Cena poistenia chaty nezávisí od jej polohy

Poisťovne zvyčajne nezohľadňujú pri tvorbe ceny poistenia chaty či chalupy ich polohy či hustotu vášho pobytu na nej. Zaujíma ich jej zabezpečenie a hodnota. 


POISTOVNE.sk zisťovali či vám poisťovne zohľadnia pri cene poistky to či je vaša chata na samote alebo v obci prípadne či dostanete zľavu vtedy ak ste na chalupe často a minimalizujete priestor pre zlodejov.

Poisťovne viac ako poloha či návštevnosť chaty zaujíma jej zabezpečenie a hodnota. Generali poisťovňa zohľadňuje zabezpečenie chaty pri poistení domácnosti. „Klientom odporúčame mať všetky okná a iné otvory uzavreté bez možnosti otvorenia zvonku, dvere by mali byť vybavené cylindrickou vložkou a riadne uzamknuté,“ uvádza Lucia Makayová, hovorkyňa Generali.

Zabezpečenie v Kooperativa poisťovni závisí od výšky poistnej sumy. Platí, že čim drahšia chata tým lepší zámok by mala mať. „Pričom nezáleží na tom, či sa jedná o rekreačnú domácnosť alebo o trvale obývanú domácnosť – zabezpečenie je rovnaké,“ dodáva Miroslav Škripec, riaditeľ úseku neživotného poistenia v Kooperative v našej poradni.

Ak ste si uzavreli nedostatočnú poistku alebo ste nezabezpečili svoju rekreačnú nehnuteľnosť, môže vám poisťovňa znížiť prípadne odmietnuť zaplatiť škody.

Neprehliadnite:


Poloha a návštevnosť nehrá rolu

Ak by ste mali chatu na samote v hodnote asi 10 000 eur, jej poistenie ako nehnuteľnosti by vás v Generali vyšlo na ročne 21,38 eur. „Cena poistenia je rovnaká pre všetkých klientov, či už majú svoje rekreačné nehnuteľnosti v obci alebo mimo nej,“ dodáva Makayová.

Podobne táto poisťovňa nezohľadňuje v cene poistenia ani to, ako často bývate na chate. Cena poistenia je rovnaká pre víkendových chalupárov ako aj pre ľudí, ktorí na chate trávia celé letné prázdniny.

Chata so starým nábytkom môže byť drahšia

Ak máte na chate aj starožitný nábytok môžete mať problém si ju poistiť, prípadne čakajte drahšiu cenu.

Generali Slovensko štandardne cenné veci v rekreačných nehnuteľnostiach nepoisťuje. „Avšak v rámci individuálneho prístupu ku klientovi je možné si takéto predmety po vzájomnej dohode pripoistiť,“ informuje Makayová.

Pripravte sa však na to, že podmienkou poistenia zbierok či starožitnosti je mať znalecký posudok, ktorý niečo stojí a cena poistenia pôjde hore. Takisto aj zabezpečenie chaty bude musieť byť dôkladnejšie.
 

Vyberáme z poistovne.sk

woman-checking-phone

Klienti Allianzu môžu riešenie svojej škody sledovať ako doručenie balíka

Po online sprievodcovi škodou v havarijnom a povinnom zmluvnom poistení, môžu odteraz klienti Allianzu sledovať online aj riešenie škody na majetku. Menšie škody na majetku vyrieši Allianz kompletne online. Aj nahlásenie škody je odteraz v Allianzi jednoduchšie.
17.06.2021
Čítať viac o Klienti Allianzu môžu riešenie svojej škody sledovať ako doručenie balíka
hand-on-steering-wheel

Preplatí mi poisťovňa škodu, ak meškám s úhradou poistného?

Čo robí poisťovňa v prípade, ak klient nezaplatí poistné a stane sa mu škodová udalosť? Vyplatí mu poisťovňa celé poistné plnenie, alebo si uplatní postih? Musí klient poistné doplatiť skôr, ako mu poisťovňa vyplatí náhradu škody?
15.06.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Preplatí mi poisťovňa škodu, ak meškám s úhradou poistného?

Vyberáme z banky.sk