Víchrice sú v poistných štatistikách čoraz nepredvídateľnejšie

Škody spôsobené víchricami sa medziročne líšia aj o 157 %. Rok 2022 už vo svojom úvode pripomenul dopady klimatickej zmeny v podobe extrémnych prejavov počasia.

32649_obr
Vyčíňanie živlov je čoraz nepredvídateľnejšie. Svedčí o tom aj nedávna víchrica, ktorá zasiahla veľkú časť Európy a nevyhla sa ani Slovensku. „Pri snahe relativizovať dopady zmeny klímy sa veľmi často poukazuje na príklady extrémnych zmien počasia v minulosti. Ani pri nedávnej víchrici samozrejme nemožno s istotou tvrdiť, že ide výlučne o prejav klimatickej zmeny. Na druhej strane, pri pohľade na štatistiky poistných udalostí spôsobených víchricami či inými živlami, sú extrémne prejavy počasia jednoznačne vidieť,“ hovorí Zuzana Adamcová, analytička skupiny Wüstenrot na Slovensku.

Ako príklad uvádza škody na nehnuteľnostiach spôsobené víchricami od roku 2010. Rekordne škodovým obdobím bol rok 2017. Práve v tomto roku bol počet nahlásených škôd o 157 % vyšší ako priemer za posledných desať rokov. Nasledujúci rok počet nahlásených poistných udalostí klesol na štandardnú úroveň a v roku 2019 sa počet škôd opäť zdvojnásobil.

Podobný úkaz možno v dlhodobých štatistikách vidieť aj pri škodách na domoch a bytoch spôsobených snehom či námrazou. Za posledných šesť rokov poistné udalosti medziročne kolíšu v desaťnásobkoch. A obdobne to platí i pri krupobití.

„Extrémne prejavy počasia sú čoraz nepredvídateľnejšie. Či už v rámci jednotlivých rokov alebo ročných období,“ uzatvára Z. Adamcová

Škody spôsobené nedávnou víkendovou víchricou

UNIQA

Klienti zatiaľ nahlásili viac ako 70 škôd v odhadovanej výške 65 600 EUR. Podľa hlásení silná víchrica strhla a poškodila najmä strechy domov, ničila ploty, vonkajšie žalúzia či skleníky. Nahlásené boli aj poškodenia satelitných parabol a balkónových striešok. Lietajúci nábytok z terás domov a bytov zasa ničil balkóny a presklené dvere balkónov.

UNIQA eviduje aj poškodenia motorových vozidiel. Škody spôsobili najmä polámané konáre a vyvrátené stromy, ktoré spadli na autá.

Allianz poisťovňa

Klienti Allianz-u zatiaľ nahlásili 159 poistných udalostí spôsobených víchricou, ale aj záplavou a povodňou. Predbežný odhad škôd je 87-tisíc eur. Silný vietor najčastejšie ničil strechy domov a prístrešky. V jednom prípade víchrica strhla celú strechu rodinného domu v Starej Lesnej.

Generali

Poisťovňa Generali zaznamenala v súvislosti s víchricou škody v predbežnej výške viac ako 85-tisíc eur, no zrejme to nebude konečná suma.

Ide najmä o škody na majetku spôsobené víchricou, búrlivým vetrom a pádom stromov. Klienti hlásili početné poškodenia striech a dažďových žľabov, strhnuté strešné krytiny, poškodené a odtrhnuté komíny, satelitné vysielače či podbitie strechy, ktoré nevydržali silný nápor vetra.

Silný vietor v kombinácii so snehom a snehovými jazykmi skomplikovali aj cestnú dopravu. Poisťovni Generali boli hlásené aj početné kolízie vozidiel, zídenie z vozovky a nárazy do priekopy, stĺpov či do dopravných značiek, ale aj poškodenia na karosérii vozidla následkom odtrhnutých konárov.

Škody na domoch, bytoch a zariadení domácnosti následkom búrky či víchrice sa budú hradiť z poistenia nehnuteľnosti a domácnosti.

Poškodené autá budú hradené z havarijného poistenia, ktoré kryje aj škody spôsobené živelnou pohromou.

Vyberáme z Poistovne.sk

reading-in-hospital-waiting-room

Dôležité fakty o cukrovke

Cukrovka postihuje milióny ľudí na svete a má závažné dopady na kvalitu života, zdravotníctvo aj ekonomiku. Pozrite si fakty a mýty o diabetese, neinfekčnej epidémii 3. tisícročia.
04.12.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Dôležité fakty o cukrovke
business-sales-meeting

Koľko by sme mali platiť za životné poistenie?

Zle nastavenú poistku má zhruba 70 % ľudí. A pritom životné poistenie vie pomôcť vo vážnych situáciách, keď človek nečakane príde o príjem. Pozrite si, ako životné poistenie správne nastaviť a koľko peňazí naň mesačne vyčleniť.
01.12.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Koľko by sme mali platiť za životné poistenie?
woman-checking-phone

Ako si mám nájsť lekára? Odporúčanie zdravotnej poisťovne

Presťahovali ste sa do iného mesta alebo plánuje váš lekár odísť do dôchodku? Hľadanie nového lekára môže byť náročnou výzvou. Pozrite si zopár praktických odporúčaní ako postupovať.
29.11.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Ako si mám nájsť lekára? Odporúčanie zdravotnej poisťovne

Vyberáme z banky.sk