Vedeli ste? Po vážnej dopravnej nehode je automaticky pozastavená prevádzka vozidla

Legislatívna novinka z dielne Ministerstva dopravy SR od 1.1.2022 upravuje spôsob, ako postupovať pri vážnej dopravnej nehode. Automaticky je dočasne pozastavená prevádzka motorového vozidla a povinná je oprava v autorizovanom alebo v nezávislom servise.

IMG_20180706_154126_HDR

Na koho sa vzťahuje táto zmena?

Po každej vážnej dopravnej nehode má vozidlo automaticky bez akéhokoľvek administratívneho procesu pozastavenú prevádzku vozidla,“ píše Ministerstvo dopravy SR na svojom webe. Majiteľ vážne poškodeného vozidla musí zabezpečiť opravu v autorizovanom alebo v nezávislom servise a vozidlo musí prejsť opätovne technickou kontrolou.

„Po oprave všetkých poškodených hlavných bezpečnostných prvkov v opravovni a úspešnom absolvovaní technickej kontroly sa vozidlo môže používať v cestnej premávke bez toho, aby sa vyžadoval nový proces schválenia vozidla na prevádzku v cestnej premávke,“ uvádza ďalej Ministerstvo.

Bezpečnostné prvky

Za vážne poškodenie vozidla sa považuje poškodenie hlavných bezpečnostných prvkov, medzi ktoré podľa zákona č. 106/2018 z.z. patrí:
  • zavesenie kolies,
  • deformačné zóny,
  • systém airbagov,
  • riadenie a brzdy.
„Klientom, ktorí boli účastníkmi dopravnej nehody odporúčame, aby sa o závažnosti poškodenia vozidla informovali už pri obhliadke vozidla v servise, ktorý im bude vozidlo opravovať. Vedia tak ešte pred samotnou opravou zistiť, či budú musieť s vozidlom opätovne prejsť technickou kontrolou,“ vysvetľuje PR konzultant poisťovne Groupama, Ivan Bobošík.

V akom servise je možné auto opraviť?

Majiteľ poškodeného vozidla si môže nechať auto opraviť v autorizovanom, teda značkovom servise výrobcu vozidiel, alebo nezávislom servise. Ten je podľa Ministerstva dopravy SR definovaný ako „opravovňa, ktorá poskytuje opravu a údržbu pre vozidlá prevádzkované mimo distribučného systému výrobcu.“

„Čo je však dôležité, takýto servis musí mať prístup k informáciám o vozidle od výrobcu a musí pri oprave postupovať striktne podľa pokynov výrobcu. Rovnako musí používať aj požadované technické vybavenie, ktoré sú odporúčané výrobcom vozidla,“ vysvetľuje Tamás Nagy, produktový manažér poisťovne Groupama.

Nie každý servis spĺňa tieto podmienky, je preto dôležité si ich pri vážnej dopravnej nehode ešte pred samotnou opravou overiť priamo v danom servise.

(Tlačová správa)

Vyberáme z poistovne.sk

holiday-suitcase

Cestovné poistenie do Chorvátska - aktuálne porovnanie cien aj poistných limitov

Poistovne.sk sa pozreli nato, koľko zaplatíte za cestovné poistenie a čo za to dostanete. Poistky sa líšia aj v cene aj vo výške poistného krytia.
30.06.2022 | redakcia
Čítať viac o Cestovné poistenie do Chorvátska - aktuálne porovnanie cien aj poistných limitov
burst-matthew-Henry-pink-pill-pattern-on-a-baby-blue-surface

Zdravotné poisťovne varujú: Stovky tisíc liekov na vysoký tlak ostáva v lekárňach nevyzdvihnutých!

Desiatky až stovky tisíc liekov, ktoré predpíšu lekári pacientom na vysoký krvný tlak, zostávajú nevybraté v lekárni. Dôvera eviduje okolo  60-tisíc nevyzdvihnutých liekov za rok.
29.06.2022 | redakčne upravené
Čítať viac o Zdravotné poisťovne varujú: Stovky tisíc liekov na vysoký tlak ostáva v lekárňach nevyzdvihnutých!
two-people-in-a-car-look-at-a-map-while-smiling

Allianz radí ako bezpečne cestovať autom na dovolenku

Po dvoch rokoch poznačených pandémiou, nás zrejme konečne čaká dovolenková sezóna bez väčších obmedzení. Viacerí Slováci uprednostňujú pri ceste do obľúbených dovolenkových destinácií, ako sú Chorvátsko či Taliansko, presun vlastným autom. Allianz – Slovenská poisťovňa pripravila viacero odporúčaní, ktoré majú pomôcť, aby jazda autom na dovolenku bola bezpečná a bezproblémová.
29.06.2022
Čítať viac o Allianz radí ako bezpečne cestovať autom na dovolenku

Vyberáme z banky.sk