Právo na zabudnutie: Poistí poisťovňa človeka, ktorý sa vyliečil z rakoviny?

Bude „právo na zabudnutie“ pre vyliečených onkologických pacientov realitou aj na Slovensku? Oslovili sme Slovenskú asociáciu poisťovní.

reading-in-hospital-waiting-room
V Českej republike sa zaviedlo do praxe „právo na zabudnutie“ pre vyliečených onkologických pacientov. Tento nový štandard reflektuje najnovšie pokroky v medicíne. „Právo na zabudnutie“ sa týka poistenia pre prípad smrti k hypotéke, alebo úveru.

To znamená, že poisťovňa bude pristupovať k úspešne vyliečeným pacientom rovnako ako k ľuďom, ktorí onkologické ochorenie nikdy nemali. Vychádzať sa bude z vedeckých a lekárskych údajov, že u takýchto osôb neexistuje zvýšené riziko smrti v súvislosti s predchádzajúcim onkologickým ochorením a jeho liečbou. Poisťovne nebudú žiadosť o poistenie zamietať ani účtovať vyššie poistné alebo znižovať poistné plnenie. V Čechách sa zatiaľ k tomuto štandardu hlási 10 poisťovní. „Právo na zabudnutie“ sa týka vybraných onkologických diagnóz a každá z poisťovní, si stanovila lehoty, ktoré musia uplynúť od vyliečenia.

„Právo na zabudnutie“ na Slovensku

Na Slovensku je situácia iná. Kým poisťovňa Allianz sa v Českej republike už riadi novým štandardom, na Slovensku zatiaľ čaká: „Allianz – Slovenská poisťovňa má záujem podieľať sa na vytvorení tzv. „národných pravidiel“ prístupu k téme „právo na zabudnutie“ pre vyliečených onkologických pacientov, ktorí si chcú uzavrieť životné poistenie pre prípad smrti k hypotekárnemu alebo spotrebiteľskému úveru. O tejto otázke diskutujeme so Slaspo, ktorá oblasť zastrešuje. O tom, kedy a či bude právo na zabudnutie implementované, je zatiaľ predčasné hovoriť,” hovorí Helena Kanderková, PR špecialistka poisťovne Allianz. Slovenská asociácia poisťovní (SLASPO) už začala vyvíjať v tejto oblasti aktivity, no na vytvorenie a zavedenie “práva na zabudnutie” do praxe si slovenskí klienti ešte počkajú: „Slovenská asociácia poisťovní (SLASPO) aktívne participovala na tvorbe dokumentu „Code of Conduct“, ktorý sa rovnako týkal prístupu poisťovní k osobám, ktoré prekonali onkologické ochorenie a bol tvorený pod záštitou Insurance Europe (európska asociácia národných asociácií poisťovní a zaisťovní v EÚ). Pri tvorbe tohto dokumentu boli organizované viaceré diskusie aj so zástupcami onkologických organizácií, ktoré však zatiaľ nepriniesli súhlasné stanovisko jednotlivých účastníkov k obsahu dokumentu. Z tohto dôvodu SLASPO oslovilo v rámci júna 2024 svojich členov s návrhom na vytvorenie vlastného samoregulačného štandardu pre onkologických pacientov na Slovensku. Väčšina členov SLASPO svoju participáciu na tvorbe dokumentu potvrdila. Keďže projekt je vo fáze zbierania podkladov, nie je zatiaľ možné určiť dátum jeho vstupu do platnosti. Samotný obsah dokumentu bude výsledkom diskusie jednotlivých členov SLASPO, ktorí sa svojím podpisom zaviažu k jeho dodržiavaniu,” hovorí Ing. Iveta Szabo, manažérka pre životné poistenie Slovenskej asociácie poisťovní a dodáva, že cestu tvorby vlastného prístupu si zvolili viaceré okolité krajiny a je aj v záujme poisťovní na Slovensku takúto iniciatívu podporovať.

Aká je situácia v súčasnosti?

Redakcia Poistovne.sk zisťovala, či v súčasnosti má vyliečený onkologický pacient šancu poistiť sa v prípade žiadosti o úver alebo hypotéku. Hovorí Catherine Černochová, PR špecialistka poisťovne Generali: „ Na Slovensku sa diskutuje o podmienkach uplatňovania práva byť zabudnutý pre vyliečených onkologických pacientov. Aktuálne pri onkologických pacientoch uplatňuje naša poisťovňa pravidlo, že klienta, ktorému bola v minulosti diagnostikovaná rakovina alebo iné zhubné nádorové ochorenie, je možné poistiť. Je však potrebné, aby bola jeho liečba ukončená a aby od jej ukončenie uplynuli 4 roky. Bez splnenia tejto podmienky nie je možné prijať danú osobu do poistenia.”

V súčasnosti sa každá poisťovňa riadi svojimi internými pravidlami a v mnohých vyliečení pacienti zatiaľ nepochodia. Prehľadnejšie podmienky to tejto problematiky by mohol priniesť nový štandard.

Vyberáme z poistovne.sk

Allianz_allianz

Allianz je svetovou jednotkou medzi poisťovacími značkami, prvýkrát sa umiestnila v  top 30 globálnych značiek

Allianz pokračovala v roku 2024 v stabilnom vzostupe na vrchol medzi najsilnejšie značky sveta. Poháňalo ju zvyšovanie hodnoty pre zamestnancov, záväzok budovať dôveru prostredníctvom udržateľnosti, ako aj špičkové partnerstvá v oblasti športu.
10.10.2024
Čítať viac o Allianz je svetovou jednotkou medzi poisťovacími značkami, prvýkrát sa umiestnila v  top 30 globálnych značiek
pexels-kampus-7967406

Organizovaná skupina kradne obytné automobily po celom Slovensku

Slovenská asociácia campingu a caravaningu (SACC) upozorňuje na alarmujúci nárast krádeží obytných automobilov, ktoré sa odohrali na území Slovenskej republiky počas posledného týždňa a zároveň sa obracia na verejnosť a príslušné ministerstvá s naliehavou prosbou o pomoc.
10.10.2024
Čítať viac o Organizovaná skupina kradne obytné automobily po celom Slovensku
povoden-carVertical

Má zmysel kupovať zatopené auto?

V inzercii sa po povodniach môžu objaviť aj zatopené autá. Má vôbec zmysel uvažovať nad kúpou takéhoto vozidla?
09.10.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Má zmysel kupovať zatopené auto?

Vyberáme z banky.sk