Prekonali ste Covid-19? Za týchto podmienok vás poistia

Ak ste prekonali Alphu, Deltu, či Omicron, závažné postcovidové problémy, môže poisťovňa vyhodnotiť ako prekážku v poistení. Alebo vás poistí, ale zaplatíte si za to viac.

portrait-of-a-woman-wearing-disposable-face-mask
Pandémia koronavírusu nás sprevádza už viac ako dva roky a zareagovali na ňu aj komerčné poisťovne. Ak si chcete uzatvoriť životné poistenie, v zdravotnom dotazníku sa stretnete s otázkou, či ste prekonali ochorenie Covid-19. Samozrejme, iba jeho prekonanie nemá vplyv na poistenie, jeho cenu či prípadné plnenie poistenia. Ako však upozorňuje Ivan Huspenina, garant pre životné poistenie spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom, ak má budúci klient vážnejšie následky, ktoré Covid-19 spôsobil, môže poisťovňa zvážiť rizikovosť takéhoto klienta: „Môže sa tak stať napríklad pri vážnom poškodení pľúc.“

S výlukou či za viac peňazí

Poisťovňa môže v prípade vážnych následkov rozhodnúť aj o neprijatí klienta do poistenia. Problémom to môže byť napríklad pri uzatváraní životných poistiek pri hypotékach.

Alternatívou k odmietnutiu klienta je prijatie klienta s výlukami. V takom prípade pri chorobe, ktorá by mala súvis s diagnózou pred vstupom klienta do poistenia, by poisťovňa takúto udalosť neplnila.

Ďalšou možnosťou je, že by síce poisťovňa poistila žiadateľa bez výluk, avšak s vyššou platbou za poistku.

Pomôžu pripoistenia

Samotná diagnóza Covid nie je zaradená komerčnými poisťovňami medzi závažné choroby, no môže spôsobiť závažné ochorenia, vyžadujúce si dlhotrvajúcu liečbu, alebo diagnózu, ktorá je zaradená medzi závažné choroby, kde už je možné žiadať poisťovňu o plnenie pri pripoistení iných kritických diagnóz.

Ku kritickým diagnózam môže patriť napríklad vážne zlyhanie pľúc, konečné štádium zlyhania pľúc, strata sebestačnosti a podobne.

Ak by v dôsledku korony došlo k vážnemu poškodeniu zdravia a Sociálna poisťovňa vás uzná za invalida, máte tiež nárok na poistné plnenie v prípade, že máte dojednané pripoistenie invalidity. Obdobne poisťovňa plní v prípade, že máte dojednané pripoistenie PN. PN-ka musí byť vypísaná lekárom z dôvodu choroby. „Samozrejme, je nutné, aby boli splnené poistné podmienky, najmä požadovaná doba liečby,“ dodáva odborník.

Odborníci na poistenie radia, že poistením by ste mali mať pokryté tie riziká, ktoré majú na váš život najväčší finančný dopad. „Práve tieto tri pripoistenia – pripoistenie PN, závažných chorôb a invalidity patria medzi najdôležitejšie pripoistenia,“ upozorňuje I. Huspenina.

V prípade toho najhoršieho, teda ak by komplikácie mali za následok smrť, poisťovne vyplatia poistku pozostalým. Žiadna poisťovňa nemá vo výlukách smrť, ktorá by nastala v prípade COVID-19.

Vyberáme z Poistovne.sk

dovolenka8-redakcia

Cestovné poistenie - dovolenka vs. letná brigáda

Letné dovolenky sú už na dosah a my vám tak ako po minulé roky prinesieme užitočné rady, ako sa zorientovať v cestovnom poistení.
24.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Cestovné poistenie - dovolenka vs. letná brigáda
grateful-patient

Toto robia pacienti s vysokým krvným tlakom nesprávne

To, že vysoký krvný tlak ľudia podceňujú a mnohí ani netušia, že ho majú, je už dlhšie známe. Zdravotné poisťovne upozorňujú na nové fakty o hypertenzii, ktorou trpia už aj deti.
20.06.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Toto robia pacienti s vysokým krvným tlakom nesprávne
20073

Sezóna pre motocykle sa už naplno rozbehla, nehody môžu byť fatálne

Počet nehôd motorkárov sa z roka na rok zvyšuje. Podľa štatistík Polície SR prišlo minulý rok o život na slovenských cestách 28 motorkárov. Medzi najčastejšie príčiny smrteľných nehôd patrilo neprispôsobenie jazdy technického stavu vozovky, nedanie prednosti, ale aj požitie alkoholu, či omamných látok.
19.06.2024
Čítať viac o Sezóna pre motocykle sa už naplno rozbehla, nehody môžu byť fatálne

Vyberáme z banky.sk