Kto má nárok na bezplatné očkovanie proti HPV vírusu

Od 1. decembra 2023 sa rozširuje skupina detí, ktoré majú nárok na bezplatné očkovanie proti vírusu HPV.

a-doctor-smiles-while-holding-her-clipboard
Deťom vo veku 12 až 14 rokov zdravotná poisťovňa uhradí očkovanie proti HPV vírusu v plnej výške. Stačí, ak prvú dávku u svojho všeobecného lekára stihnú najneskôr v deň svojich 15. narodenín. Z verejného zdravotníctva je hradené očkovanie dvomi dávkami. Ak je prvá dávka podaná najneskôr v deň pred 15. narodeninami, bude preplatená aj druhá dávka vakcíny.

Doposiaľ mali nárok na plnú úhradu len 12-ročné deti, avšak nová novinka rozširuje možnosti očkovania a zvyšuje efektívnosť ochrany pred nebezpečným vírusom.

Vírus HPV môžu dostať ženy aj muži, spôsobuje komplikované ochorenia, ako rakovinu krčka maternice, rakovinu ženských a mužských pohlavných orgánov. Očkovanie pomáha prevencii a najúčinnejšie je práve pred začiatkom aktívneho sexuálneho života. Ideálne je okolo 11. až 13. roku života.

Príspevok na očkovanie starších detí nad rámec zákona

Zdravotné poisťovne prispejú na očkovaciu vakcínu aj starším deťom:

VšZP

VšZP preplatí do 50 % z ceny každej vakcíny starším deťom do 18 rokov (presnejšie do veku 17 rokov a 364 dní). Poistenci môžu požiadať o príspevok na tento doplatok v rámci benefitu na prevenciu a očkovanie v Peňaženke zdravia MINI aj MAXI, a to do výšky 31,45 eura na jednu dávku vakcíny. Žiadosť môžu poslať hneď po podaní prvej dávky

Dôvera

Poistencom od 15 do 17 rokov na očkovanie prispeje Dôvera do výšky 70 % nákladov za očkovanie (do maximálnej výšky 130 €) na vakcínu CERVARIX sus. inj. 1 x 0,5ml. a vakcínu Gardasil 9 sus. Inj. 1 x 0,5 ml. Výška príspevku závisí od toho, ako dlho je dieťa poistené v Dôvere.

Ak sa chlapec alebo dievča zaočkujú ešte pre 15. rokom života, najlepšiu ochranu mu zabezpečia dve vakcíny. Staršie deti potrebujú tri.

Union

V rámci benefitov Union poskytne príspevok 50 % z ceny na každú dávku vakcíny Cervarix alebo Gardasil 9 pre deti (dievčatá a chlapcov) od 15 rokov, až do dovŕšenia 18. roku života.

Nezabudnite: Ak chcete využiť tento benefit, vytlačte si najprv Žiadosť o úhradu očkovacej látky. Uschovajte si účtenku z lekárne. Po zaočkovaní si žiadosť nechajte potvrdiť u pediatra. Potvrdenú žiadosť spolu s účtenkou zašlite do vašej zdravotnej poisťovne. Viac informácií o tomto benefite nájdete na webovej stránke svojej zdravotnej poisťovne.

Vyberáme z Poistovne.sk

business-women-working

V poistení nezabudnite na oprávnenú osobu. Takto ju môžete určiť, zmeniť a zrušiť.

Vysvetlíme vám význam oprávnenej osoby a odpovieme na praktické otázky, ako ju môžete určiť, zmeniť, či zrušiť. Poradíme, čo treba robiť v prípade rozvodu a aké obmedzenia sú pri maloletých oprávnených osobách.
22.05.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o V poistení nezabudnite na oprávnenú osobu. Takto ju môžete určiť, zmeniť a zrušiť.
redakcia-nehoda1

Minulý rok riešila Allianz 64 škôd spôsobených alkoholom za volantom. Najväčší účet presiahol 238-tisíc

Za škody spôsobené opitými vodičmi vyplatila Allianz za minulý rok takmer 607-tisíc eur. Vodička pod vplyvom drog spôsobila škodu za 238-tisíc eur. Účet musí zaplatiť. Allianz sa opäť zapojila do edukatívnej kampane, v ktorej návštevníkom barov a krčiem rozdávajú fiktívne účty s reálnymi nákladmi za nehodu pod vplyvom alkoholu.
21.05.2024
Čítať viac o Minulý rok riešila Allianz 64 škôd spôsobených alkoholom za volantom. Najväčší účet presiahol 238-tisíc
holiday-suitcase

Ako si vybrať a porovnať cestovné poistenie

Cena by nemala byť rozhodujúcim kritériom. Všímajte si poistné riziká i výšku krytia. Poradíme vám aj, na čo netreba zabudnúť pred vycestovaním.
20.05.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Ako si vybrať a porovnať cestovné poistenie

Vyberáme z banky.sk