Ako bezpečne cestovať na dovolenku so psom
Cestovanie so psom alebo mačkou prináša určité obmedzenia a povinnosti. Dbať treba hlavne na bezpečnosť. Čo všetko treba zabezpečiť, aby vaša dovolenka prebehla hladko? Potrebuje váš pes aj poistenie?
Na čo netreba zabudnúť pred odjazdom
Psíkovi alebo mačke pred cestou je potrebné vybaviť pas pre domáce zviera (Pet Pass), a to aj v prípade, ak cestujete v rámci EÚ. "Zvierací" pas slúži ako potvrdenie, že vaše zviera má všetky potrebné očkovania a je začipované. Vystaví ho veterinár, ktorý má na to oprávnenie, a pre zviera platí doživotne. Informácie nájdete na internetovej stránke Štátnej veterinárnej správy SR.Vždy sa vopred informujte, čo je v cieľovej aj tranzitných krajinách pre pobyt psov vyžadované. Napríklad očkovanie je platné až 3 týždne po vykonaní vakcinácie. Odčervenie by zasa malo prebehnúť 5 dní pred odchodom. Nezabudnite si so sebou vziať vodítko a v prípade potreby pevný náhubok. Obojok by mal byť tiež opatrený nielen známkou, ale aj kontaktom na majiteľa pre prípad straty alebo úteku zvieraťa.
Ako správne prevážať zvieratko
Podľa viacerých prieskumov z posledného obdobia asi štvrtina motoristov upevnenie zvieraťa vo vozidle nerieši. Pokiaľ zviera v aute počas jazdy riadne nezabezpečíme, v krízových situáciách môže byť ohrozený jeho život. Čím je zviera ťažšie, tým je väčším rizikom aj pre ostatných cestujúcich, hlavne v prípade prudkého nárazu. Pri náraze aj v nižšej rýchlosti je zviera vymrštené vpred takou silou, že sa jeho vlastná hmotnosť mnohonásobne zvýši. Allianz Centrum pre technológie (AZT) v Mníchove crash testom zistilo, že počas nehody v rýchlosti 40 km za hodinu vyvinie 35-kilogramový nemecký ovčiak silu až 1400 kilogramov! Viac o bezpečnom prevážaní sa dočítate tu.Malé psie plemená sú mnohí zvyknutí voziť na kolenách. Lenže pri nehode ich nechránia ani bezpečnostné pásy, ani airbagy. V štatistikách nehôd klientov UNIQA je množstvo prípadov, keď voľne dopravovaný malý pes spôsobil nehodu tým, že sa dostal do priestoru pedálov u vodiča, alebo rozptýlil jeho pozornosť pohybom na zadnom sedadle.
Medzi povinnosti vodiča preto patrí riadne zabezpečenie zvieraťa v aute. Malé plemená patria do prepravnej schránky, ktorá sa upevní bezpečnostným pásom, aby sa nemohla premiestňovať. Psy, ktoré vážia do 12 kilogramov by mali byť zabezpečené špeciálnym postrojom z nepružného materiálu, ktorý sa pripne k bezpečnostnému pásu. Pre väčšie zvieratá sú určené prepravné boxy či klietky v batožinovom priestore. Zvieratá by sa mali fixovať špeciálnymi postrojmi ako na zadných sedadlách auta, tak aj v batožinovom priestore.
Nezabúdajte ani na prestávky, počas ktorých sa zvieratko môže trochu prebehnúť a napiť.
So svojím psom sa môžete vydať aj na leteckú dovolenku. Čakajú vás však zvýšené náklady. Psovi totiž musíte kúpiť vlastnú letenku a okrem toho aj špeciálnu klietku na prepravu zvierat. To isté platí aj pre mačky.
- Poistenie liečebných nákladov a úrazové poistenie. Aký je medzi nimi rozdiel?
- Poistenie batožiny - na čo si treba dať pozor
- Pripoistenie storna a čakacie lehoty
Ako vybrať vhodné miesto na dovolenku so psom
Nájsť miesto, kde sa môžete ubytovať s domácim zvieratkom, dnes už nie je také ťažké. Na dovolenkových portáloch si túto možnosť zakliknete v zadaní, dokonca existujú cestovné kancelárie, ktoré sa špecializujú práve na takýto typ dovolenky. Niektoré hotely akceptujú len domáce zvieratá do určitej hmotnosti. Pre istotu si to overte. Z praktického hľadiska je pre majiteľov psov vhodnejšie zvážiť ubytovanie apartmánového typu, v ktorom si aj pes užije viac voľnosti než v hotelovej izbe. Pokiaľ sa chystáte k moru, okrem „pet friendly“ ubytovania nezabudnite overiť aj pláž. Ideálne je, ak bude nablízku špeciálny prístup k moru, kde psy nebudú len trpené, ale vítané.Ak cestujete mimo krajiny EÚ, obráťte sa včas na Štátnu veterinárnu správu, kde sa dozviete presné a aktuálne informácie. Potrebné informácie o cestovaní so psom možno tiež získať na veľvyslanectve či konzuláte príslušnej krajiny.
Ako je to s poistením?
Áno, existuje aj poistenie pre domáce zvieratá :). Poistenie liečebných nákladov domáceho zvieraťa kryje nevyhnutné liečebné náklady, ktoré vzniknú pri úraze alebo náhlom ochorení zvieratka v zahraničí. Toto poistenie vám pokryje náklady na ambulantné veterinárne ošetrenie, náklady na veterinárom predpísané lieky, náklady spojené s hospitalizáciou zvieraťa a jeho prepravou do najbližšieho veterinárneho zariadenia.- Asistenčné služby k cestovnému poisteniu
- Kde platí poistenie do slovenských hôr a aké riziká kryje?
- Najdrahšie poistné udalosti stoja poisťovne stovky tisíc euro
V poisťovni Uniqa sú škody na zdraví i majetku spôsobené domácim zvieraťom kryté poistením domácnosti: „Do limitu plnenia sú kryté náklady spojené so zodpovednosťou za škodu, ktorú spôsobí Váš domáci miláčik na zdraví alebo majetku tretej osobe na dovolenke v zahraničí v rámci celého sveta s výnimkou Kanady, USA, Austrálie. V praxi to znamená, že ak Váš pes niekoho pohrýzol, poškodil oblečenie, prípadne poškodil zariadenie v mieste ubytovania, škodu Vám preplatí poisťovňa, pokiaľ máte poistku zariadenia domácnosti,“ vysvetľuje manažér poistenia majetku UNIQA Zdeněk Hruška.
Aj toto poistenie má svoje výluky. Z plnenia sú vylúčené napríklad škody spôsobené zvieraťom na životnom prostredí, na rastlinách a škody spôsobené šírením nákazlivej choroby.
Pred vycestovaním si overte územnú platnosť poistenia, je možné že sa bude vzťahovať len na územie EÚ. Napríklad v Allianz -SP škody spôsobené psom mimo EÚ v rámci cestovného poistenia, ani v rámci poistenia domácnosti nepoisťujú.
Poistnú udalosť spôsobenú vašim psom môžete nahlásiť buď priamo z dovolenky asistenčnej službe alebo online, prípadne ju môžete nahlásiť po návrate z dovolenky.