Kedy treba volať políciu k dopravnej nehode na Slovensku?

Políciu nemusíte volať vždy. Ak zavoláte políciu k menšej nehode, pri ktorej nedošlo k zraneniam, skončiť môžete s pokutou alebo zadržaným vodičákom.

policia-redakcia

Aktualizácia 1.7.2022

Prezidentka SR podpísala novelu zákona o cestnej premávke. Novela upravuje pravidlá pri posudzovaní dopravných nehôd. Účastníci dopravnej nehody po novom môžu využiť právo si vybaviť náhradu škody prostredníctvom poisťovne aj bez prítomnosti policajtov. Zákon nadobudne účinnosť 1. júla 2022.  Udalosť v cestnej premávke, pri ktorej dôjde len k hmotnej škode v akejkoľvek výške na niektorom z vozidiel vrátane prepravovaných vecí alebo na inom majetku, sa nebude považovať za dopravnú nehodu, ale za škodovú udalosť.

Nezabúdajte, ak bol pri tejto udalosti niekto zranený alebo usmrtený, niektorý z vodičov bol pod vplyvom alkoholu, drog alebo iných omamných látok, či došlo k úniku nebezpečných látok alebo sa poškodil verejný majetok vrátane cesty, vtedy je nevyhnutné zavolať políciu tak, ako doteraz.

Toto platilo do 30.6.2022:

Políciu volajte vždy ak

  • Pri dopravnej nehode sa niekto zranil alebo prišiel o život.
  • Ak škoda na vozidle (vrátane vecí) alebo inom majetku prevyšuje 3 990 €. Ak neviete určiť výšku škody, zavolajte políciu, ktorá urobí odhad škody.
  • Pri nehode bol poškodený majetok cudzej osoby (napr. ďalšie vozidlo,nehnuteľnosť...) alebo bol poškodený majetok štátu resp. obce (cesta, všeobecne prospešné zariadenie, dopravné značky, zvodidlá).
  • Účastníci dopravnej nehody sa nevedia dohodnúť kto je vinník alebo im nie je zrejmý priebeh dopravnej nehody.
  • Uniknú nebezpečné látky ako dôsledok nehody.
  • Ak nie ste schopný po nehode sami obnoviť plynulosť cestnej premávky.
  • Ak sa stane, že vinník z miesta nehody ušiel alebo nemá uzatvorené PZP alebo je pod vplyvom alkoholu.
  • Ak došlo k tomu, že autá havarovali, ale navzájom sa nezrazili

Políciu privolajte aj keď zrazíte zviera (srnku, diviaka,...) alebo vaše auto bolo poškodené vandalmi, či neznámym účastníkom cestnej premávky (napríklad na parkovisku). Políciu je potrebné privolať aj v prípadoch, ak vám škodu spôsobil sneh zo strechy budovy či ľad a vy nepoznáte vlastníka budovy, alebo ste s ním nemali možnosť spísať škodovú udalosť z jeho poistenia.

Políciu nemusíte volať ak

  • Účastníci nehody sa dohodnú, že škoda nepresiahla 3990 eur. Vtedy sa totiž kolízia považuje za škodovú udalosť a nie dopravnú nehodu.
  • Pri nehode nebol nikto zranený ani neprišiel nikto o život.
  • Pri kolízii nebol poškodený majetok tretej osoby alebo iné verejnoprospešné zariadenie.
  • Nie je podozrenie na požitie alkoholu
Aj keď k nehode nie je potrebné volať políciu, neodchádzajte z miesta, kým obe strany nespíšu a nepodpíšu záznam o nehode. Ak sa druhý účastník vyhovára a nie je ochotný prevziať zodpovednosť, neváhajte a zavolajte políciu. Na mieste nehody, často bez svedkov, sa môže k zavineniu priznať, no na druhý deň môže môže všetko poprieť. Môže tvrdiť, že konal v strese alebo pod nátlakom. Do svojej poisťovne síce škodu nahlási, no bude tvrdiť, že je nevinný. Dodatočné dokazovanie býva veľmi problematické.

Vyberáme z Poistovne.sk

918_nemocnicabory3-redakcia

Najlepšie nemocnice na Slovensku za rok 2023

Tieto nemocnice hodnotia pacienti ako najlepšie.
27.03.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Najlepšie nemocnice na Slovensku za rok 2023
man-with-glasses-driving

10 najlepších autoservisov za rok 2023

Toto sú najlepšie autoservisy na Slovensku. Poznáte ich?
25.03.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o 10 najlepších autoservisov za rok 2023
60878

Aké doklady potrebujem pre poisťovňu pri hlásení poistnej udalosti?

Pri rôznych typoch škodových udalostí je potrebné predložiť rôzne typy dokladov. Pozrite si praktický prehľad, aké doklady bude poisťovňa od vás vyžadovať.
22.03.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Aké doklady potrebujem pre poisťovňu pri hlásení poistnej udalosti?

Vyberáme z banky.sk