MAJETOK: Kedy by ste mali prehodnotiť svoju poistnú zmluvu?

Podpoistenie nehnuteľnosti je stále veľkým rizikom pre klientov, nielen kvôli rýchlemu rastu cien nehnuteľností, ale aj kvôli zdražovaniu stavebných materiálov.

IMG_8017-500
Byt, ktorý bol poistený pred piatimi rokmi na určitú sumu, dnes môže mať reálnu hodnotu výrazne vyššiu. V niektorých prípadoch dokonca až o 60 %, čím sa výrazne zvyšuje riziko podpoistenia nehnuteľnosti. Čo to znamená v praxi? V prípade škody nemusí poistenie dostatočne pokryť náklady na obnovu.

Výšku poistného krytia by ste mali prehodnotiť a zreálniť najmä ak
  • ceny nehnuteľností vo vašom regióne výraznejšie stúpli
  • zrekonštruovali ste nehnuteľnosť a tým pádom sa zvýšila jej hodnota
  • nakúpili ste drahšie zariadenia do domácnosti (notebooky, tlačiarne, či iné smart zariadnia,...)
Vplyv na prehodnocovanie už existujúcich zmlúv mali aj udalosti v Čechách a veľké škody, ktoré boli spôsobené tornádom na Morave.„Aj tieto udalosti mali za následok, že klienti sa začali viac zaujímať o krytie na svojich poistkách. Pri viacerých klientoch sme zistili, že zmluvy boli nastavené relatívne nízko,” dopĺňa Tomáš Potúček, riaditeľ Úseku poistenia majetku a zodpovednosti poisťovne Generali. Podľa odborníkov je dôležité uvedomiť si najmä súvislosť medzi rastom hodnoty majetku a výškou poistnej sumy. Najčastejšími situáciami, kedy dochádza k prehodnoteniu poistenia je refinancovanie úveru. „Často sa stretávame so situáciou, kedy by klienti chceli svoje zmluvy upraviť alebo prepracovať na aktuálnejší produkt s výhodnejšími poistnými podmienkami, no zmluvy sú vinkulované v prospech banky a možnosti na zmenu sú značne limitované. Okrem toho sa spájajú s poplatkami a administratívou na strane banky, ktoré ľudí vedia odradiť,” konštatuje Peter Jurecký, riaditeľ divízie neživotného poistenia spoločnosti Finportal. Odborníci radia, prehodnotiť poistnú zmluvu po piatich rokoch, alebo v prípade, že rozdiel medzi hodnotou nehnuteľnosti a poistnou sumou sa blíži k 10 %. Ak je hodnota poisteného majetku výrazne nižšia než je stanovená poistná suma, v prípade poistnej udalosti sa môže stať, že klient dostane od poisťovne nižšie poistné plnenie, ktoré nemusí byť dostačujúce na opravu. „Poistná suma by v ideálnom prípade mala kopírovať minimálne technickú hodnotu nehnuteľnosti – t. j. sumu, za akú by si klient pri totálnej škode mohol zabezpečiť nehnuteľnosť rovnakých alebo podobných parametrov alebo opraviť zničenú nehnuteľnosť do stavu pred poistnou udalosťou,” dopĺňa Eva Jacková zo Slovenskej asociácie poisťovní.

Na podpoistenie majetku klienta zväčša poisťovňa neupozorní. Stanoviť si správnu výšku poistného krytia je na pleciach klienta. Ak sa pri poistnej udalosti zistí, že poistená nehnuteľnosť má vyššiu hodnotu, poisťovňa spravidla pristupuje ku kráteniu poistného plnenia v takom pomere, v akom je reálna hodnota nehnuteľnosti voči pôvodnej poistnej sume.

Zreálniť poistné krytie pomáha klientom aj indexácia poistného. Viac sme o indexácii písali v článku: Čo je to indexácia?

Vyberáme z Poistovne.sk

IMG_20180706_154126_HDR

Vandalizmus: Ktoré škody vám preplatí poisťovňa a ktoré nie?

Vandali môžu spôsobiť škodu na majetku (posprejovať fasádu), alebo na aute (prerezanie pneumatík). Pozrite si, aké druhy vandalizmu poisťovne rozlišujú, aké doklady budú požadovať a s akými prípadmi sa poisťovne stretávajú najčastejšie.
02.10.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Vandalizmus: Ktoré škody vám preplatí poisťovňa a ktoré nie?
31403_obr

Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz

Svet zažil tzv. annus horribilis - globálne finančné aktíva poklesli o 2,7 %, čo je najväčší pokles od svetovej finančnej krízy. Z finančného majetku nám výrazne ukrajuje inflácia, potrebujeme sa naučiť inteligentne sporiť. Slovenskí sporitelia sa bankám otočili chrbtom – vyberali úspory a investovali na kapitálových trhoch, kde nakúpili rekordné množstvo cenných papierov za 1,5 miliardy eur.
28.09.2023
Čítať viac o Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz
Businessman podpisuje zmluvu-001

Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Dopravné nehody, zneužívanie, rôzne zločiny, či úmrtie blízkej osoby. Väčšina z nás si zažije počas svojho života určitý druh traumy. Hoci po takomto šoku nie každý na to myslí, ale obeť násilného trestného činu má nárok na odškodné. Či už po podaní žiadosti na ministerstve spravodlivosti, alebo ak má uzatvorené životné poistenie, tak prostredníctvom poistenia.
26.09.2023
Čítať viac o Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Vyberáme z banky.sk