Prekonali ste Covid-19? Za týchto podmienok vás poistia

Ak ste prekonali Alphu, Deltu, či Omicron, závažné postcovidové problémy, môže poisťovňa vyhodnotiť ako prekážku v poistení. Alebo vás poistí, ale zaplatíte si za to viac.

portrait-of-a-woman-wearing-disposable-face-mask
Pandémia koronavírusu nás sprevádza už viac ako dva roky a zareagovali na ňu aj komerčné poisťovne. Ak si chcete uzatvoriť životné poistenie, v zdravotnom dotazníku sa stretnete s otázkou, či ste prekonali ochorenie Covid-19. Samozrejme, iba jeho prekonanie nemá vplyv na poistenie, jeho cenu či prípadné plnenie poistenia. Ako však upozorňuje Ivan Huspenina, garant pre životné poistenie spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom, ak má budúci klient vážnejšie následky, ktoré Covid-19 spôsobil, môže poisťovňa zvážiť rizikovosť takéhoto klienta: „Môže sa tak stať napríklad pri vážnom poškodení pľúc.“

S výlukou či za viac peňazí

Poisťovňa môže v prípade vážnych následkov rozhodnúť aj o neprijatí klienta do poistenia. Problémom to môže byť napríklad pri uzatváraní životných poistiek pri hypotékach.

Alternatívou k odmietnutiu klienta je prijatie klienta s výlukami. V takom prípade pri chorobe, ktorá by mala súvis s diagnózou pred vstupom klienta do poistenia, by poisťovňa takúto udalosť neplnila.

Ďalšou možnosťou je, že by síce poisťovňa poistila žiadateľa bez výluk, avšak s vyššou platbou za poistku.

Pomôžu pripoistenia

Samotná diagnóza Covid nie je zaradená komerčnými poisťovňami medzi závažné choroby, no môže spôsobiť závažné ochorenia, vyžadujúce si dlhotrvajúcu liečbu, alebo diagnózu, ktorá je zaradená medzi závažné choroby, kde už je možné žiadať poisťovňu o plnenie pri pripoistení iných kritických diagnóz.

Ku kritickým diagnózam môže patriť napríklad vážne zlyhanie pľúc, konečné štádium zlyhania pľúc, strata sebestačnosti a podobne.

Ak by v dôsledku korony došlo k vážnemu poškodeniu zdravia a Sociálna poisťovňa vás uzná za invalida, máte tiež nárok na poistné plnenie v prípade, že máte dojednané pripoistenie invalidity. Obdobne poisťovňa plní v prípade, že máte dojednané pripoistenie PN. PN-ka musí byť vypísaná lekárom z dôvodu choroby. „Samozrejme, je nutné, aby boli splnené poistné podmienky, najmä požadovaná doba liečby,“ dodáva odborník.

Odborníci na poistenie radia, že poistením by ste mali mať pokryté tie riziká, ktoré majú na váš život najväčší finančný dopad. „Práve tieto tri pripoistenia – pripoistenie PN, závažných chorôb a invalidity patria medzi najdôležitejšie pripoistenia,“ upozorňuje I. Huspenina.

V prípade toho najhoršieho, teda ak by komplikácie mali za následok smrť, poisťovne vyplatia poistku pozostalým. Žiadna poisťovňa nemá vo výlukách smrť, ktorá by nastala v prípade COVID-19.

Vyberáme z Poistovne.sk

IMG_20180706_154126_HDR

Vandalizmus: Ktoré škody vám preplatí poisťovňa a ktoré nie?

Vandali môžu spôsobiť škodu na majetku (posprejovať fasádu), alebo na aute (prerezanie pneumatík). Pozrite si, aké druhy vandalizmu poisťovne rozlišujú, aké doklady budú požadovať a s akými prípadmi sa poisťovne stretávajú najčastejšie.
02.10.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Vandalizmus: Ktoré škody vám preplatí poisťovňa a ktoré nie?
31403_obr

Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz

Svet zažil tzv. annus horribilis - globálne finančné aktíva poklesli o 2,7 %, čo je najväčší pokles od svetovej finančnej krízy. Z finančného majetku nám výrazne ukrajuje inflácia, potrebujeme sa naučiť inteligentne sporiť. Slovenskí sporitelia sa bankám otočili chrbtom – vyberali úspory a investovali na kapitálových trhoch, kde nakúpili rekordné množstvo cenných papierov za 1,5 miliardy eur.
28.09.2023
Čítať viac o Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz
Businessman podpisuje zmluvu-001

Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Dopravné nehody, zneužívanie, rôzne zločiny, či úmrtie blízkej osoby. Väčšina z nás si zažije počas svojho života určitý druh traumy. Hoci po takomto šoku nie každý na to myslí, ale obeť násilného trestného činu má nárok na odškodné. Či už po podaní žiadosti na ministerstve spravodlivosti, alebo ak má uzatvorené životné poistenie, tak prostredníctvom poistenia.
26.09.2023
Čítať viac o Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Vyberáme z banky.sk