Odškodnenie z garančného fondu dostanete až po nájdení vinníka

Čitateľovi Poistovne.sk sa stala autonehoda, pri ktorej vinník ušiel a navyše nemal povinné zmluvné poistenie (PZP). Zisťovali sme za akých podmienok a z akých poistiek si môže žiadať uhradiť náhradu škody.

17517
V prvom rade platí, že za motorové vozidlá, ktoré v čase dopravnej nehody nemajú platné povinné zmluvné poistenie (PZP) si poškodený môže uplatniť nárok na odškodnenie z garančného fondu Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP).

Problém môže byť v tom, že svoj nárok musí preukázať, napríklad doložením vypísanej a účastníkmi podpísanej „Správy o nehode“. Keďže v našom prípade vinník ušiel, nemohol nič podpísať.

Ak túto správu poškodený nemá, môže ju nahradiť správou z polície, ktorá dopravnú nehodu vyšetrovala. „Po prijatí týchto dokladov vykonáme potrebné likvidačné šetrenie za účelom vysporiadania nárokov poškodeného,“ vysvetľuje Ľuboš Fiam zo Slovenskej kancelárie poisťovateľov.

Náš čitateľ však mal problém získať správu od polície, ktorá nehodu vyšetrovala.

Rýchle peniaze z havarijnej poistky

Medzitým sa pokúšal dostať peniaze aj z iných svojich poistiek. Podľa inštrukcií na stránke SKP, chcel požiadať o oficiálnu obhliadku vozidla poisťovňu Kooperativa, kde má svoju PZP. Tá mu obhliadku zamietla, keďže škodca nemal PZP. Potom navštívil priamo SKP. Tam mu pracovníčka povedala, že polícia ešte nenašla škodcu a odporučila mu žiadať si škodu z havarijného poistenia. To síce urobil, ale v havarijnej poistke mal spoluúčasť, skoro 300 eur.
SKP mu tiež odporučila vymáhať si spoluúčasť od budúceho vinníka nehody súdnou cestou a cez exekútora. „Keďže som EČV videl iba ja a polícia nenašla škodcu, podľa jej názoru bude takáto úhrada nepravdepodobná,“ dodal na vysvetlenie čitateľ.

Vinník musí byť známy

Ľ. Fiam z SKP má však iný názor. Tvrdí, že odpočítanú spoluúčasť z havarijného poistenia si poškodený môže uplatniť cez Slovenskú kanceláriu poisťovateľov. Opäť to však má podmienky. Vinník musí byť jednoznačne určený políciou,aby bola škoda vyplatená z garančného fondu.

„Svoj nárok na náhradu škody bude musieť preukázať, že k poškodeniu motorového vozidla došlo prevádzkou konkrétneho vozidla dopravnej nehody,“ dodáva Ľ.Fiam.

Podľa odborníka bude polícia musieť preukázať miestnu, ale aj časovú súvislosť vzniku škody. To, že poškodený uvedie EČV motorového vozidla neznamená, že k dopravnej nehode došlo spôsobom ako ju popisuje. Poisťovne teda jednoznačne pristupujú ku klientovi ako k nedôveryhodnej osobe.

Polícia nášmu čitateľovi dlho tvrdila, že vinník je neznámy, napriek tomu, že im poskytol aj jeho EČV a mal aj iného svedka nehody. Musel tam niekoľkokrát volať a domáhať sa príslušného policajta, ktorý nehodu vyšetroval.

Napokon polícia, po dvoch mesiacoch, ukončila pátranie po vinníkovi a vyzvala nášho čitateľa, že si môže od neho žiadať náhradu, ale len keď jej dodá znalecký posudok k nehode, a to dosť v šibeničnom termíne do 5 dní.

Postup polície, ktorá najprv dva mesiace vyšetruje jasnú dopravnú nehodu, a potom žiada od poškodeného ďalšie papiere vo veľmi krátkej lehote už SKP nechcela komentovať.

Bez škodcu nie je odškodnenie

Ak by polícia škodcu nenašla, náš čitateľ by odškodnenie od SKP nedostal. "Náhradu vecnej škody, ktorá vznikla zavinením neznámeho vozidla nie je možné uhradiť z poistného garančného fondu,“ informuje Ľ. Fiam.

V takomto prípade odborníci odporúčajú sa obrátiť na poisťovateľa, u ktorého má majiteľ poškodeného vozidla dojednané havarijné poistenie.

Ak si vodič zapamätal EČV, na identifikáciu vinníka to síce pomôže, ale nemusí to stačiť na jeho usvedčenie. Tiež pomôže mať aj iného svedka nehody.

„Ak bola škoda spôsobená motorovým vozidlom, ktorého vodič porušil povinnosť ohlásiť dopravnú nehodu a z miesta nehody ušiel, je potrebné bezprostredne po zistení tejto skutočnosti kontaktovať políciu, podať oznámenie a označiť svedka nehody. Aj v tomto prípade platí, že musí byť zodpovednosť potvrdená,“ vysvetľuje Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa Union poisťovne.

Ako to nakoniec skončilo?

Polícia nakoniec vinníka vypátrala. Vinník nezastavil, pretože nielenže nemal uzavreté povinné zmluvné poistenie, no jazdil bez platného vodičského preukazu. Na základe policajnej správy SKP poškodenému vyplatila spoluúčasť, ktorú zaplatil, keďže na opravu auta využil svoje havarijné poistenie. Koniec dobrý, všetko dobré.

Vyberáme z Poistovne.sk

hands-grasping-a-steering-wheel

Ako podať výpoveď poistnej zmluvy k PZP?

Ak nie ste spokojný s ponukou PZP, ktorú vám dala vaša poisťovňa, môžete zmluvu vypovedať a poistiť sa v inej poisťovni. Pozrite si, akú formu má mať výpoveď, aké lehoty musíte dodržať a aké sú najčastejšie chyby, ktoré ľudia robia pri výpovedi PZP.
04.10.2024 | redakcia
Čítať viac o Ako podať výpoveď poistnej zmluvy k PZP?
vszp_logo

VšZP pokračuje vo zvyšovaní efektivity zmluvných vzťahov, zavádza dočasné opatrenia v sektore jednodňovej zdravotnej starostlivosti

Efektívnejšie vynakladanie prostriedkov z verejného zdravotného poistenia s maximálnym prínosom pre pacienta. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) pristúpila k opatreniam, ktoré prinesú hospodárnejšie nakladanie s verejnými zdrojmi a chránia poistencov pred zbytočným finančným zaťažením. Zároveň tak zodpovedne pristupuje k požiadavkám zo strany Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a tiež k výzvam Ministerstva zdravotníctva SR.
03.10.2024
Čítať viac o VšZP pokračuje vo zvyšovaní efektivity zmluvných vzťahov, zavádza dočasné opatrenia v sektore jednodňovej zdravotnej starostlivosti
Záplavy_Rudno_Allianz2

Živelná udalosť a zodpovednosť za škodu

Dobré susedské vzťahy môže narušiť škoda, ktorú spôsobí jeden sused druhému. Ktoré škody poisťovňa uhradí a ktoré nie?
02.10.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Živelná udalosť a zodpovednosť za škodu

Vyberáme z banky.sk