Podpoistenie sa netýka len nehnuteľností, ale aj životného poistenia

Životné poistenie má chrániť klientov a nahradiť výpadok príjmov v prípade vážnych životných situácií. V čase rastúcej inflácie, keď má každý oveľa vyššie životné náklady, treba prehodnotiť aj výšku poistnej sumy.

woman-resting-her-feet-by-the-window
Pri raketovom raste cien nehnuteľností a zdražovaniu stavebných materiálov, všetky poisťovne apelovali na aktualizáciu poistných súm v majetkovom poistení. Pri totálnej škode, by vám určite nestačilo plnenie od poisťovne, ak ste si poistnú sumu neaktualizovali v posledných rokoch. Pri podpoistení na nové bývanie by ste nemali dosť peňazí.

Ale inflácia nezasiahla len nehnuteľnosti a stavebníctvo, ale aj všetky ostatné oblasti. Čiže aj keď náš životný štandard ostal rovnaký, platíme za neho viac.

„Na to, aby v prípade poistnej udalosti dostal klient vyplatenú adekvátnu sumu, musí mať správne nastavené poistenie. V čase rastúcich cien ide najmä o aktualizáciu poistných súm pri tzv. veľkých rizikách, ako je smrť, kritické choroby, invalidita či strata príjmu,“ upozorňuje manažérka poistenia osôb UNIQA Eva Trajboldová. Životné poistenie uzatvára človek na desiatky rokov a ak ho neaktualizuje, v prípade vážnej poistnej udalosti mu výplata plnenia nemusí stačiť na vykrytie výpadku príjmu. „ Uvediem príklad: Klient uzavrel životné poistenie v roku 2005 a sumu si v prípade invalidity nastavil napríklad na 10 000 Eur. V tom čase by mu stačila na liečenie aj vykrytie príjmu na rok, ak by nemohol pracovať. Teraz by mu už táto suma nestačila a na liečenie a vykrytie výpadku príjmu by potreboval viac ako 1,5 násobok tejto poistenej sumy,“ vysvetľuje E. Trajboldová.

Ľudia by mali aktualizovať zmluvy životného poistenia nielen kvôli rastúcej inflácii ale vždy pri dôležitej životnej zmene ako je hypotéka, narodenie detí či zmena zamestnania.

Kvalitná poistka = správne poistené fatálne riziká

Kvalitné životné poistenie by malo mať správne nastavené tzv. fatálne riziká, akými sú smrť, kritické choroby či invalidita. Ľudia si pritom na úkor týchto často poisťujú drobné riziká, ako sú denné dávky pri hospitalizácii a pod., takéto udalosti však dokážu zvládnuť aj bez poistenia. Napríklad finančnou rezervou. Prepad príjmov pri vážnej diagnóze či invalidite býva pritom naozaj razantný a kvalitná poistka im výpadok dokáže pokryť.

Pre správne nastavenie životného poistenia a poistných súm je vždy dôležitá dobrá analýza konkrétneho klienta. Je potrebné zistiť, aká je jeho životná situácia a čo od poistky očakáva. Napríklad, či je slobodný alebo má rodinu, či má alebo nemá hypotéku a pod. Samozrejme, tieto parametre sa môžu počas života meniť a preto je dôležité životné poistky aktualizovať.

Ak vám niekto ponúka životné poistenie, no vôbec sa nezaujíma o vašu rodinnú a finančnú situáciu, zbystrite pozornosť. Univerzálne dobrá životná poistka rovnaká pre všetkých totiž neexistuje.

Vyberáme z Poistovne.sk

IMG_20180706_154126_HDR

Vandalizmus: Ktoré škody vám preplatí poisťovňa a ktoré nie?

Vandali môžu spôsobiť škodu na majetku (posprejovať fasádu), alebo na aute (prerezanie pneumatík). Pozrite si, aké druhy vandalizmu poisťovne rozlišujú, aké doklady budú požadovať a s akými prípadmi sa poisťovne stretávajú najčastejšie.
02.10.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Vandalizmus: Ktoré škody vám preplatí poisťovňa a ktoré nie?
31403_obr

Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz

Svet zažil tzv. annus horribilis - globálne finančné aktíva poklesli o 2,7 %, čo je najväčší pokles od svetovej finančnej krízy. Z finančného majetku nám výrazne ukrajuje inflácia, potrebujeme sa naučiť inteligentne sporiť. Slovenskí sporitelia sa bankám otočili chrbtom – vyberali úspory a investovali na kapitálových trhoch, kde nakúpili rekordné množstvo cenných papierov za 1,5 miliardy eur.
28.09.2023
Čítať viac o Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz
Businessman podpisuje zmluvu-001

Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Dopravné nehody, zneužívanie, rôzne zločiny, či úmrtie blízkej osoby. Väčšina z nás si zažije počas svojho života určitý druh traumy. Hoci po takomto šoku nie každý na to myslí, ale obeť násilného trestného činu má nárok na odškodné. Či už po podaní žiadosti na ministerstve spravodlivosti, alebo ak má uzatvorené životné poistenie, tak prostredníctvom poistenia.
26.09.2023
Čítať viac o Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Vyberáme z banky.sk