Opustené chaty v zime lákajú zlodejov. Ako sa pred nimi brániť?

Aj keď kriminalita na Slovensku klesá, v zimnom období, keď sú chaty dlhé týždne opustené, je aktivita zlodejov dlhodobo najvyššia. Pripravili sme pre vás užitočné tipy, ako sa efektívne brániť proti zlodejom.

log-cabins-by-green-hills
V tomto roku sa od januára do augusta udialo 182 vlámaní do chát, oproti rovnakému obdobiu za minulý rok tak možno hovoriť o poklese zhruba 22 %. Hlavne v chladných mesiacoch, ktoré práve nastupujú, opustené chaty najviac lákajú zlodejov. Toto nebezpečenstvo možno eliminovať viacerými spôsobmi.
 

Okná zaistia bezpečnostné fólie, mreže aj žalúzie

Za všeobecne najslabšie miesto každej chaty možno považovať okná. Často ich možno prekonať aj s menším úsilím, napríklad kameňom. V tomto prípade odporúčajú odborníci na bezpečnosť predovšetkým mechanické zabezpečenie. Riešením môžu byť napríklad mreže alebo bezpečnostné fólie. Kým mreže môžu pre zlodeja predstavovať neprekonateľnú prekážku, bezpečnostné fólie vstup nepozvaných návštevníkov do chaty skôr spomalia.

Ďalším variantom z hľadiska zabezpečenia môže byť aj využitie tieniacej techniky, vonkajších roliet. Existujú aj špeciálne rolety s pružinami, ktoré zabraňujú nežiadúcemu mechanickému zdvihnutiu a držia lamely v jednej rovine.  

Pomôcť môže upratovanie či zmeny v okolí

Mnohí pred zimou chatu dôkladne zazimujú a až do jari sa neukážu. Práve takýto prístup predstavuje pre zlodejov ideálnu príležitosť. Odborníci preto odporúčajú, aby chatári z času na čas prišli chatu skontrolovať aj počas zimy a svojou aktivitou odradili zlodeja, ktorý objekt dlhodobo sleduje. Dôležité je, aby majitelia navštevovali objekty v nepravidelných intervaloch, hrabali lístie a odhŕňali sneh. Vďaka tomu nebude na prvý pohľad zrejmé, že chatu dlho nikto nenavštívil. V rámci preventívnej činnosti chatové oblasti kontrolujú aj policajti.

Nie je pritom nutné, aby sa každý chatár musel o svoj objekt starať sám. Ideálne je dohodnúť sa so susedom alebo susedmi, s ktorými sa budú pri odhŕňaní snehu či odpratávaní lístia striedať. Ten, kto má práve službu, si všíma všetky zmeny v okolí a ak sa mu niečo nepozdáva, majiteľov chaty kontaktuje.
 

Často podceňovaná garáž

Pri vchodových dverách sa podobne ako pri klasickom dome či byte oplatí investovať do kvalitného zabezpečenia, ktoré udáva šesťstupňová bezpečnostná trieda. V prípade chaty však určite nie je nutné voliť najvyššiu triedu, bohato postačí tretí, prípadne štvrtý stupeň bezpečnosti. Oba typy dverí sú v tomto prípade vyrobené z materiálov odolných proti prerazeniu a používajú rad mechanických prvkov, akými sú početné zámkové body či tŕne proti vytrhnutiu.

Podľa odborníkov je však potrebné myslieť na všetky vstupy. „Zatiaľ čo pri hlavnom vchode sa bezpečnostné dvere stávajú určitým štandardom, vstup do garáže ľudia často podceňujú. Táto časť domu sa tak vďaka tomu môže stať z hľadiska bezpečnosti najslabším prvkom celej stavby. Riešením je v tomto prípade inštalácia kvalitných brán, ktorých prevodovka dokáže zabrániť nechcenému zdvihnutiu. Pri bránach možno zároveň kombinovať mechanické zarážky s rôznymi elektrickými prvkami,“ načrtol bezpečnosť garáže Jan Malysz spoločnosti Lomax, ktorá sa špecializuje na výrobu tieniacej techniky a garážových brán.
 

Bezpečnostná služba na diaľku

Chatári čoraz častejšie nechajú napojiť objekt na pult centralizovanej ochrany v danom regióne. Náročnejším variantom je vybavenie chaty komplexným zabezpečovacím systémom, ktorý v prípade vniknutia cudzích osôb do objektu nielen spustí alarm, ale takisto dá okamžite telefonicky vedieť majiteľovi, že sa do objektu snaží dostať zlodej. Veľkou výhodou je aj napojenie na bezpečnostnú agentúru, ktorá na miesto činu dorazí spravidla za niekoľko minút.

Zatiaľ čo pri starších bezpečnostných systémoch využívali zlodeji to, že ich stačilo odstrihnúť od zdroja elektrickej energie, súčasné modely poškodenia alebo odpojenia od elektrickej siete majiteľovi nahlásia. Sami pritom disponujú vlastným zdrojom napájania. Vďaka použitiu moderných technológií možno mať prehľad o dianí aj vo vzdialenom objekte, napríklad pomocou inteligentného telefónu. Možno z neho ovládať nielen zabezpečovací systém, ale napríklad aj tienenie. Práve pohyb so žalúziami na diaľku môže u potenciálneho zlodeja vyvolať dojem, že v chate niekto je, a včas ho od vlámania odradiť.

Vyberáme z Poistovne.sk

the-illuminated-tiled-terminal-of-an-airport

Zmeškaný let vám v niektorých prípadoch uhradí poisťovňa. Zrušený let však nie.

Meškanie či rušenie letov aktuálne zažívajú cestujúci v celej Európe. Mnohí klienti sa letu nedočkajú vôbec, iní musia čakať na letisku hodiny. Ponúkame rady, čo robiť v prípade meškania či zmeškania letu a kedy majú klienti v rámci cestovného poistenia nárok na náhradu.
08.08.2022 | redakčne upravené
Čítať viac o Zmeškaný let vám v niektorých prípadoch uhradí poisťovňa. Zrušený let však nie.
image009

„Od zábavy k úrazu je na skok,“ varuje nová preventívna kampaň

„Prevencia má cenu zlata!“ je názov novej preventívnej kampane Nadácie Allianz a Slovenského paralympijského výboru (SPV). Neuvážený skok do vody môže mať fatálne následky.
05.08.2022
Čítať viac o „Od zábavy k úrazu je na skok,“ varuje nová preventívna kampaň

Vyberáme z banky.sk