Online porovnávače poistenia auta fungujú na cenových dohodách s poisťovňami. V čom sa líšia?

Online poistenie auta na porovnávacích weboch je cenovo takmer zhodné s cenou v poisťovni. Rozdiel je v pridaných službách

sunglasses-car-keys
Online poistenie auta nie je žiadnou novinkou. Online porovnávacie weby zamerané na rôzne druhy poistenia už existujú dlhšiu dobu. POISTOVNE.sk zisťovali, či sú nejaké rozdiely, ak si človek objedná poistenie priamo v pobočke poisťovne alebo online cez webovú stránku. Sú rozdiely v cene poistenia, ak si ho uzavriete cez online porovnávač resp. sprostredkovateľa poistenia?

Rozdiel v cene je minimálny

Poisťovne aj sprostredkovatelia poistenia (makléri, agenti) zhodne tvrdia, že cena poistenia auta je zvyčajne rovnaká pri uzatvorení poistenia cez sprostredkovateľa alebo cez online porovnávací web, keďže používajú jeden výpočtový sadzobník. Ak sa vyskytne rozdiel v cene, môže ho spôsobiť zľavová politika na strane makléra alebo poisťovne. „Ide o obchodné rozhodnutie, ktoré sa v čase môže meniť,“ vysvetľuje Helena Kanderková, PR špecialistka Allianz-Slovenskej poisťovne.

Určitý rozdiel v cene sa môže vyskytnúť vzhľadom na rôzne zľavy, ale nie vždy platí, že zmluva priamo cez poisťovňu bude lacnejšia ako cez poistného agenta. „Vo väčšine prípadov bude cena rovnaká alebo odlišná v rozmedzí okolo 5 až 10 %,“ vysvetľuje Štefan Fajnor, riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk.

Poisťovne: máme osobnejšie služby

Čo sa týka výhod objednania si poistenia priamo v poisťovni či na jej webe oproti online objednávke cez sprostredkovateľa, tam sa obe strany nezhodujú. Napriek tomu, že pri predaji poistiek spolupracujú, obaja tvrdia, že vedia klientovi poskytnúť lepšie služby.

Výhodou pre niekoho môže byť dôveryhodnosť kamennej poisťovne. Pri kúpe poistenia priamo na webstránke poisťovne má človek záruku, že komunikuje priamo s poisťovňou. Jej pracovníci by mali mať aj detailné informácie o jednotlivých produktoch.

„Pracovníci kontaktného centra, ale aj naši obchodníci sú pravidelne školení, aby klientom dokázali vytvoriť poistenie presne podľa ich potrieb,“ vysvetľuje Katarína Kukurová, hovorkyňa poisťovne Generali. Človek tak získa informácie o konkrétnych produktoch, podmienkach, ale aj rôzne odporúčania na vhodné pripoistenia.

Na druhej strane pracovník poisťovne má prehľad len o jej produktoch a neponúkne klientovi konkurenčné poistenie, hoci by bolo výhodnejšie. Sprostredkovateľ predáva produkty viacerých spoločností, takže človek bude mať výber. Na druhej strane sa môže stať, že nebude mať detailný prehľad o jednotlivých produktoch každej poisťovne.

Makléri: máme lepšie poradenstvo

Inak to vidia samotní sprostredkovatelia. Tvrdia, že keď si poistenie uzatvoríte priamo cez online porovnávač alebo kalkulačku poisťovne, pravdepodobne o rok, keď sa bude poistná zmluva blížiť k svojmu výročiu, vás nebude nikto kontaktovať s novinkami, ktoré sa za ten rok udiali na trhu. Pracovník poisťovne vás zrejme neupozorní, že si môžete poistenie uzatvoriť niekde inde za výhodnejších podmienok.

Agenti tvrdia, že výhodou uzatvorenia si zmluvy cez nich alebo ich porovnávač je aj to, že k zmluve získa človek aj následný servis. „Sprostredkovatelia majú širšie možnosti a aj rozhľad ako samotný pracovník poisťovne, ktorý je zväčša odborník len na produkty jeho vlastnej poisťovne,“ tvrdí Š.Fajnor.

