závisí od toho, ako dlho je dieťa poistené v Dôvere.

Ak sa chlapec alebo dievča zaočkujú ešte pre 15. rokom života, najlepšiu ochranu mu zabezpečia dve vakcíny. Staršie deti potrebujú tri.

Union

V rámci benefitov Union poskytne príspevok 50 % z ceny na každú dávku vakcíny Cervarix alebo Gardasil 9 pre deti (dievčatá a chlapcov) od 15 rokov, až do dovŕšenia 18. roku života.

Nezabudnite: Ak chcete využiť tento benefit, vytlačte si najprv Žiadosť o úhradu očkovacej látky. Uschovajte si účtenku z lekárne. Po zaočkovaní si žiadosť nechajte potvrdiť u pediatra. Potvrdenú žiadosť spolu s účtenkou zašlite do vašej zdravotnej poisťovne. Viac informácií o tomto benefite nájdete na webovej stránke svojej zdravotnej poisťovne.

Vyberáme z Poistovne.sk

business-sales-meeting

Čo poisťovne považujú za poistný podvod?

Napriek tomu, že za poistný podvod môže hroziť aj väzenie, každý rok sa pokúša oklamať poisťovňu tisíce ľudí. Čo všetko považuje poisťovňa za poistný podvod?
23.02.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Čo poisťovne považujú za poistný podvod?
view-of-a-tidy-living-room-with-a-grey-sectional

Pri škode na majetku si dajte pozor, z ktorej poistky žiadate odškodnenie

Pozrite si, čo treba robiť ak vás vytopí sused a z ktorej poistky si treba žiadať odškodnenie od poisťovne. Pri náhrade škody z poistenia domácnosti/nehnuteľnosti a pri náhrade škody z poistneia zodpovednosti za škodu poisťovne totiž vyčíslia rôzne sumy.
21.02.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Pri škode na majetku si dajte pozor, z ktorej poistky žiadate odškodnenie
bankomat-poskodeny-GDV

Zaujímavosť: Útoky na bankomaty pomocou výbušnín rapídne stúpli

Celoštátny zväz nemeckého poisťovníctva (GDV) zverejnil správu o tom, že v Nemecku stále pribúdajú útoky na bankomaty pomocou výbušnín. GDV prvýkrát v histórii zverejnil aj konkrétne údaje o útokoch a vzniknutých škodách.
19.02.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Zaujímavosť: Útoky na bankomaty pomocou výbušnín rapídne stúpli

Vyberáme z banky.sk