Poistenie na študijný pobyt

Ak sa chystáte niekoľko mesiacov stráviť na stáži v zahraničí, nezabudnite na poistenie. Pozreli sme sa na to, čo je dôležité pri jeho výbere

students-head-to-class
Poistenie pre študentov, ktorí cestujú do zahraničia za účelom študijného pobytu, školenia, výučby alebo praxe či pracovnej stáže, je možné uzatvoriť prakticky vo všetkých poisťovniach. Vhodné sú aj bežné produkty cestovného poistenia určené pre širokú verejnosť.

Aké sú možnosti?

Niektoré poisťovne ponúkajú cestovné poistenie "šité na mieru" pre študentov. Ich výhodou je, že platia 6 mesiacov alebo jeden rok nepretržite. Pri bežnom dlhodobom cestovnom poistení zvyčajne platia limity na dĺžku jedného pobytu (napr. 45 dní), čo nemusí byť výhodné pre tých študentov, ktorí sa počas stáže nebudú pravidelne vracať na Slovensko. Špeciálne poistenie určené pre študentov ponúkajú napríklad: Ak sa študent bude v určitých intervaloch vracať domov, môže si kľudne vybrať aj bežné cestovné poistenie. Krátkodobé aj dlhodobé cestovné poistenia ponúkajú nielen krytie liečebných nákladov, ale aj poistenie batožiny, úrazu, zodpovednosti, rozšírenej asistencie a právnej pomoci i pátranie a záchranu v horách. Rozsah a limity poistného krytia pre študenta tak môžu byť zhodné s balíkmi vhodnými pre akéhokoľvek turistu.

Ako si vyberať a na čo nezabudnúť?

V prípade, že je študijný pobyt spojený aj s praxou alebo výkonom práce, predovšetkým manuálnej, je dôležité správne vybrať poistné krytie alebo poistný balík, ktorý by mal obsahovať aj zodpovednosť za škody spojené s pracovnou činnosťou študenta. Poisťovne tieto poistenia označujú ako "pracovná cesta". Bežná všeobecná zodpovednosť obvykle škody vyplývajúce z pracovnej povahy pobytu nekryje. Duševná nemanuálna práca nie je pre poisťovne riziková, preto vo väčšine poisťovní je možné voliť aj typ cesty „turistika“.

Čo je ešte dôležité zohľadniť?

Rovnako, ako pri výbere iných poistení, aj pri cestovnom poistení pre študenta je dôležité porovnávanie poistných podmienok jednotlivých produktov – najmä rozsahu poistného krytia a limitov poistného plnenia. Určite treba zamerať pozornosť aj na výluky z poistenia, teda veci a skutočnosti, ktoré nie sú v poistení zahrnuté.

Informácie nám poskytol Vladimír Cvik, konateľ a výkonný riaditeľ Netfinancie, s.r.o.

Vyberáme z Poistovne.sk

Doktor a peniaze-005

Zdravotnú poisťovňu zmení od budúceho roka 180-tisíc ľudí

Zdravotnú poisťovňu zmení od budúceho roka 180-tisíc ľudí. Informovala o tom hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Monika Hudecová. Zdravotnú poisťovňu je možné zmeniť raz ročne, a to k 1. januáru kalendárneho roka.
23.11.2022
Čítať viac o Zdravotnú poisťovňu zmení od budúceho roka 180-tisíc ľudí
Trend Top 2022_Poisťovňa roka

Allianz je opäť poisťovňou roka

Allianz – Slovenská poisťovňa obhájila minuloročné prvenstvo a sa stala POISŤOVŇOU ROKA 2022. Titul najlepšej poisťovne na trhu si odniesla z jubilejného 25. ročníka výročných cien TREND TOP za mimoriadne podnikateľské úspechy.
23.11.2022
Čítať viac o Allianz je opäť poisťovňou roka
woman-works-from-home-on-a-beige-colored-couch

Najčastejšie škody v domácnosti zapríčinila voda

Viac ako polovicu hlásených škôd na majetku zapríčinila voda. Nejedná sa len o zatečené steny, ale aj skraty elektrických zariadení, ktoré môžu spôsobiť požiar.
21.11.2022 | redakčne upravené
Čítať viac o Najčastejšie škody v domácnosti zapríčinila voda

Vyberáme z banky.sk