Ďalšou výhodou uzavretia si poistenia cez makléra je možnosť získavania následných zliav pri finančnom plánovaní do budúcna. Agenti totiž vedia k poistke pribaliť aj iné finančné produkty, ktoré človek môže využiť.

Online poistenie cez agentov dominuje

Vzťah poisťovní a finančných agentov je rozporuplný. Na jednej strane sa potrebujú, na druhej si konkurujú. Potvrdzujú to aj čísla. Pri poistení vozidiel je dnes viac ako 95 % poistení uzatváraných online, či už cez online kalkulačky, sprostredkovateľov alebo stránky samotných poisťovní. „Ak porovnávame pomer zmlúv uzavretých cez online kalkulačky sprostredkovateľov a priamo cez webstránku poisťovne, majú navrch sprostredkovatelia,“ tvrdí Š.Fajnor.

Jeho odhady a slová potvrdzujú aj poisťovne. Väčšina poistných zmlúv v poistení vozidiel je uzatvorená cez finančných sprostredkovateľov, či už viazaných alebo neviazaných. V Allianz-SP v marci, bolo cez sprostredkovateľov uzatvorených vyše 90 % poistných zmlúv v havarijnom poistení a PZP. Zvyšok zmlúv bolo uzatvorených cez internet, pobočky a ďalšie obchodné kanály.

Poistná turistika sa znižuje

Pri PZP a havarijnom poistení ešte stále existuje takzvaná poistná turistika, aj keď v nižšej miere ako to bolo v minulosti. Hoci v súčasnosti je oveľa jednoduchšie porovnať si ponuky poisťovní online a uzatvoriť si cez internet aj novú zmluvu.

Ďalší dôvod poklesu záujmu meniť poisťovňu často je, že poisťovne majú, najmä pri cenách PZP, približne podobné ceny. V minulosti boli ochotní ľudia meniť poisťovňu aj pre malú ušetrenú sumu do 10 eur ročne. Dnes už to nie je bežné. „Za posledný rok sme však vďaka pandémii zaznamenali opäť o niečo vyššiu senzibilitu klientov na cenu poistenia, a teda aj vyššiu poistnú turistiku ako po minulé roky,“ priznáva Š.Fajnor.

Je potrebné pripomenúť, že za poistnou turistikou sú niekedy aj veľmi agilní finanční agenti, ktorí každý rok presviedčajú klienta na zmenu poisťovne, lebo za neho dostanú províziu. Tieto nekalé praktiky sa však sprostredkovateľské firmy snažia potláčať.

To, že ľudia už nemenia poisťovňu kvôli lacnejšej poistke na auto každý rok svedčia aj dĺžky poistných zmlúv. V Allianz-SP je priemerná doba poistnej zmluvy v PZP v priemere 5 až 6 rokov. Priemerná doba poistnej zmluvy na PZP v Generali je viac ako 3 roky. Fingo uvádza, že ich zmluvy majú priemernú dobu životnosti PZP tiež okolo 3 rokov.

Vyberáme z Poistovne.sk

burst-reading-in-hospital

eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?

Potrebujete lieky? Nemusíte chodiť do ambulancie, stačí zavolať.
19.04.2024 | redakcia
Čítať viac o eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?
freelancer-typing-on-keyboard

Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Pri niektorých finančných produktoch je možné určiť oprávnenú osobu. Pozrite si, prečo sa ju oplatí určiť a aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom.
17.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?
dentist-doing-checkup

Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Návšteva zubára sa niektorým Slovákom predraží. Ministerstvo zdravotníctva SR totiž po konzultácii s rezortom financií navrhlo revíziu v benefitoch zdravotných poisťovní. Dotkne sa pritom práve poskytovania zubného benefitu zdravotnými poisťovňami.
15.04.2024
Čítať viac o Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Vyberáme z banky.sk