Čo robiť, ak vám v zahraničí ukradnú alebo vykradnú auto

Ak vám ukradnú auto, nečakajte a krádež ihneď nahláste polícii a následne svojej poisťovni. Preplatenie škody za ukradnuté auto si môžete nárokovať z havarijného poistenia.

holding-car-keys
Havarijné poistenie kryje aj škody spôsobené krádežou výbavy vozidla.

Krádež ihneď nahláste polícii a kontaktujte asistenčnú službu

Ak vám počas dovolenky v zahraničí ukradnú auto, udalosť nahláste ihneď na miestnej polícii. Keď neovládate jazyk danej krajiny, kontaktujte asistenčnú službu svojej poisťovne, ktorá vám pomôže s prekladom. „ Pre tieto prípady sú klientom k dispozícii asistenčné služby, ktoré poskytujú telefonické tlmočenie a preklady aj pri styku s políciou, zorganizujú tlmočníka pre policajné vyšetrovanie a poradia aj s prekladmi pri vypĺňaní dokladov,“ vysvetľuje manažér pre likvidáciu škôd z motorových vozidiel UNIQA Jiří Moravec.

Z polície si vyžiadajte potvrdenie o nahlásení krádeže, ktoré bude potrebovať poisťovňa, aby mohla začať riešiť poistnú udalosť. Následne nahláste krádež aj svojej poisťovni a oznámte jej všetky informácie o okolnostiach krádeže. Asistenčná služba poisťovne vám v prípadne potreby pomôže zabezpečiť ubytovanie alebo náhradné vozidlo na dopravu do cieľa. Niektoré poisťovne ponúkajú aj rozšírené asistenčné služby, v rámci ktorých máte nárok aj na letenku. O tom, čo vám poisťovna poskytne, rozhodne na základe vašej situácie operátor asistenčnej služby.

Kľúče od auta si uložte na bezpečné miesto

V prípade, že máte auto havarijne poistené, krádež vozidla vám preplatí poisťovňa do 15 dní od ukončenia šetrenia poistnej udalosti. K tomu však potrebuje potvrdenie od miestnej polície o nahlásení krádeže, policajné potvrdenie o ukončení vyšetrovania udalosti, doklady od auta a všetky kľúče od vozidla. To, že poisťovni odovzdáte všetky kľúče je dôkazom, že zlodej musel otvoriť autom iným spôsobom.

Nezabúdajte preto poisťovni nahlásiť, ak ste náhodou jeden z kľúčov stratili. Kľúče od vozidla sa snažte aj na dovolenke ukladať na bezpečné miesto, napríklad v hotelovom trezore. Kľúče od auta nikdy nenechávajte voľne pohodené na lehátku, či v taške.

Takisto neodporúčame nosiť kľúče so sebou do vody. Poisťovňa eviduje aj prípad klienta, ktorý si kľúče vložil do vrecka na plavkách a išiel sa kúpať. Hoci mal vrecko na plavkách zapnuté, kľúče vo vode stratil. „Brať si kľúče so sebou do vody naozaj neodporúčame, okrem rizika, že kľúče stratíte, sa veľmi ľahko môže stať, že vplyvom dlhšieho pôsobenia vody prestane na kľúči fungovať diaľkové ovládanie,“ radí J. Moravec z UNIQA.

Kľúče nenechávajte v zapaľovaní auta ani v prípadoch, keď si idete v blízkosti niečo vybaviť, napríklad vybrať si z bankomatu peniaze. Skúsenosti hovoria, že o auto môžete prísť za pár sekúnd, ani neviete ako.

Čo ak mi auto na dovolenke vykradnú?

Aj túto dovolenkovú sezónu sa objavujú prípady vykrádania áut dovolenkárov na odpočívadlách a parkoviskách. Ak vám v zahraničí ukradnú veci z auta, platí rovnaký postup, ako pri krádeži vozidla. Udalosť treba okamžite nahlásiť miestnej polícii a vyžiadať si policajnú správu o krádeži pre poisťovňu.

Škody spôsobené krádežou výbavy vozidla vám kryje havarijná poistka. Pokiaľ si pripoistíte aj batožinu, poistné krytie sa vzťahuje nielen na odcudzené veci v aute, ale napr. aj na veci uložené v strešnom boxe vozidla. „Strešný box je však v prípade krádeže potrebné zabezpečiť bezpečnostnými uzamykacími systémami, t.j. je nedostatočné, ak je strešný box a jeho nosič uchytený k vozidlu iba skrutkami,“ upozorňuje Jiří Moravec.

Dovolenkárom odporúčame, aby si nenechávali v aute batožinu a veci, pokiaľ majú možnosť uložiť si ich na bezpečnejšie miesto. Ide najmä o situácie, keď auto parkuje pred hotelom, či penziónom.

Vyberáme z Poistovne.sk

peniaze1-redakcia

Počet poistných podvodov narastá

Poisťovňa UNIQA v prvom polroku 2022 prešetrila viac ako 1000 pokusov o poistný podvod. Pozrite si, aké podvody sa vyskytujú najviac a o akú sumu sa chceli podvodníci obohatiť.
18.08.2022 | redakčne upravené
Čítať viac o Počet poistných podvodov narastá
zdravotnictvo-IvanS

Asociácia na ochranu práv pacientov navrhuje stiahnuť novelu zákona o zdravotných poisťovniach

Minimálny zdravotný odvod či spoplatnenie podania na úrad pre dohľad sú podľa asociácie len časťou tohto protipacientskeho návrhu.
17.08.2022
Čítať viac o Asociácia na ochranu práv pacientov navrhuje stiahnuť novelu zákona o zdravotných poisťovniach
turistika3-redakcia

Úrazov a úmrtí na horách pribúda, nezabudnite na poistenie

Od začiatku tohto roka zomrelo v slovenských horách už rekordných 30 turistov. Podľa Horskej záchrannej služby (HZS) je to najviac za posledných 10 rokov.
17.08.2022
Čítať viac o Úrazov a úmrtí na horách pribúda, nezabudnite na poistenie

Vyberáme z banky.sk