Za prvých päť mesiacov roka 2022 stúpol počet vykradnutých bytov takmer o polovicu

Denne sa na Slovensku vykradne takmer desať nehnuteľnosti. Za prvých päť mesiacov polícia eviduje 1 557 nahlásených vlámaní.

office-woman-hands-on-report
Zo štatistík Policajného zboru SR vyplýva, že za prvých päť mesiacov tohto roka stúpol počet vlámaní. V medziročnom porovnaní ide o nárast na úrovni 24 %. V prípade bytov dokonca o viac ako 40 %. V prípade, že tohtoročný trend bude pokračovať aj v ďalších mesiacoch, počet vlámaní sa vráti na hodnoty pred pandémiou. To by mohlo znamenať, že sa desať rokov klesajúci trend zastavil.

Denne sa na Slovensku vykradne takmer desať nehnuteľnosti. Za prvých päť mesiacov polícia eviduje 1 557 nahlásených vlámaní. Počas rovnakého obdobia minulého roku polícia evidovala o približne 300 krádeží vlámaním menej.
Kontinuálny pokles počtu vlámaní na Slovensku zaznamenávame od roku 2013. Najvýraznejší pokles evidovala polícia v prvých piatich mesiacoch roku 2021, keďže ľudia ostali kvôli protipandemickým opatreniam "uväznení" doma. Od júna 2022 počet vlámaní opäť začal stúpať, aj keď počty nedosiahli hodnoty predchádzajúcich rokov.

V roku 2022 počet vlámaní stúpa

Za prvých päť mesiacov roku 2022 možno badať najväčšie percentuálne nárasty vlámaní do bytov. Medziročne počet vykradnutých bytov stúpol o 42 %, v prípade rekreačných chát bol nárast na úrovni 24 %. Reálny je predpoklad, že čísla v tomto roku ešte budú ďalej rásť.

„Ak tento rok nepríde k ďalším pandemickým obmedzeniam, teoreticky je možné, že čísla za rok 2022 budú na úrovni pred ochorením COVID-19. To by v praxi znamenalo, že desať rokov klesajúci trend sa zastavil. Čo nie je dobrá správa. Mohlo by to naznačovať, že pri tomto druhu kriminality sme narazili na hodnotu, pod ktorú už počet vlámaní nebude klesať,“ pokračuje Zuzana Adamcová, analytička skupiny Wüstenrot.

Nezabúdajte na zabezpečenie ani poistenie

V každom prípade je dôležité, aby majitelia nepodceňovali zabezpečenie svojich domovov a chát. Na trhu je dostatok kvalitných zámkov, či už mechanických alebo inteligentných, aj viacero druhov relatívne dostupných alarmov. V ideálnom prípade sa oplatí zvoliť kombináciu viacerých druhov zabezpečenia.

Zmierniť škody po vlámaní vám pomôže poistenie nehnuteľnosti a domácnosti

Dvere alebo okná poškodené vlámaním spadajú pod poistenie nehnuteľnosti. Všetky hnuteľné veci a zariadenie domácnosti je kryté poistením domácnosti. Preto odborníci odporúčajú mať poistenú nehnuteľnosť i domácnosť. Tieto poistenie chránia váš majetok nielen proti vlámaniu, ale aj pri živelných udalostiach, či vandalizme.

Vyberáme z Poistovne.sk

18986

Asistenčné služby v životnom poistení

Životné poistenie už dávno nie je len o náhrade príjmu v prípade poistnej udalosti. Súčasťou životného poistenia možu byť aj asistenčné služby. O mnohých klienti ani netušia. Pozrite si, s čím všetkým vám vie poisťovňa pomôcť.
27.11.2023 | Katarína Macková
Čítať viac o Asistenčné služby v životnom poistení
Záplavy_Rudno_Allianz1

Za škody po živloch Allianz vyplatila vyše dvojnásobok

Od januára do konca októbra spôsobili živly klientom Allianzu škody za 10,8 milióna eur, za celý minulý rok to bola menej ako polovica. Prírodné živly sú nevyspytateľné, každý rok vyčíňa iný. V rámci prevencie podpoistenia Allianz pracuje s indexáciou, aj aktualizáciou poistnej sumy.
23.11.2023
Čítať viac o Za škody po živloch Allianz vyplatila vyše dvojnásobok
reading-in-hospital-waiting-room

Pri zubnom benefite si nezamieňajte preventívnu prehliadku so vstupnou lekárskou prehliadkou

Zdravotné poisťovne ponúkajú zubné benefity, ktorých čerpanie je podmienené absolvovaním preventívnej prehliadky. Pozor, na akú prehliadku idete. Poistovne.sk zisťovali viac.
22.11.2023 | redakcia
Čítať viac o Pri zubnom benefite si nezamieňajte preventívnu prehliadku so vstupnou lekárskou prehliadkou

Vyberáme z banky.sk