Za prvých päť mesiacov roka 2022 stúpol počet vykradnutých bytov takmer o polovicu

Denne sa na Slovensku vykradne takmer desať nehnuteľnosti. Za prvých päť mesiacov polícia eviduje 1 557 nahlásených vlámaní.

office-woman-hands-on-report
Zo štatistík Policajného zboru SR vyplýva, že za prvých päť mesiacov tohto roka stúpol počet vlámaní. V medziročnom porovnaní ide o nárast na úrovni 24 %. V prípade bytov dokonca o viac ako 40 %. V prípade, že tohtoročný trend bude pokračovať aj v ďalších mesiacoch, počet vlámaní sa vráti na hodnoty pred pandémiou. To by mohlo znamenať, že sa desať rokov klesajúci trend zastavil.

Denne sa na Slovensku vykradne takmer desať nehnuteľnosti. Za prvých päť mesiacov polícia eviduje 1 557 nahlásených vlámaní. Počas rovnakého obdobia minulého roku polícia evidovala o približne 300 krádeží vlámaním menej.
Kontinuálny pokles počtu vlámaní na Slovensku zaznamenávame od roku 2013. Najvýraznejší pokles evidovala polícia v prvých piatich mesiacoch roku 2021, keďže ľudia ostali kvôli protipandemickým opatreniam "uväznení" doma. Od júna 2022 počet vlámaní opäť začal stúpať, aj keď počty nedosiahli hodnoty predchádzajúcich rokov.

V roku 2022 počet vlámaní stúpa

Za prvých päť mesiacov roku 2022 možno badať najväčšie percentuálne nárasty vlámaní do bytov. Medziročne počet vykradnutých bytov stúpol o 42 %, v prípade rekreačných chát bol nárast na úrovni 24 %. Reálny je predpoklad, že čísla v tomto roku ešte budú ďalej rásť.

„Ak tento rok nepríde k ďalším pandemickým obmedzeniam, teoreticky je možné, že čísla za rok 2022 budú na úrovni pred ochorením COVID-19. To by v praxi znamenalo, že desať rokov klesajúci trend sa zastavil. Čo nie je dobrá správa. Mohlo by to naznačovať, že pri tomto druhu kriminality sme narazili na hodnotu, pod ktorú už počet vlámaní nebude klesať,“ pokračuje Zuzana Adamcová, analytička skupiny Wüstenrot.

Nezabúdajte na zabezpečenie ani poistenie

V každom prípade je dôležité, aby majitelia nepodceňovali zabezpečenie svojich domovov a chát. Na trhu je dostatok kvalitných zámkov, či už mechanických alebo inteligentných, aj viacero druhov relatívne dostupných alarmov. V ideálnom prípade sa oplatí zvoliť kombináciu viacerých druhov zabezpečenia.

Zmierniť škody po vlámaní vám pomôže poistenie nehnuteľnosti a domácnosti

Dvere alebo okná poškodené vlámaním spadajú pod poistenie nehnuteľnosti. Všetky hnuteľné veci a zariadenie domácnosti je kryté poistením domácnosti. Preto odborníci odporúčajú mať poistenú nehnuteľnosť i domácnosť. Tieto poistenie chránia váš majetok nielen proti vlámaniu, ale aj pri živelných udalostiach, či vandalizme.

Vyberáme z Poistovne.sk

policia-redakcia

Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.

Slovenské cesty o výtlky nemajú núdzu. Aj keď ich každý rok opravia, objavia sa nové. Čo robiť, ak ste na jeden z nich s autom nabehli a odnieslo si to vozidlo? Preplatí vám škodu poisťovňa?
27.03.2023 | redakcia
Čítať viac o Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.
female-executive-looks-out-modern-office-window

Poistenie pohľadávok: Pribúdajú krádeže identity firiem

Postcovidová doba prináša vo svete opäť rastúci trend vo firemných podvodoch s ukradnotou identitou. Vysvetlíme vám, ako tento podvodný model funguje a či vám pomôže poistenie.
23.03.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Poistenie pohľadávok: Pribúdajú krádeže identity firiem
hands-typing-on-laptop

Za každým úspešným podnikateľom stojí spoľahlivý účtovník

Hľadáte profesionálnu a spoľahlivú firmu na vedenie účtovníctva? Máte záujem o outsourcing ekonomických aktivít? Alebo ste nováčikom v oblasti podnikania a potrebujete pomoc nie len v oblasti účtovníctva, ale aj daní?
22.03.2023
Čítať viac o Za každým úspešným podnikateľom stojí spoľahlivý účtovník

Vyberáme z banky.sk