Kedy môžete vypovedať poistnú zmluvu vy a kedy poisťovňa? 1.časť
Poistnú zmluvu môže vypovedať klient aj poisťovňa. Avšak aj výpoveď má svoje pravidlá. Pozrite si lehoty a dôvody, kvôli ktorým môže poisťovňa s vypovedať vašu poistnú zmluvu.
Pozor na všetky náležitosti
Podľa Kataríny Kukurovej, hovorkyne poisťovne Generali, môže poisťovňa aj klient poistnú zmluvu vypovedať v lehote 6 týždňov pred koncom poistného obdobia. „Poisťovňa môže taktiež zmluvu vypovedať, ak klient úmyselne zamlčí informácie, napríklad o svojom zdravotnom stave v prípade životného poistenia,“ vysvetľuje a dodáva, že ak je tak uvedené vo všeobecných poistných podmienkach danej zmluvy, môže poisťovňa, ale aj klient vypovedať zmluvu do dvoch mesiacov od jej uzavretia. V takomto prípade je výpovedná lehota osemdenná a jej uplynutím poistenie zanikne. „Poistnú zmluvu môže poisťovňa aj klient v prípade poistenia PZP vypovedať aj po vzniku škodovej udalosti, a to do jedného mesiaca odo dňa oznámenia vzniku škodovej udalosti poisťovateľovi. V takomto prípade je výpovedná lehota jeden mesiac odo dňa doručenia písomného oznámenia o vypovedaní poistnej zmluvy druhej zmluvnej strane. PZP zanikne uplynutím tejto lehoty.“- Ako podať výpoveď poistnej zmluvy k PZP?
- Lekári sa sťažujú na byrokraciu pri plnení škôd zo životnej poistky
- Allianz – SP minulý rok odhalila najväčší objem podvodov za posledných 15 rokov
- Poistenie na hory: Poisťovne všetky škody nepreplatia. Na čo si treba dať pozor?
- k výročiu jej uzatvorenia, minimálne však 6 týždňom pred jej výročím
- po poistnej udalosti - podľa poistných podmienok má po každej poistnej udalosti poisťovňa aj klient právo písomne vypovedať poistenie, ku ktorému sa poistná udalosť vzťahuje, najneskôr však do 1 mesiaca od výplaty alebo zamietnutia poistného plnenia. Výpovedná lehota je 15-dňová.
- do 2 mesiacov po uzatvorení poistnej zmluvy
- v prípade havarijného poistenia a PZP pri zmene majiteľa vozidla.
Platia rovnaké dôvody výpovede pri poistení majetku, PZP, havarijnom poistení a životnom poistení?
Tu sa to zrejme nedá jednoznačne povedať. „Pri každom druhu poistenia sú určité špecifikácie, preto sa treba vždy riadiť ustanoveniami Všeobecných poistných podmienok konkrétnej poistnej zmluvy,“ hovorí Kukurová.
V ďalšom článku sa pozrieme na to, ako je potrebné pri zrušení zmluvy postupovať.